Home » Lajme

Brenga numër 1 e zviceranëve: Mbetja pa para pas pensionimit

Në sondazhin aktual brenga për sigurinë materiale në moshën e pensionit është rritur për 16 për qind në krahasim me një vit më parë. Në të njëjtën kohë ka shënuar rënie frika nga mbetja pa punë. Problemi që ka brengosur më së shumti zviceranin mesatar gjatë vitit 2017 ka qenë ai nëse në pleqëri do të ketë mjaft të holla për të jetuar. Këtë gjendje e tregon “Barometri... 

Opinion – ZGEDHJET E JASHTËZAKONSHME KOMUNALE NË PRESHEVË DUHET T’I TEJKALOJNË TENSIONIMET E PANEVOJSHME NDËSHQIPTARE

Nga Fehmi Ramadani Jemi në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme Komunale në Preshevë. Deri te ky proces ka ardhur për shkak të dështimit të Koalicionit të fundit ndërmjet të APN-së dhe PVD-së dy subjekteve politike, si përgjegjësit kryesorë të kësaj krize të shkaktuar. Presheva, si një vend i vogël, por me halle dhe probleme të mëdha nuk e kishte luksin politik të krijojë... 

Sami Salihu lideri dhe shpresa e re për Luginën

Lëvzija për Reforma (LR-PDSH), pas dorëzimit të dokumentacionit pran komisionit komunal zgjedhorë edhe zyrtarisht është certifikuar me nr 4 për zgjedhjet e parakohshme lokale të 24 dhjetorit.  Lëvizjes për reforma do ti prijë Sami Salihu bashkë më një staf të rinjësh e kuadro profesional që në vete përmbajn kualitete dhe virtyte morale e kombëtare. ” Tashmë kemi zyrtarizuar... 

Zyrtarizohet koalicioni i parë, BDL dhe NRP i bashkojnë forcat për 24 dhjetorë

Bashkimi Demokratik i Luginës dhe grupi i ndarë nga Alternativa për Ndryshim, Nismma e re për Preshevën kanë zyrtarizuar koalicioni e tyre. Dy subjektet politike kanë nënshkruar marëveshjen për koalicion parazgjedhor dhe në zgjedhjet lokale të 24 dhjetorit do të garojnë me një listë të përbashkët. Nënshkruesite marëveshjes ishin kryetari i BDL-së Skender Destani dhe kryetari... 

MOS U DORËZO, AZGAN !

Mora një lajm që më trishtoi…!  Familja e z. Azgan Haklaj largohet nga Atdheu për të gjetur siguri jete dikund në Perëndim, diku në Francë.  Ndërkohë kërkova për ta takuar Azganin. Pak ditë më parë e kisha parë në televizion, në një Festival në Mal të Zi, me artistë nga të gjitha trevat shqiptare. Mendova se, po e përmbyllte aktivitetin e tij në drejtimin e Unionit Artistik... 

INVESTIMINUK I KALON MILIONAT QË BËHENDËME ÇDO VIT

Ing. Dod DOÇI Shqipëria, këtoditë, është nën ujë nga përmbytjet e reshjeve të shiut e vërshimet e lumenjve.Sigurisht, dihen të dhënat hidrometeorologjike për të gjithë lumenjtë kryesorëtë vendit tonë. Ato janë aty, të sakta, publike. Lumenj tëshumtë e përshkojnë vendin tonë nga Lindja në Perëndim dhe në drejtime tëtjera, ku shumica e tyre derdhen në detin Adriatik... 

DO TË DOJA TË ISHTE GJALLË TË NA PRINTE ME SHARMIN E TIJ PREJ NJË INTELKTUALI VËRTETË LIDER

Nga Hysen Ibrahimi, Suedi/Förslöv, 2 dhjetor 2017 Data e 2 dhjetorit 1944, e lindjes së Kryetarit Rugova, duhet të hynë si njëra ndër datat më me rëndësi të popullit shqiptar në Kosovë dhe më gjerë, pasiqë Ibrahimi Rugova dhe ndikimi i tij, për ti përkrahur, mbështetur dhe afirmuar kërkesat e tona, përfshiu tërë trojet etnike shqiptare, pa dallim. Kjo datë e 2 dhjetorit 1944,... 

“Interpol: Ne nuk e kërkojmë arrestimin e Haradinajt

Lion/Interpol , 2 dhjetor  -“Interpol: Ne nuk e kërkojmë arrestimin e Haradinajt. Për ne është i lirë për në Bruksel. Rrugë e mbare i qofte…”.. ju kujtohet ky titull tek agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” para dy jave, kur gjtha mediat serbe dhe e disave kosovare vlonin si “mizat …” 2-3 dite para se te nisej kryeministri shqiptar i Kosoves ne Bruksel shkruajten se “Haradinaj... 

LR-PDSH dorëzon listën e kandidatëve për këshilltarë

Lëvizja sonte dorëzoi pranë Komisionit Komunal Zgjedhor gjithë dokumentacionin e nevojshëm për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 24 Dhjetorit. Gjatë dorëzimit të listës me kandidatët për këshilltarë ishin prezent një numër jashtëzakonishtë i madhë i mbështetësve. Lëvizja për Reforma tash pret nga Komisioni Komunal Zgjedhor çertifikimin për pjesëmarrje në zgjedhje. Në... 

Shqipëria dhe Kosova të reagojnë: Serbia terrorizon veteranët e Luginës së Preshevës

Me Marrëveshjen e Paqës së Konçulit të 2001, Serbia dhe ish-jugosllavia me akte ligjore kishin miratuar dhe ratifikuar Amnestinë ndaj luftëtarëve të UÇPMB-së! Kështu thuhet në medie, por kjo nuk është e tërë e vërteta! Luftëtarët Shqipëtarë në Luginë të Preshevës, pas majit të vitit 2001, u harruan, u lanë në mëshirë të armikut! Një pjesë e tyre, ikën në vendet perëndimore,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress