Home » Lajme

Blloku i partive të majta fitues i zgjedhjeve në Suedi

Menjëherë pas publikimit të rezultateve Kryetari i Partisë Moderate, Frederik Reinfeldt dhe njëherit Kryeminister aktual i vendit, tha se ofron dorëheqje nga posti i të parit të partisë për shkak të humbjes që pësoi në këto zgjedhje Nga XHAVIT ÇITAKU Geteborg- 15 shtator- Zgjedhjet e djeshme nacionale, rajonale dhe komunale në Suedinë e largët përfunduan me një rezultat pothuajse... 

Bujanoc: Detyrimet e “SIMPOS”, nuk i mbulojnë milionat!

Asambleja komunale e Bujanocit, ka shqyrtuar dhe miratuar, pikë për pikë, Konkluzionin e Qeverisë së Serbisë, për borxhet e Kompanisë “Simpo” ndaj Komunës së Bujanocit, në vlerë prej rreth 100 milion dinarësh. Borxhi i “Simpos”, bazohet në tatimin mbi pronën, taksat dhe tatimet mbi tokën komunale. Askush nga krerët e Asamblesë komunale e as nga këshilltarët komunalë, nuk... 

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës – N J O F T I M

  Shoqata për Trashëgimi dhe  Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në  Preshevë O R G A N I Z O N Konferencë shkencore : SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS DHE TË TROJEVE ETNIKE NË ISH-JUGOSLLAVI NË MBARIM TË LUFTËS SË DYTË BOTËRORE   Koha dhe vendi i mbajtjes: 12 dhe 13 dhjetor 2014, Preshevë   Pjesëmarrës në Konferencë: studiues dhe përfaqësues... 

Nëndegët e PDSH-së po mbështesin propozimin e kryesisë për Këshill Nacional

Baza e Partisë Demokratike Shqiptare është duke e mbështetur propozim-vendimin e kryesisë së parties respektivisht Këshillit Qendror të PDSH-së për pjesëmarrje në zgjedhjet e Këshillit Nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. PDSH prej të hënës është duke mbajtur takime nëpër të gjitha nëndegët e saja. Deri më tash kryesia e kësaj partie ka vizituar gjysmën e... 

Ende ka vend për reflektim pozitiv të zgjidhjes së ngërçit politik

Shkruan: XHAVIT ÇITAKU Sa vjen e afrohet dita kur duhet të mbahet vazhdimi i mbledhjes konstituive të Parlamentit, ndarjet ndërmjet koalicionit të PDK-së dhe LAN-it vetëm sa po thellohen edhe më shumë. Kështu nuk do të duhej të ndodhte, përkundrazi nga vendimi i gjykatës e deri me tash secili është dashur të vënë gishtin në kokë dhe të mendoj mirë e fort se a është më me rëndësi... 

Bujanoc: Gjuha e Aliut dhe shpata e Sadiut!

Shoqëria Civile “Perspektiva” e vlerëson të panevojshme, madje edhe të padobishme acarimin e fjalorit politik të liderëve shqiptarë të Luginës së Preshevës, gjatë fushatës zgjedhore për Këshillat e Pakicave Kombëtare në Serbi. Ajo që sot po ngjet me boshnjakët e Sanxhakut, nuk guxon me ndodh me shqiptarët në Luginë. Nuk fitohen votat me veshje nacionale, qoftë edhe ushtarake... 

Këshilli Qendror i PDSH-së nuk mori vendim për zgjedhjet e Këshillit Nacional por vendosi që paraprakisht ta merrë mendimin e elektorit të saj lidhur me të

N J O F T I M       Partia Demokratike Shqiptare zhvilloi dje (më datë 7 Shtator 2014) mbledhjen e Këshillit Qendror , i cili përbëhet nga 48 anëtar gjithësej, të cilin përfaqësojnë të gjitha nëndegët e PDSH-së. Mbledhja e Këshillit Qendror të PDSH-së filloi në ora 11:20 , për gjatë së cilës për rreth 5 orë të tëra u diskutua gjërë e gjatë në lidhje me shqyrtimin... 

TIRANË: ARRITI NUMRI I RI I REVISTËS “DITURIA”

Nga: Ibrahim Hajdarmataj               1. Është viti i 8-të që, në Boras të Suedisë, botohet revista e përmuajshme me emrin simbolik, “Dituria” dhe e-mail: dituria@live.se. Atë e përgatitë dhe e nxjerr në qarkullim Qendra Kulturore Shqiptare “Migjeni” e atij qyteti. Kryeredaktor i revistës është publicisti, shkrimtari dhe arsimtari Sokol Demaku.... 

Partia Demokratike Shqiptare fillon aktivitetet e saja për zgjedhjet e Këshillit Nacional që do të mbahen më 26 Tetor 2014

Nesër më datë 7 shtator 2014 PDSH ka ftuar Këshillin Qendror  dhe Kryetarët e nëndegëve për ta konfirmuar qëndrimin e kryesisë së PDSH-së për daljen në zgjedhjet e 26 tetorit 2014 për Këshillin Nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Sipas burimeve tona, Kryesia e PDSH-së ka diskutuar rreth këtyre zgjedhjeve jo më pak se në 5 takime të saj, që nga Janari i këtij... 

NATO i del krah Ukrainës

Shtetet perëndimore e kanë mbështetur Kievin me fjalë dhe me sanksione ekonomike kundër Moskës, por kanë bërë të qartë se nuk do të luftojnë për ta mbrojtur Ukrainën. Presidenti i Ukrainës ka dëgjuar fjalë mbështetjeje nga udhëheqësit perëndimorë në një samit të NATO-s, të enjten, por një ofertë paqësore e Kremlinit ka dështuar që të ndërpresë luftimet në lindje,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch