Home » Lajme

Koha dhe miqte tane po punojne per ne, e ne per kende po punojme?

  Pas shumë shekujsh robëri, vuajtje,  shumë shekuj përçmim nga shtetet fqinje e mospërfillje nga superfuqitë botërore ne etapa te ndryshme te historise, me ne fund koha po punon për Shqiptarët Keto dallge te historise bene qe shqiptaret te lodheshin, e besa edhe gati te shuheshin si popull por, këmbëngulësia e madhe e kësaj popullate beri qe populli shqiptare kudo qe është te mbijetoj... 

Pas vizitës së Ramës Serbet fillojnë Hakmarrjen në Kosovë Lindore

Janë bërë 15 vite që kur fshatrat e Malësisë së Bujanocit, kanë mbetur të pa banuera dhe të boshatisura  nga banoret e këtyre fshatrave, si rrjedhojë  e dëbimit që bënë serbët, në vitet 1999-2000. Tani pasi u bënë pesëmbëdhjetë vite nga ajo kohe,  disa banore kanë filluar të kthehen në shtëpitë e tyre  për të vazhduar jetën, e disa kanë filluar të kthehen si banore... 

LISTA E KANDTDADETEVE FTTUES NGA LUGINA E PRESHEVES (FAZA Il)

1.  Armend Rexhepi – Buianoc –  Inxhinieri Ndeftimi  – UPT 2.  Leila Kurdiu –  Preshevë –  Psikolosii – UPT 3.  Argiend Kurteshi  –  Preshevë –  Inxhinieri Informatike dhe Matematike – UPT 4.  Elvis Bairami – Preshevë – Matematike – UPT 5.  Mirvete Jonuzi – Preshevë – Mami – UMT 6.  Elona Halimi – Preshevë... 

Preshevë – Kryeministri shqiptar Edi Rama kërkon të drejta të shqiptarëve në Luginë po aq sa kanë serbët në veri të Kosovës

Rama në Komunë të Preshevës Pjesa ne Shtëpinë e Kulturës “A. Krashnica” Pas arritjes në Preshevë, Kryeministri Edi Rama fillimisht iu drejtua Kuvendit Komunal të Preshevës ku e prisnin të gjithë këshilltarët shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe të Medvegjës. Nikoqiri Mustafa e falenderoi z.Rama për vizitën e tij si një vizitë e parë pas luftës së parë Botrore... 

Vuçiq fton Ramën në një darkë ‘sekrete’, frikë nga fjalimi i Preshevës – Pati arrestime nga policia serbe në Preshevë

Kryeministri Rama dhe kryeministri serb Vuçiq kanë darkuar së bashku në Beograd të përfaqësuar edhe nga delegacionet e tyre. Darka është shtruar jo në vendin ku ishte parashikuar në agjendë (pranë Ambasadës Shqiptare në Serbi), por diku tjetër, në një rezidencë që nuk bëhet e ditur për median. Mësohet se ka qenë kryeministri Vuçiq që e ka ftuar Ramën për darkë. Këto detaje... 

Vizita e Ramës në Luginë shtytje për Luginasit të qëndrojnë të pa lëkundur në shtëpitë e tyre

Komunikatë   Më -10.11.2014   Vizita e Ramës në Luginë shtytje për Luginasit të qëndrojnë të pa lëkundur në shtëpitë e tyre. Vizita e shefit të qeverisë Shqiptare z. Edi Rama në Kosovën Lindore e para parë të ndodhë nesër më 11.11.2014, është vizitë historike, ku një kryeministër shqiptarë në detyrë po viziton shqiptarët e mbetur pa drejtësisht nënë thundërzën... 

Të, lumtë, Presheva jonë!

Kazaja e Preshevës, e cila historikisht dhe demografikisht, ka qenë pjesë përbërëse e Kosovës, e që aktualisht administrohet nga Serbia, ditët e nëntorit, po i pret me zhvillime të papara politike e diplomatike. Kjo krahinë e bukur shqiptare, ka filluar të shkundet nga pluhuri i harresës, duke nxjerrë në sipërfaqe një varg veprimtarish me interes qytetarë e kombëtarë, si paraprijëse... 

HARALLAMB KOTA: PËRURON NJË LIBËR PËR “PENDAT SHQIPTARE…”

Nga: Murat Gecaj       Në mjediset e Ministrisë së Kulturës, në kryeqytetin Tiranë, u organizua përurimi i librit publicistik, shkruar nga Harallamb Kota, “Pendat shqiptare dhe shkundja e harresës”. Redaktor është Albert Zholi dhe hyrjen e ka bërë vetë autori. Pjesëmarrës ishin poetë, shkrimtarë e publicistë, kolegë e miq të autorit etj. Veprimtarinë e hapi moderatori... 

Preshevë – Të martën Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do ta vizitoj Preshevën

Preshevë: Me datë, 11.11.2014 ( e martë) kryeministri i Republikës së Shqipërisë z. Edi Rama gjatë vizitës së tij në komunën e Preshevës, duke filluar nga ora 11:00 ka planifikuar fjalim para qytetarëve të pranishëm në oborrin e shtëpisë së kulturës ” Abdulla Krashnica” në Preshevë. Ftohen të gjithë qytetarët e komunës së Preshevës t’ i bashkangjiten pritjes... 

Edi Rama të kërkoj me ngulm rrespektimin e të drejtave kombëtare dhe njerëzore për shqiptarët e Kosovës Lindore

Vizita e Edi Ramës është një vizitë historike për politikën Ballkanike, sepse  pas 6 dekadash po ndodhë një vizitë e tillë. Gjendja e shqiptarëve në Kosovën Lidnore është shumë e vështirë. Dhe pikërisht kjo vizitë, nga autoritet shqiptare duhet të shfrytezohet  për të kërkuar, që në mënyre urgjente  të ndalohet  diskriminimi i shqiptarëve nga  pushteti  serb në... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch