Home » Lajme

Nisi sot aksioni me karakter humanitar Bashkë Solidarë

Nisi sot aksioni me karakter humanitarBashkë Solidarë, ku janë përfshirë shumë organizata nga Presheva e Bujanoci, e që po përkrahet edhe nga individë dhe biznese nga e tërë Lugina. Ka arritur në 100 numri i pakove të grumbulluara që ditën e parë. I ftojmë të gjithë njerëzit e vullnetit të mirë, që ditëve në vazhdim ti përgjigjen thirjes për ndihmë të bashkombasve tanë... 

RTP lajmet 10 Shkurt 2015

–          Të hënën dhe të martën, ditë jo pune –          PVD kërkon nga qeveria serbe zgjidhjen e problemeve të shqiptarëve të Luginës –          Ndihmë për përmbytjet në Shqipëri –          Lëvizja për Bashkim kërkon platformë kombëtare për bisedimet në Bruksel ————————————————- Ministria... 

Zyra për të Rinj – Ftesë për solidarizim me vëllezërit tanë në Shqipëri

Të nderuar qytetarë ju bëjmë thirje për t’ju bashkangjitur aksionit më të ri humanitar #BashkëSolidar, iniciativë kjo nga të rinjtë e Luginës së Preshevës për t’i dalë në ndihmë bashkombasve tanë, të prekur nga përmbytjet në Shqipëri. Ndihmo dikë se mbase një ditë je ti ai që do kesh nevojën për ndihmën e tij njerëzore !!!  Read More »

Rrezikohet funksionimi i Këshillit Kombëtar Shqiptar

K U M T E S Ë   Këshillit Kombëtar Shqiptar është i indinjuar dhe reagon ashpër me mënyrën e ndarjes së buxhetit nga Qeveria e Serbisë, për këtë institucion që përfaqëson interesat e shqiptarëve që administrohen nga Serbia. Zëvendëskryetari dhe kryetari i Organit Ekzekutiv, Zejni Fejzullahu dhe Shukri Ymeri kanë marrë pjesë në takimin e Këshillave Kombëtare të Pakicave... 

RTP lajmet 6 Shkurt 2015

–          Helmohen një numër i nxënësve gjimnazistë në Preshevë –          Konfiskohen 710 kg duhan në Vranjë –          Qeveria e Serbisë e ka angazhuar shtëpinë konsulente “Tony Blair Associates” –          Vendimi i Listës Serbe do të merret javën tjetër ———————————- Në... 

RTP lajmet 5 Shkurt 2015

– Fondi humanitarë komunal ndihmon nënat kryefamiljare – Astrid Thors viziton Këshillin kombëtar të shqiptarëve – Shtyhet protesta e paralajmëruar për sot nga VV – Nikoliq kërcënon me formimin e ushtrisë në veri të Kosovë —————————————— Fondi... 

Musliu takon Thors

K U M T E S Ë   Kryetari I Këshillit Kombëtar Shqiptar Jonuz Musliu priti dje një delegacion nga Zyra e Komisionerit të Lartë të OSBE-së për pakica kombëtare të prirë nga Komesaria Astrid Thors, William Romans – Këshilltar i Lartë, Natacha Andonovski Carter- Këshilltare e Larte Juridike dhe shefi i zyres së OSBE-së në Bujanoc Jeff Bieley. Në takim u bisedua për gjendjen... 

Lëvizja për Bashkim – Jabllanoviqi iku, por problemi i vërtetë mbetet

Pas deklaratave me tone fashiste të ministrit nga Lista Serbe, Aleksandar Jabllanoviq, sot Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa e deklaroi shkarkimin e tij. Lëvizja për Bashkim e mbështet këtë akt të Kryeministrit, megjithëse konsideron se është veprim shumë i vonuar. Gjithashtu, konsiderojmë se ky shkarkim është vetëm marrje me pasojën, por jo edhe me shkaktarin e problemit.... 

MUSTAFA: JABLLANOVIQ NGA SOT NUK ËSHTË PJESË E QEVERISË

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa deklaroi në një konferencë për shtyp se nga sot Jabllanoviq nuk është pjesë e kabinetit qeveritar. Mustafa tha se Qeveria ka trashëguar shumë probleme si mungesë zhvillimi ekonomik, korrupsioni, krimi që janë edhe pasojë e luftës së fundit. “Tani po ballafaqohemi me ikjen nga vendi mirëpo me programin qeverisës po mundohemi... 

Isa Mustafa të mendoj mirë se çfar mund të ndodhë

Anëtari i kryesisë së LDD-së Mr.Ali Hertica edhe një herë ju bënë thirrje të gjitha instancave shtetërore e posaqërisht Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafes , që të jenë shumë të kujdesshëm ndaj kërkesave të qytetarëve dhe shoqëris civile, ku mos të lejon të dal situata jasht kontrollit pa pas nevoj, ku duhet gjithësesi të largohet Jabllanoviqi sespe ka fy rënd  nënat... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch