Home » Lajme

Pse po vonohet vendosja e shtatores së Skënderbeut në qendër të Bujanocit !?

Shkruan:  Mr. Sc. Refik  HASANI Autori i këtyre pak rreshatve, njëkohësisht edhe inciatori i vendosjes së shtatoresë në qendër të Bujanocit më 17 janar të vitit 2007 shkroi në të gjitha mediat e shkruara dhe elektronike në gjithë hapsirat shqiptare. Po ashtu më 16.10.2008 kemi parashtruar edhe shkresën me shkrim dorëzuar organeve gjegjësë në Bujanoc. Kjo u bë pas shumë dilemave... 

Arbëreshët e Amerikës

Si gjithmonë , ikje nga dhuna ,ikje nga pushtimet, ikje nga varfëria . Arbëreshët e New Orleansit (USA) nuk ikën nga Sicilia në mënyrë të organizuar. Fillimi ishte nga më të guximshmit , aventuristët të cilëve më vonë iu bashkëngjitën edhe familjarët dhe kështu fshati Kontessa Entellina ishte më shumë në Amerikë se sa në vendlindje. New Orleansi mbetet shtëpia me përqendrim... 

Arbëreshët e Italisë janë të gjithë shqipëtar

Duhet të jemi shumë syhapur se ç`po ndodhë me ne dhe se çka po shkruhet për ne . Qëllimet janë të ndryshme ; por mua më gërvishtin ato që që mundohen të mohojnë të kaluarën tonë ose bile ta turbullojnë një çikë ,që pataj t`i mëshojnë si duhet dhe ashtu si duan ata. Ne heshtim , pse nuk dimë apo pse nuk guxojmë të flasim ? Ka shumë arsye ; por heshtja është e kobshme . Rastësia... 

Opinion – Si na dështoi “ Gumoplastika “ ?

Duke qenë i vetdijshëm se në dy vitet e fundit kam mundur të jem i besdisshëm lidhur me rastin e Ndërmarrjes Shoqërore “ Gumoplastika “, prap se prap, vet pesha dhe rëndësia e këtij ish-gjiganti ekonomik nuk më lejon të jem indiferent. Dikur kjo fabrikë e cila ndodhet në zemrën e Bujanocit punsonte rreth 800 puntorë dhe paraqiste krenarinë ekonomike të mbarë komunës duke pasur... 

Skicë: TAKIM MBRESËLËNËS, ME KRIJUESIN E NJOHUR LEFTER ÇIPA…

Nga: Murat Gecaj   Krijuesi L.Çipa… 1. Mendoj se asnjëherë nuk është vonë që të shkruajmë diçka për një njeri të njohur mirë nga ne ose pak të njohur, më parë. Në rastin konkret, këtë gjë po e them për mikun “e ri” (ha,ha) Lefter Çipa. Sigurisht, shumë të tjerë e kanë njohur sa e sa vite më pare, por dhe kanë shkruar për të. Ndërsa unë, edhe pse disi i vonuar,... 

At Irakli Pylli : Zoti , Abetarja dhe Kombi

Ai besoi në Zot, në Abetare dhe në Komb. Ky ishte “Ati, biri dhe shpirti shenjtë”, i këtij luftëtari të paepur të shkollës shqipe. Altari i Zotit u bë altari atdhetarisë dhe bekimi i tij përzihej me bekimin e kombit. Në popull filloi të pëshpëritej me krenari urimi për priftin që psalte shqip. Ai thirrej,”mjalti i shqipes”. Në këto vite futi edhe mësimin e gjuhës shqipe... 

Një “alo”që më ndryshoj jetën time.

Në atë ditë vere, ishin qastet qe as qe kisha menduar se do te ndodhte një mrekulli e tillë në jetën time. Jeta ishte duke rrjedhur qet dhe pa ndonje ndryshim në jetën time, zgjohesha dhe parp shtrihesha me te njejtën brëng, me të njejtën dëshirë që të paktën ti shoh në ëndërr,dy persona me te shtrenjët të jetës sime. Dy persona për të cilat jetoja dhe punoja,me te cilët... 

Dimitrije Tucoviqi dhe shqiptarët !

I vetmi njeri , gati i vetmi serb i cili e ka demaskuar politiken serbe ndaj shqiptarëve ishte Dimitrije Tucoviqi (1881-1914) i lindur në fshatin Gostilja në Zlatibor, ka qenë një ndër udhëheqësit dhe teoricienet e lëvizjes socialiste në Serbi , themelues i Partisë socialdemokrate serbe (Srpska social demokratska partija), nismëtar dhe redator i gazetës Radničke novine dhe Borba. . Akademia... 

RRUGA E ZARBICËS – PËR DUSHK E GOGLA!

Autoritetet e “Drejtoratit për Ndërtim”, në Bujanocit, patën deklaruar se ka fundi i këtij nëntori, do të filloj asfaltimi i rrugës Muhoc-Zarbicë. Në Informatën e kësaj Ndërmarrje Publike thuhej: ,, Asfaltimi i rrugës Muhoc – Zarbicë, në gjatësi prej 5 kilometrave, kap vlerën pre 2 milionë e 500 mijë dinarëve me tatimin mbi vlerën e shtuar. Projekti, në fjalë, do të mbështet... 

Qeveritarët dhe shtetit duhet të qeverisin sipas ligjeve të pushtetit ligjëvënës

Pjesërisht në ditët tona,ka gjetur vend një pjesëmarrje e theksuar politike si vlerë me përshkrimin e ndryshimit që ndodh me njerëzit,në kalimin nga gjendja natyrore në gjendje shoqërore.E rëndësishme është që tani njerëzit nuk duhet të jenë nën pushtetin arbitrar të të tjerëve.Sipas vrojtimeve të gjendjes natyrore ,sfera politike del nga një sferë tjetër sociale,në kuptimin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch