Home » Lajme

Këshilli Qendror i PDSH-së nuk mori vendim për zgjedhjet e Këshillit Nacional por vendosi që paraprakisht ta merrë mendimin e elektorit të saj lidhur me të

N J O F T I M       Partia Demokratike Shqiptare zhvilloi dje (më datë 7 Shtator 2014) mbledhjen e Këshillit Qendror , i cili përbëhet nga 48 anëtar gjithësej, të cilin përfaqësojnë të gjitha nëndegët e PDSH-së. Mbledhja e Këshillit Qendror të PDSH-së filloi në ora 11:20 , për gjatë së cilës për rreth 5 orë të tëra u diskutua gjërë e gjatë në lidhje me shqyrtimin... 

TIRANË: ARRITI NUMRI I RI I REVISTËS “DITURIA”

Nga: Ibrahim Hajdarmataj               1. Është viti i 8-të që, në Boras të Suedisë, botohet revista e përmuajshme me emrin simbolik, “Dituria” dhe e-mail: dituria@live.se. Atë e përgatitë dhe e nxjerr në qarkullim Qendra Kulturore Shqiptare “Migjeni” e atij qyteti. Kryeredaktor i revistës është publicisti, shkrimtari dhe arsimtari Sokol Demaku.... 

Partia Demokratike Shqiptare fillon aktivitetet e saja për zgjedhjet e Këshillit Nacional që do të mbahen më 26 Tetor 2014

Nesër më datë 7 shtator 2014 PDSH ka ftuar Këshillin Qendror  dhe Kryetarët e nëndegëve për ta konfirmuar qëndrimin e kryesisë së PDSH-së për daljen në zgjedhjet e 26 tetorit 2014 për Këshillin Nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Sipas burimeve tona, Kryesia e PDSH-së ka diskutuar rreth këtyre zgjedhjeve jo më pak se në 5 takime të saj, që nga Janari i këtij... 

NATO i del krah Ukrainës

Shtetet perëndimore e kanë mbështetur Kievin me fjalë dhe me sanksione ekonomike kundër Moskës, por kanë bërë të qartë se nuk do të luftojnë për ta mbrojtur Ukrainën. Presidenti i Ukrainës ka dëgjuar fjalë mbështetjeje nga udhëheqësit perëndimorë në një samit të NATO-s, të enjten, por një ofertë paqësore e Kremlinit ka dështuar që të ndërpresë luftimet në lindje,... 

A do të shpallet Republika e Iliridës!?

Në një njoftim publik është paralajmëruar shpallja e Pavarësisë së Republikës së Iliridës. Ky njoftim, thotë ndër të tjera, se “vetëvendosja e popujve është e garantuar me kartën e Atlantikut, të nënshkruar në vitin 1941″. “Njoftojmë opinionin shqiptar dhe ate nderkombetar perfshire Qeverine e RKS dhe ate te Shqiperise dhe te gjitha ambasadat e vendeve mike ne IRJM KOSOVE... 

NATO hap samitin me temën për Ukrainën lindore

Në hapje të samitit dyditor të NATO-s në Uells të Britanisë, sekretari gjeneral i NATO-s Anders Fog Rasmusen ka kritikuar dhe akuzuar ashpër Rusinë se po e sulmon Ukrainën. Ai ka thënë se Rusia po vazhdon të destabilizojë situatën në Ukrainën lindore, pavarësisht që presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se po përgatit një plan për armëpushim.   Pak para nisjes së samitit,... 

Bujanoc: “Mjekrat” dhe “kravatat”!

Lugina e Preshevës, fillimin e shtatorit, po e pret edhe me një problem më të rënda se sa, ai i mungesës së teksteve shkollore. Mediat serbe, pa lënë anash edhe ato shqiptare, paralajmërojnë për një vjeshtë të zymtë politike. Beogradi, po përgatitet për një ofanzivë të re kundër përhapjesë së vehabizmit dhe ithtarëve të sekti selefistë, në jug të vendit: Luginë të Preshevës... 

Z. Vuçiq, Vulinit ia kam thene njeherë, po ta them edhe ty !

((”Vuçiç i quan shqiptarët “banditë”, jep autorizime për policinë serbe Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, sapo është kthyer nga Berlini, menjëherë ka vizituar bazën e xhandarmërisë serbe në kufirin me Kosovën. Ky është krim i organizuar” , tha ai dhe shtoi se beson që shqiptarëve të komunës së Podujevës “nuk do t’iu bien ndërmend të shërbehen me akte... 

Reagim i FONDACIONIT PLAVË-GUCI

PSE DEKURAJOHET DIASPORA TË INVESTOJË NË VENDLINDJE Kohëve të fundit në botën e mediave malaziase po bëhet një fushatë e egër mediale ndaj familjes Mehaj. Diaspora nga Plavë-Gucia dhe më gjerë me vëmendje është duke vëzhguar se si orkestrohet kjo fushatë me qëllim të caktuar që të dekurajohen vëllezërit Mehaj, por edhe të tjerët, se shqiptarët nuk na qenkan të mirëpritur... 

SHTOHEN VEHABISTËT NË LUGINË, PRITET GODITJA E TYRE

Në Luginën e Preshevës së fundi është shtuar numri i ithtarëve të sekti selefistë apo përkrahës edhe të vehabizmit. Prania e tyre dita ditës po bëhet më e shtuar dhe se njerëzit e këtij sekti që pretendojnë se janë ithtarët e drejtë të fesë po pushtojnë edhe xhamitë në Preshevë, Bujanoc dhe në fshatrat e këtyre dy vendbanimeve. Dita ditës po shtohet edhe përfshirja... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch