Home » Lajme

Ballkani po zien sërish

DW shkruan për nacionalizmin në Ballkan, për marrëdhëniet mes fqinjëve dhe se si disa politikanë përdorin hapur retorikën e luftës dhe të ndryshimit të kufijve. Për një kohë të gjatë u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat e së shkuarës. Konfliktet u shuan, armiqtë e dikurshëm i dhanë dorën njëri-tjetrit, dialogu filloi të ushtrohej, perspektiva e anëtarësimit... 

Qytetarëve që u janë pasivizuar dokumentet në sërbi le të lajmërohen tek ‘’Vatra’’

Shumë qytetarë që jetojnë në Gjilan të dëbuar nga Presheva,Bujanoci e Medvegja, të cilët kishin dokumente-shtetësi të sërbisë, nga viti 2012 kanë filluar të pasivizohen dhe të ç’regjistrohen dhe me shumë vështirësi kanë arritur t’i vazhdojnë para se t’ju dal afati kohorë. Tani më nuk janë duke i vazhduar pasaportat dhe letërnjoftimat e atyre që nuk jetojnë në sërbi... 

Pritjet e Luginës së Preshevës në vitin 2017

Lugina e Preshevës edhe viti 2017, e gjenë në situatë të njejtë, si vendi ku ushtrohet spastrimi etnik! Realisht  çfarë do duhej të  priste, është shumë  më shumë! Problemet  e Luginës së Preshevës, janë ekzistenciale, si askund në  Europë! Fillimisht  problemet  e  Kosovës Lindore, janë  nga: statusi politik i saj, pasuar nga   problemet  politike, arsimore, drejtësi-gjyqësi,... 

Bashkesitë islame takohen në Beograd

Prapë në duart e Beogradit , si në kohën e Nikolla Pashiqit : “Dje, në Beograd, në vizitën e parë zyrtare të Rijasetit të Bashkësisë Islame të Serbisë, qëndroi Reis-ul-ulema i Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Sylejman ef. Rexhepi me zyrtarët më të lartë të Bashkësisë Islame të Maqedonisë, në mesin e të cilëve ishin edhe dekani i Fakultetit të Shkencave Islamike dr... 

Përçarja që mbolli Kisha Ortodokse midis shqiptarëve myslimanë dhe ortodoksë

Roli që ka luajtur Kisha Ortodokse greke dhe serbe ndaj shqiptarëve në momente të ndryshme historike, ka qenë tepër negativ. Klerikët ortodoksë, në mënyrë të hapur apo të fshehtë, kanë bërë thirrje për të zhdukur shqiptarët. Për klerikët serbë shqiptarët ishin “gjarpërinj helmues që duheshin zhdukur, mbytur ose u duhej shtypur koka[1] “. Institucioni më i lartë shpirtëror... 

Fatmir Ibishi Dëshmor i parë i UÇPMB-së!

Fatmir Hajdar Ibishi i lindur më 10.10.1964 – 26.02.2000 në fshatin Uglarë të Gjilanit. Fatmiri kreu shkollën fillore Emin Duraku në Uglarë në vitin 1998 kur në Kosovë kishte shpërthye lufta. Fatmiri kthehet nga perëndimi në vendlindje dhe menjëherë kyçet në njësitet guerile të UÇK-së në Z.O. të Karadakut në pikën e Zhegocit në brigadën 171 Kadri Zeka. Në fillimin të... 

Deklarata e APN-së ngjall reagime te përfaqësuesit e dy kampeve të PDSH-së & video

Pas deklarimit të Alternativës për Ndryshim se tre këshilltar të PDSH-së kanë kaluar në grupin e këshilltarëve të këti subjekti politik, sot Sami Salihu (kryetarë i grupit të këshilltarëve të PDSH-së) në një intervistë për RTV Aldin deklaroi: Tanimë jemi mësuar me të tilla deklarata shrllatane të APN-së dhe kryetarit të saj dhe të Komunës përderisa luan me ndjenjat e... 

Deri kur drejtësi politike në Kosovë!

Me rastin e  Çlirimit të Kosovës nga okupimi  gjenocidal i Serbisë dhe  me instalimin e  Misioneve  të  huaja  ndërkombëtare, të cilat herë  quhen  me  emra  si UNMIK, e më  pas  edhe  si EULEX,  në  fakt  nuk dallojnë  aq mes vete- JANË TË  NJEJTË! Që nuk  ofruan  asgjë  të denjët, të drejtë,  në lidhje  sidomos  me  gjykimet që kanë të  bëjnë... 

Opinion – Dy fjalë lidhur me vizitën e Presidentit të Shqipërisë në Bujanoc

Paralajmërimi se Presidenti i Republikës së Shqipërisë z​.Bujar Nishani, më 7 mars 2017, me rastin e ditës së Mësuesit, do të vizitoj  Komunën e Bujanocit. Shkruan: Refik HASANI Në vizitën e parë në këtë krahinë në cilësin e Presidentit të Shqipërisë me çfarë mendime e propozime do të bëjë këtë vizitë. Çfarë do të afron  në dalim me vizitën e Kryeministrit aktual... 

SHOQATA E MUHAXHIRËVE PËR LUGINËN E PRESHEVËS – QELEKULLA E TMERRIT NË NISH-1809

Gjer më tani nuk dihet sakt se të kujt janë ato 952 kafka njerëzish të murosura dhe lidhura me gurë horasan hatulla e tulla. Në katër anët e kësaj kulle si në frengji qëndrojne 952 krena njerëzish pa emra dhe mbiemra. Sipas të dhënave jo të konfirmuara Beteja e Çegrit ishte zhvilluar me 31 maj 1809 nuk ka të bëjë me kafkat e serbëve të vrarë në këtë betejë dhe as me vendimin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch