Home » Lajme

82 vjet më parë u vra me pabesi Hasan Prishtina, Babai i Kombit

U mbushën 82 vjet që nga data e 13 Gushtit të vitit 1933,  kur në qytetin e Selanikut u vra në pabesi dhe mizori Hasan Prishtina. Gjatë viteve të qëndrimit tim në Selanik në arkivat e këtij qyteti zbulova një gazetë të vjetër që përshkruante ngjarjen e vrasjes së atdhetarit të shquar Hasan Prishtina. Në gazetën “Maqedonia e Re” e datës 14.8.1933,1933, ishte botuar fotografia... 

GËZIM PESHKËPIA: KOMANDANTI I BURGUT QË NUK MË DENONCOI KUR SHAVA NGA NËNA ENVER HOXHËN

Foto e Gezim Peshkepisë,  bere ne hetuesi,  gjate torturave.   Ne koke i duket nje plage nga goditjet,  marre nda dosja hetimore e tij.   Bisedoi Nebil Çika Sot ne emisionin tim” Rrno per me tregue” ne Shijak TV,  dua te prezantoj per ju Z.  Gezim Peshkepia,  pinjoll i nje familje te madhe dhe te njohur ne Shqiperi, me kontribut qe nga fillimet e idese se shtetit shqiptar deri... 

BEQIR AJAZI: PROKURORI IM ,NJË FASHIST I KTHYER NË KOMUNIST. NJOHJA ME HOXHËN PËRBALLJA ME SHEHUN. ABAZ KUPI E PËRZURI POPOVIÇIN NGA KONFERENCA E PEZËS

Bisedoi Nebil Çika Bisedë ne “Rrno per me tregue” në Shijak TV me Beqir Ajazin: Veprimtar politik, gazetar, përkthyes. Lindi më 20 korrik 1920 në Dibër të Madhe. Kreu Liceun e Korçës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore punoi në Ministrinë e Kulturës Popullore, Agjencinë Telegrafike Shqiptare dhe gazetën “Bashkimi i Kombit”. Mori pjesë në kongresin e Legalitetit, 1943.... 

SHKOLLËS “ABETARJA” I TRANSFEROHET MËSUESJA E ABETARES!…

Lajmi i medieve publike-lokale të Ferizajt, se mësuesja e shkollës së Softajve “Abetarja”, me një vendim të DKA-s së Ferizajt, po transferohej në një shkollë tjetër, në Papaz, duke i lënë nxënësit në klasën e dytë, krijoi një pakënaqësi të madhe te fatosat dhe prindërit e tyre. Kjo është një papërgjegjësi e institucioneve komunale arsimore a trysni politike, që luhet... 

Arritje e kënaqshme e arsimit të lartë të fëmijëve shqiptar në Suedi

Për shkak të faktit se shumica e shqiptarëve kanë marrë shtetësinë suedeze, është vështirë të merret një shifër e sakët se sa fëmijë shqiptar studiojnë apo kanë marrë diplomë fakulteti, mirëpo mund lirshëm të konstatohet se numri i tyre është i kënaqshëm Shkruan: XHAVIT ÇITAKU Sipas të dhënave statistikore, që mund të gjesh edhe në internet, në Suedi tash për tash... 

Për hoxhën e ndershëm Rifat Jashari , fjalët më të mira !

“Unë nuk jam kanë në luftë, nuk kam mujt me e kapë pushkën, por për Kosovën jam mundue të kultivoj paqen, tolerancën dhe respektin ndaj njani-tjetrit dhe kam insistu në shkollimin e fëmijëve, se pa shkollë nuk ka as ardhmëri. Sot popullit tim i uroj bashkim të plotë si vllazëni e jo si kojshi.” – flalët që duhet mbajtur në mend , fjalët që nuk kanë urrejtje fetare... 

Rizgjimi shqiptar në Maqedoni

E pëlqeva shkrimin  e Emin Azemit i cili në mënyrë shumë të qartë e thotë:” Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen e autoktonisë shqiptare në këto troje.Nëse shqiptarët e këtushëm janë vetëm myslimanë,... 

Myftiu Nexhmedin ef. Saqipi, ngushëllon ambasadorin e Turqisë në Beograd

Myftiu i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedin ef. Saqipi,  ne emer te populates së Luginës së Preshevës, ngushëllon ambasadorin e Turqisë, z. Mehmet Kemal Bozaj, familjarët të viktimave të pafajshme dhe popullin turk.   Me dhembje e pikëllim mësuam lajm për aktin e shëmtuar në Stamboll ku pësuan qytetarët e pafajshëm. Andaj, në emër të Bashkësisë... 

Ju lutemi për ndihmë nga OJQ “JETA NË KASTRIOT”

  Ne përkujdesemi  për mbi 316 femra të përdhunuara dhe  107 jetimët e kësaj kategorie. Zakonisht ne, çdo muaj sigurojmë gjërat elementare  për të jetuar 50 familjeve, ndërsa tani numri  i atyre që  u sigurojmë pako ushqimore  është  zvogëluar  shumë dhe këtë herë na kanë mbetur pa i siguruar edhe 15 pako ushqimore për muajin janar.  Këtë muaj  përveç të tjerave... 

Kështu flitet për ne, sepse na njohin !

Flitet për ne se na njohin , na njohin si shuplakën e dorës. Por kur nuk flitet , atëherë çfarë mendohet për ne ? Si veprohet kur nuk flitet ; ne nuk dimë , prandaj edhe ne befasojnë herë për të mirë e herë për të keq. Edhe pse serbët për ne kanë studime dhe super studime të cilat mbahen fshehtas por ndonjë herë si taktikë e luftës psikologjike ndaj nesh rrjedhin edhe ato dhe... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch