Home » Lajme

KOMUNIKATË – DOLI NGA SHTYPI LIBRI THESAR KOMBËTARË 4

Libri “Thesari Kombëtar 4”, doli nga shtypi   Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi (ShShAShS-së), Hysen Ibrahimi njofton se sot doli nga shtypi ”Thesari Kombëtar 4” të cilën e shtypi Shtypshkronja Printing Press, në Prishtinë.   Promovimi i librit do të bëhet si vijon:   Më 23 korrik do të... 

Dita e plisit!

Propozim ! Shkruan Besir Bajrami Redaktoi : Fahri Xharra  “Eshte diskutuar dhe eshte kerkuar vetevetiu ne masë qe te caktohet nje date per diten e plisit te shqiptaret. Duke marr parasysh rendesine simbolike qe ka kesula ne veshjet kombetare (*1), aq me teper kur e dijme rendesine simbolike qe ka plisi si nje element kyc qe sherben si nyje qe ben nderlidhjen e kohes sone me ate pjese te qyteterimit... 

PO TREGOJ, SE ÇFARË BISEDUAM NE…

-Skicë- Nga: Murat Gecaj Nga e majta: H.Skeja, G.Thaçi e M.Gecaj (Tiranë, 13 qershor 2015)   Në fillim të këtyre pak rëdhëve, po ua paraqes dy bashkëbiseduesit e mi, të cilët po i shihni në këtë fotografi. Me kërkesën e tyre, u takuam në lokalin “Bulevard” të kryeqytetit, në afërsi të ish-stacionit të trenit… Ne nuk jemi në një moshë, bile na ndajnë shumë vite.... 

Ragmi Mustafa në Beograd dëshmon para ndërkombëtarëve me faktet se Presheva ka 56 129 banorë

Kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa , në Beograd para një numri të madh përfaqësuesit qeveritarë dhe ndërkombëtarë ka prezantuar Punim shkencorë me temën: “Përpunimi elektronikë i të dhënave mbi numrin e popullsisë në Komunën Preshevë dhe zbatimi i teknologjisë së informacionit në menaxhimin e bazave të të dhënave dhe resurseve njerëzore”.Kryetari... 

Përfaqësues të UNHCR-ës dhe mjekëve pa kufij takim me anëtarët e SHKSJ në Preshevës

Me rritjen e fluksit të refugjatëve nga vendet aziatike dhe evropiane Shtabi Komunal për Situata të Jashtëzakonshme në Preshevë  ka mbajtur mbledhje rreth koordinimit mbarëvajtjes punëve sa i përket refugjatëve me ç’rast ka formuar dhe një komision  profesional  rreth kësaj problematike. Gjatë ditës së sotme Shtabi për Situata të Jashtëzakonshme në Preshevë pati takim me... 

Ragmi Mustafa merr pjesë në konferencë e përhershme të komunave dhe qyteteve

Promotorët e zhvillimit ekonomik lokal  është tema e konferencën së përhershme për komunat dhe qytetet ku po merr pjesë edhe kryetari i Preshevës Ragmi Mustafa. Gjatë kësaj konference janë prezantuar rezultatet e projektit që ka për qëllim Përmirësimi e mjedisit të biznesit në nivel lokal. Kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa ka marrë pjesë në konferencën  e përhershme... 

Zjarr në shtëpinë e Izeir Ademit në fshatin Miratoc

Në orët e pasdites shtëpinë e Izeri Ademit në fshatin Miratoc e ka kapluar zjarri. Sipas tij shkak mendohet të jetë një defekt i  orës elektrike nga i cili janë shkaktuar dëme të mëdha materiale.   Dje rreth orës 13  zjarri ka kapluar shtëpinë e Izeir Ademit nga fshati Miratoc. Por me ndihmën e  fqinjëve është shuar zjarri i cili ka kapluar katin e dytë të shtëpisë,ku... 

Rrufeja goditi shtëpinë e Avni Ahmetit – nuk ka të lënduar

Reshjet e mëdha të shiut gjatë ditës së djeshme sollën edhe dëme materiale me ç’rast  rrufeja ka goditur dje shtëpinë e Avni Ahmetit në rrugën e e Vranjës në Preshevë. Lëndime në njerëz nuk ka patur por dëmet materiale janë të konsiderueshme.   Edhe pse nuk pati lëndime në njerëz  por  dëmet materiale ishin mjaft të mëdha, këtë na e konfirmoi zonja e shtëpisë... 

zgjedh organet drejtuese – Së shpejti nis aplikimi për frekuencë të Radio Televizionit Shqiptar të Luginës

Këshilli Nacional në mbledhjen e rregullt  ka diskutuar mbi Radio Televizionit Shqiptar të Luginës. Sipas Jonuz Musliut në këtë mbledhje tashmë janë përcaktuar organet përgjegjëse të cilëve u janë dhënë detyrat për ndjekjen e proceduarve të frekuencës për mediumin shqiptar. Në seancën e sotme të KKSH është diskutuar mbi RTSHL. Megjithatë në këtë mbledhje mjaft të rëndësishme... 

Ragmi Mustafa merr pjesë në përvjetorin e mbretëreshës Elizabet II

Me ftesë të Ambasadës së Britanisë së madhe në Beograd , kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa ka marrë sot pjesë në ceremoninë festive të ditëlindjes së mbretëreshës Elizabet II . Kryetari Mustafa gjatë këtij përvjetori është takuar edhe me ambasadorin kate Keefe.  Read More »
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch