Home » Lajme

Tajar Zavalani- krenari e harruar kombëtare

 “Rruga që duhet ndjekur për të modernizuar Shqipërinë është plot gjëmba, plot vështirësi të panumurta dhe lyp sakrifica të çdo çasti. Ata që do t’i përvishen kësaj pune duhet të mos ëndërrojnë jetën e një pallati por atë të kasolles, me fjalë të tjera mos kërkojnë konfort e dëfrime.” – shkruante Tajar Zavalani ( Populli dhe intelektualët) Tajar Zavalani... 

Ç`më tha teologu Zekirija Idrizi ?

Figurat fetare shqiptare me të cilët mund të bisedosh lirshëm janë të rralla; e aq më pak  me ato të komunitetit musliman . Sot , të mëshehur pas perdes së korrupcionit fetar islamik , figurat e ndritshme që si të tillë i japin nderë edhe kombit  e jo vetëm besimit të tyre janë të rralla . Gazetat ,portalet ,faqet e organizuara apo individuale të rrjeteve sociale të sjellin neveri... 

BIPBM NË SHËRBIM TË AVANCIMIT DHE PROMOVIMIT TË VLERAVE FETARE NË LUGINË TË PRESHEVËS

PËRVJETOR   Sot, pikërisht, më 21 janar, u mbushën 13 vjet, që nga themelimi i Bashkësia Islame për Preshevë  Bujanoc  dhe Medvegjë (BIPBM), institucion i vetëm i licencuar fetar në rajonin e Luginës së Preshevës, i cili vepron  si subjekt  juridik  mbi baza  të normave  dhe parimeve Islame, që nga viti 2003.   Rajoni i Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, janë zona Shqiptare... 

Shqipëri , na morri lumi !

Ishim krenar qe e kishim shtetin amë . Po edhe sot e kemi . Bija  e Shqipërisë  Kosova posa ka shkelur në rrugën e pavarësisë ,por nuk po di ta mbajë. Mendonim se e kemi një Shqipëri 100 vjeçare dhe ajo do del zot të bijave; por u gabuam . Shqipëri, ti e di fort mirë kur rilindësit qanin për ty ; ata e pajtonin boten qe duhet të jetë një shtet shqiptar . Por ne  e turpëruam ... 

Antirugovistët dhe “Viti Zero” i historisë së Kosovës

Partitë politike që nuk i bëjnë nderime Presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Nisma, ato nuk e respektojnë si duhet as Republikën e Kosovës, Pavarësinë, Sovranitetin, Kushtetutën, Parlamentin dhe Flamurin e saj. Ata këtë e bëjnë në emër të “Republikës së Tretë” të Albin Kurtit dhe vetëm atëherë kur ata ta marrin pushtetin, “ja... 

Ismail Qemali fakte të reja – Nga ditëlindja si e Enver Hoxhës, te heqja e organeve: Disa të panjohura nga jeta e Ismail Qemalit

Historiani turk Nexhip Alpan ka shkruar një libër historik për themeluesin e shtetit shqiptar Ismail Qemalin. Megjithëse janë nxjerrë nga arkivat dhe janë dokumente autentike, keto te dhena ende nuk janë hedhur në biografinë zyrtare të Ismail Qemalit. Psh ditëlindja e Ismail Qemalit u mbajt e ‘fshehtë’ për shumë dekada, pasi binte në një ditë me atë të Enver Hoxhës. (16 tetor) Deri... 

Reagim REVIDIMI I DOMOSDOSHËM I MARRËVESHJEVE TË BRUKSELIT

QENDRA PËR HULUMTIME DHE MONITORIM Me seli në Preshevë   Reagim   REVIDIMI I DOMOSDOSHËM I MARRËVESHJEVE TË BRUKSELIT   Reagim ndaj deklaratës së djeshme, në Bruksel, të Marko Gjuriq,  i ashtuquajtur drejtorat i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, i cili padrejtësisht shprehu qartas qëndrimin për mos-revidimin e as ndërrimin e marrëveshjeve të nënshkruara... 

REPUBLIKANËT I MIRËPRESIN ZGJEDHJET E PARAKOHSHME

Partia Republikane e ka mirëpritur lajmin, se së shpejti në Serbi, do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale, krahinore e parlamentare. Partia Republikane e bashkësive etnike në Serbi, duke llogaritur edhe shqiptarët si komunitet, të cilët i prinë Avdil Ramadani, kryetar, i vlerëson lart proceset zgjedhore të të gjitha niveleve, duke porositur që ato të jenë fer, të ndershme... 

Vdekja nuk e zhdukë artistin – Aleksander Moisiu

“Shqiptarët janë vërtetë njerëz të komunikueshëm dhe në të njëjtën kohë gjithë pasione, pra nëse ndonjëherë do na ndrohej mendja për të mos u quajtur më bij shqiponjash, në ndihmë do të na vinte Moisiu, për tu thirrur si njerëz që marrim me vete diellin kudo që shkojmë. Kjo mund të shndërrohet dalë nga dalë në një dilemë kulturore,e gjithmonë aty nëse do duam të... 

Ç`më tha Jusuf Buxhovi ?

Është kënaqësi kur e ke rastin të bisedosh me një figurë mendjendritur , larg pamës  dhe kombëtarisht të orientuar. Sot , e ke pak si vështirë të gjesh të till; jo pse  se komb nuk kemi ,por se janë strukur në sqetullat e heshtjes dhe të bëjnë të dyshosh në pikepamjet e tyre për të kaluarën , të tanishmen dhe t`ardhmen e kombit . Është shumë flagrante kur e lexon shtypin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch