Home » Lajme

Ali Meta – mësues dhe patriot i madh ( 1925-2017)

Nga Skënder S. KAPITI Mësuesi dhe patrioti Ali Meta i  përket familjes së madhe fisnike shqiptare të Alimetëve të  Gjurgjevikut  në Kosovë e fisit Berisha, me tradita e kontribute të jashtëzakonshme për Çështjen e Madhe Kombëtare të cilët kanë marrë pjesë në të gjitha ngjarjet më madhore të historisë sonë kombëtare për liri dhe pavarësi të Shqipërisë dhe për Bashkim... 

Ku mbeti Lapidari i UÇPMB-ës në Preshevë!?

Shkruan:Refik HASANI A thua edhe sa kohë do  heshtin Tirana e Prishtina pas  heqjes së Lapidarit të UÇPMB-ës në Preshevë. Nëse heshtin këto dy qendra sigurisht Beogradi nuk do të ndryshoj mendjen për të kthyer lapidarin në vendin e vetë. Më datën 20 Janar 2013 është hequr dhunshëm Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-ës  në Preshevë nga forca policore të armatosura deri në... 

MË MIRË HUMBËS E ME AMERIKËN SE FITUES E PA AMERIKËN

Nga: Hysen Ibrahimi Prozë (Bisedë me një të huaj në anijen Rödby – Puttgarden)   Rrugës për në Gjermani, gjatë kohës sa isha në anije, pasi kisha drekuar, erdhi në tavolinë (që janë të përbashkëta për udhëtarët), një i huaj. Është e lirë? – më pyeti. Po, po, e lirë është, urdhëroni! – ia ktheva. Fillovatëpijakafenëdheme telefon në dorë po lexoja disa lajme... 

LR-PDSH hap fushatën parazgjedhore

Me moton – Shpresë e Re – para një numri të madh të pranishmëve Lëvizja për Reforma hapi fushatën parazgjedhore dhe prezantoj kandidatët për këshilltarë të asamblesë së ardhshme komunale. Ky tubim madhështorë filloi me intonimin e hymnit kombëtarë si dhe me një minut heshtje për nder të dëshmorëve të rënë. Tubimin e përshëndetën kryesuesi i Forumit Rinor si... 

PVD mbrëmë ka hapë fushatën parazgjedhore me një tubim masovik

Mbrëmë në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Partia për Veprim Demokratik shpalosi programin zgjedhor dhe bëri prezantimin e kandidatëve për këshilltarë të listës zgjedhore të PVD – së. Masa e madhe e qytetarëve të komunës së Preshevës dhe atmosfera madhështore e këtij tubiimi vulosi fitoren e padiskutueshme të Partisë për Veprim Demokratik dhe të Ardita Sinanit... 

“Dreqi i madh” në Luginë të Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni Pas bllokadës agresive të “njeriut të mirë” të Serbisë, siç e quan Presidenti Aleksandar Vuçiq kryetarin e APN-së, Shqiprim Arifin, më 25 prill 2017 në një konferencë për media në Leskovc, dhe të PDSH-së së Ragmi Mustafës, dmth autorit të “Zahvallnicës” (Mirënjohjes) ndaj Vuçiqit “për kontributin e tij ndaj shqiptarve të Luginës së... 

Dr. Luter Kreshpa sjell pikturat e pasionit në Muzeun Historik Kombëtar – “Të ndjekësh ëndrrat”

“Të ndjekësh ëndrrat”, kështu quhet ekspozita me autor mjekun e njohur DrLuter Kreshpa e cila do të hapet të dielën më 10 dhjetor ora 11.00 në Muzeun  Historik Kombëtar. Eshtë një koleksion prej 93 piktura, kryesisht natyra të qeta dhe peizazhe, por edhe disa portrete e skica të cilat do të vijnë për publikun. Tablotë e një stili realist të sjellin pranë natyrën, të cilën... 

Puntorët e Shtëpisë së Kulturës në protest ndaj organit të përkohshëm

Pas protestës së punëtorve të Rtv Preshevës ndaj diskriminimit flagrant që i bëri organi i përkohshëm duke i shkaktuar bllokad financiare, sot protestuan edhe punëtorët e Shtëpisë së Kulturës “Abdulla Krashnica”. Ata në mënyrë të organizuar u nisën në marshin protestues nga Shtëpia e Kulturës deri në zyret e kryetarit të organit të përkohshëm Shqiprim Arifit. Arsyeja... 

‘Kobra’, i gatshëm për duelin e radhës

Gjergjaj pret përkrahje të madhe nga shqiptarët në Zvicër, ashtu siç e kanë përkrahur deri më tani. Boksieri shqiptar, i cili jeton dhe vepron në Zvicër, Arnold Gjergjaj është i gatshëm për duelin e radhës të tij, që do të zhvillohet të shtunën në Bazel. Gjergjas nesër do të ndeshet me Sean BIG SEXY Turner në “Grand Casino Basel”, derisa vetë boksieri në rrjetet sociale... 

DEMARKACIONISTAT HAJGAREN ME “STILOLAPSIN E HASHIM THAÇIT”(!)

Kjo foto i përket ditës kur Komisioni Shtetëror i Malit të Zi, përndryshe “Komisioni Milan Pauniq”, paraqiti raportin për Demarkacionin e Malit të Zi me Kosovën. Aty, në presidium, shihet dhe Gjukanoviqi me të vetët, që janë në krye të detyrës e në ballë të presionit të shumëfishtë në nje nga sall Ramiz LUSHAJ   DEMARKACIONISTAT PO HAJGAREN DHE ME “STILOLAPSIN... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress