Home » Lajme

Lëvizja “Vatra”, dega në Fushë Kosovë – NJOFTIM

Dje, më datë 01.12.2015 në Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetari i Lëvizjes “Vatra”, dega në Fushë Kosovë z.Fehmi Ramadani së bashku me anëtarin e Kryesisë z.Lulzim Ibishi kanë mbajtur një takim shumë të ngrohtë dhe miqësor me z.Kadri Veseli, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës. Qëllimi i këtij takimi ishte njoftimi i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës z.Kadri... 

Gjuha dalmate zhdukur ! Po neve a e njohim atë gjuhë ?

Një pyetje shumë e rëndë që në fillim ,apo ende pa e filluar shkrimin. Sa më shumë po studjoj , mësoj ,po nxë aq më largë po iku nga vet kombi im i cili nuk e gjeti asnjë moment të qetë që ta sheh vetvetën sot , për ta krahasuar me të kaluarën dhe të nxjerrë mësimi historik se cila  është mësuesja e jetës. Ne jemi aq kokëfortë sa që shtiremi se dimë shumë por krejtë... 

Jo burgosjes së opozitës , jo gazitlotësjellës ,por Jo edhe antiamerikanizëm !

“E tuj kenë se këtu rregullohet politika jo mbas interesash të atdheut por mbas interesah së gjithsecilit, çdo punë që po ndodhë kaq dredhet e shpërdredhet e shtohet e zvoglohet e zbukurohet sa nuk mundesh me e dijtë se shka  asht rrenë e shka asht e drejtë. (Gjergj  Fishta 1913 ) Pazari i Kosovës  … “ asht ba klub me pi kafe e me ba llafe . Oh po, ! Për politikë mos pyet. Këtu... 

NË FILADELFIA, NGRIHET FLAMURI KOMBËTAR SHQIPTAR

Nga: Laver Niku Pjesëmarrës në manifestim… Është viti i katërt, qëkur në qendër të qytetit të Filadelfias-Amerikë, pranë Bashkisë historike të këtij qyteti emërmadh, Shoqata Atdhetare-Kulturore Shqiptare- Amerikane “Bijtë e Shqipes”, në nderim të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, ngre Flamurin e kuq, me shkabën dykrenore në mes. Është Flamuri i Skënderbeut... 

LUFTA E VRANINËS DHE PJESËMARRJA E SHQIPTARËVE NË KËTË BETEJË TË LAVDISHME ME NË KRYE OSO KUKËN

Pas atentatit në princin malazias Daniello Petroviqin në Kotorr më 1860, në pushtet erdhi Nikolla I-rë Pertoviqi, i cili e sundoi Malin e Zi prej vitit 1860-1918, e ndër popullatën shqiptare njihet si Krajlë Nikolla i Cetinjes. Ai në bashkëpunim dhe koordinim me Rusinë Cariste, i kishte sjellë shqiptarëve shumë të zeza dhe hata të mëdha, duke filluar nga viti 1862 e këtej. Atëbotë... 

Autostrada e turpit , e izolimit të qëllimshëm dhe shuarjes afatgjate te Gjakovës!

Atëherë kur na i ndan ë tokat (Kongresi i Berlinit , Konferenca e Londrës ) At Gjergj Fishta pati th ën ë ; “ Na e morën Gjakovën , Dibrën e Manastirin … “ ,ishte tragjedi   se u shkëputën edhe tri  qendra te mëdha te Shqiptarisë . Por çdo fatkeqësi e ka edhe fatin e saj ; kështu mendonin optimistët . Mendohej që se paku nga këto tri qytete sa do ku do ,  të mbetet fara... 

Kumanovë të raft pika!

Qyteti i Kumanovës ka një histori të gjatë e cila daton nga krijimi i kohës dhe jetës. Banorët e pare të këtij qyteti kanë qenë Ilirët. Ilirët nuk ishin banorë vetëm të këtij qyteti por ata popullonin mbarë Gadishullin Ballkanik. Në këto vende flitej pothuajse e njëjta gjuhë sikurse gjuha e sotshme Shqipe. Me rendësi është të përmendim se Pellazgët dhe Ilirët ishin  banorët... 

Ekskluzive: Lista e martirëve të vrarë në Prishtinë që më dekada ishte top sekret

Mijëra qytetarë kanë frekuentuar dhe kanë kaluar afër ndërtesës së ish gjykatës komunale në Prishtinë dhe të rrallë e dinë historinë e kësaj godine. Në këtë godinë e cila kishte qenë burg u kryen krimet më të rënda të cilat deri më tani ende nuk janë zbardhur në tërësinë e tyre. Pikërisht nga kjo godinë, që asokohe ishte burg, ka qenë një tunel i cili ka qenë i... 

Stybera e Derronëve

Numizmatika e fisit Paeion të Derronëve ( ca 479-465 prKr) Derronet ishin fis i lashtë Paeion. Njohuritë për këtë fis vijnë kryesisht nga numizmatika e gjetur. Shtrierja tyre gjeografike ishte në pjesën veriore të të Maqedonisë së sotme ( në pjesen veriore të Luginës së Strymes. Në perëndim të Prilepit janë gjetur mbetjet arkeologjike të qytetit të derronëve Styberra. Sipas... 

Bujanoc: Organizim i dobët i Festës së Flamurit Kombëtar

Komuna e Bujanocit, nuk mban mend, gjatë historisë së saj, të ketë organizuar më keq e më dobët, kremtimin e Ditës së Flamurit Kombëtar. Qyteti i Bujanocit, nuk u stolis, si dikur, me flamuj kuq e zi, e bile munguan edhe bilbordet me urime: “Gëzuar 28 nëntori, 103 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë!”. Kravatat e kuqe solemne, të liderëve institucionalë, nuk arritën të grumbullojnë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch