Home » Lajme

Kryetari Musliu i drejtohet UEFA-së lidhur me arrestimet e shqiptarëve në komunën e Bujanocit

Kryetari Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Jonuz Musliu sot iu ka drejtuar me një shkresë autoriteteve të Unionit të Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA) në Nyon të Zvicrës lidhur me arrestimet e shqiptarëve në komunën e Bujanocit. Në shkresë thuhet se “i drejtohemi organizatës Tuaj që të ndërrmerni masa dhe të përdorni autoritetin Tuaj për të bërë presion mbi Beogradin... 

Kryetari Musliu takime të rëndësishme në Crans Montana

Gjatë Forumit të Crans Montana në Samitin e 17 Ndërkombëtar mbi Krimin Transnacional, Forumin për Siguri Kombëtare dhe Globale në Zhenvë (Zvicër), kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Jonuz Musliu përveç agjendës së parapërcaktuar, ka zhvilluar takime të rëndësishme me zyrtar të ndryshëm. Në takime të ndara i pari i KKSH-së është takuar me Këshilltarin special... 

Kosova në UNESCO, Nikoliqi kërcon me luftë !

Në pamundësi diplomatike për ta evituar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, liderët serbë kanë nisur ta ashpërsojnë fjalorin dhe të kërcënojnë me konflikte dhe luftëra në qoftë se Kosova arrin të anëtarësohet, me arsyetimin se trashëgimia kulturore serbe në Kosovë do të jetë në duar të gabuara. Presidenti serb, Tomisllav Nikoliç në një tryezë diskutimi përpara diplomatëve... 

Nikoliqi “pajtohet “ me shqiptarët : Historia e Kosovës është 50 vjeçare !

E shihni ju , burra të botës që i madh e vogël u zgjuat me një histori të re ; e shihni ju argatët e Serbisë që u munduan të na “zbuloni” Kombin Kosovar ; e shihni ju burra të botës që na “ mbushet “ mendjen që ne flasim e duhet të flasim kosovarishten e juaj. E shihni ju burra të botës që na e “krijuat” identitetin fetar turk , duke e mohuar çdo gjë shqiptare ? E shihni... 

Bisedë virtuale me Ismail Kadarenë – “Letërsia e bejtexhinjve”

Ismail Kadare është nga personalitetet më të shquara të letërsisë shqiptare. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në rreth 32 gjuhë të huaja) ai e bëri të pranishme Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore. Kadareja që në vitet ’60 shënoi kthesë në letërsinë shqiptare me poezinë dhe prozën e tij. Brenda potencialit... 

NISË PUNËN DEGA E LËVIZJES QYTETARE “VATRA”, NË FUSHË KOSOVË

-Pas një iniciative të kamotshme të disa shqiptarëve nga komunat e Kosovës Lindore (‘Lugina e Preshevës’) me banim në Fushë Kosovë dhe duke u bazuar në të drejtën e tyre për liri, demokraci dhe drejtësi, më 11 tetor 2015 ka ardhur deri te formimi i Degës së Lëvizjes qytetare “Vatra” në qytezën e Fushë Kosovës. -Kjo Lëvizje qytetare tashmë ka mbushur 13 vjet të ekzistencës... 

Qeveritarët dhe autoritetet e shtetit

Mr.Ali Hertica   Pjesërisht në ditët tona,ka gjetur vend një pjesëmarrje e theksuar politike si vlerë me përshkrimin e ndryshimit që ndodh me njerëzit,në kalimin nga gjendja natyrore në gjendje shoqërore.E rëndësishme është që tani njerëzit nuk duhet të jenë nën pushtetin arbitrar të të tjerëve.Sipas vrojtimeve të gjendjes natyrore ,sfera politike del nga një sferë... 

Musliu merr pjesë në Forumin prestigjioz të Crans Montana

Me ftesën e Ambasadorit Jean-Paul Carteron themeluesit të Crans Montana Forum, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu do të marrë pjesë në Samitin e 17 Ndërkombëtar mbi Krimin Transnacional, Forumin për Siguri Kombëtare dhe Globale në Zhenvë të Zvicrës. Në ftesë thuhet “ I nderuar Z. Musliu, kamë kënaqësinë që të ftoj të merrni pjesë në Samitin e 17 Ndërkombëtar... 

REAGIM – I PAPRANUESHËM ARRESTIMI I TË RINJËVE SHQIPTAR NË BUJANOC

Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) reagon dhe shpreh dyshimet serioze rreth aksionit të organeve të rendit dhe prokurorisë në komunën e Bujanocit, me ç`rast janë arrestuar një numër i të rinjëve shqiptar për tifozërinë e kualifikimit të kombëtares së Shqipërisë në kampionatin evropian “Franca 2016”. Implementimit drejtësisë selektive, është i papranueshëm për Këshillit... 

NËPËR FAQET E GAZETËS “NIKAJ-MËRTUR”…

Nga: Murat Gecaj   Ndoshta, ndonjë lexues mund të mos e dijë, se ku ndodhet krahina malore e Nikaj-Mërturit. Ajo është pjesë e Malësisë së Gjakovës (Tropojë) dhe kufizohet me krahinën e Dukagjinit të rrethit Shkodër. Për lashtësinë dhe traditat e saj të çmuara atdhetare, kulturore e shpirtërore etj., që janë trashëguar brez pas brezi, do të duheshin faqe të tëra. Për njohjen,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch