Home » Lajme

Halimi: Koalicioni PVD & UDSH, duke përfshirë prishjen e vedvotimit në Konçul, ka arritur që të marrë 7 mandate për Këshillin Nacional të Shqiptarëve të Luginës

Pas publikimit të rezultatit për zgjedhjet e Këshillit Nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës nga ana e komisionit republican zgjedhor, sidomos për përsëritjen e zgjedhjeve në vendvotimin në Konçul të Bujanocit, kryetari I PVD-së z. Riza Halimi, ka deklaruar para mjeteve të inforimimit se tani koalicioni PVD-UDSH, në bazë të votave të marra në kto zgjedhje ka arritë... 

Regjimi Serb po i merr shtetësinë qytetarëve të Kosovës Lindore

Për gjatë vitit 1999-2001 nga Kosova Lindore dëbuan me dhunë nga regjimi serb mbi 20.000 qytetarë të cilët u dëbuan nga shtëpitë e tyre. Kemi rastin më eklatantë të shpërnguljes nga fshatrat e malësisë së Bujanocit ku për pak ditë u shpërngulën rreth 5.000 banorë nga fshatrat : Zarbice Priboc,Carr, Gjergjefc Novosell, Suharren, Muhoc, Ramabuqe. etj si dhe nga Malësia e Preshevës... 

Plisi është vetëm per Shqipëtar . O plisi o mjekërra e xhihadistëve !

Kadare,  në intervistën  e tij për gazetën Zëri në qershor 2014 thoshte “Eshtë një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Çubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë i kushtohej rolit që do të luanin imamët dhe hoxhallarët e Kosovës... 

Luginë e Preshevës: Koalicionet e dy listave zgjedhore PDSH, PD, LPD, RD dhe BDL fituese të zgjedhjeve për Këshill Nacional

Preshevë – 26 tetor 2014 – Sipas rezultateve jo-zyrtare koalicioni i listës që përbëhet nga subjektet politike shqiptare PDSH, LPD dhe RD si dhe lista PD-BDL në Preshevë, kanë fituar gjithsejt 4385 vota gjersa koalicioni PVD dhe UDSH në Preshevë ka marrë 2704 vota. Në Bujanoc lista PDSH, LPD dhe RD si dhe lista PD-BDL kanë marrë 3607 vota, ndërsa  koalicioni PVD dhe UDSH... 

DILA GECAJ: MË DUKET, SE UNË KAM LINDUR BASHKË ME KËNGËN…

1. Na takon, jorrallë, që e sjell rasti t’i rikthehemi një kujtimi ose një ngjarjeje a te rilidhemi me një njeri, që nuk e kemi parë prej kohësh. Kjo nuk ndodhë se ata i kemi “harruar” qëllimisht, por ngase jeta është e mbushur me mjaft ngjarje dhe veprimtari të larmishme. Konkretisht, tani e kam fjalën për radhët, që po ia kushtoj këngëtares shumë të njohur në Bashkësinë... 

LDD – racizmi i politikës së UEFA-së

Eshtë një ironi e hidhur kur  UEFA-   bënë  racizm ndaj popullit shqiptar së bashku me  Serbinë, e cila në thelb synon racizem ndaj shqiptarëve ku ky fenomen  nuk njeh kufi këtë  e bënë  Michel Platini me verdiktin e tij ndaj ndeshjes së fudbollit  Shqipëri- Serbi.  Kjo ngjan si në kohën e kolonializmit evropian  të tregtisë me skllevërit, ku zezakët tregtoheshin si njerëz... 

Me tubimin qendrorë në Preshevë KSHB ka mbyllur sot fushatën parazgjedhore për KNSH & Lista “Dr sc Nagip Arifi” video

Koalicioni i Shqiptarëve të Bashkuar PDSH- LPD- RD ka mbajtur sot tubimin përmbyllës të promovimit të kandidatëve për zgjedhjet e Këshillit Nacional Shqiptarë. Tubimi promovues u mbajt sot në Preshevë Tubimi qendrorë i KSHB për zgjedhjet në KNSH tuboi sonte elektorin dhe përkrahësit e kësaj liste në Preshevë. KNSH i themeluar njëanshëm para katër vite më parë pa mbështetjen... 

Rahovicë – Aty ku ka unitet ka edhe legjitimitet të votës e proceseve që na presin, bashkimi bën fuqi- KSHB

Aty ku ka unitet ka edhe legjitimitet të votës e proceseve që na presin, bashkimi bën fuqi dhe kjo fuqi është fitore. Me daljen në zgjedhjet e 26 tetorit do ti themi stop mbushjes së kutive. Kryetari I PDSH-së, dr Ragmi Mustafa ka potencuar se askush nuk mund ta imponojë vullnetin e të qenit shqiptarë. Me koalicionin pesë partiak PDSH,PD,LPD,RD+ dhe BDL pasqyruam hiearkinë e subjekteve... 

KËSHILLI PËR TË DREJTAT E NJERIUT – “Dil dhe voto – Zgjedhjet për Këshillin Kombëtar Shqiptar”

Këshilli për të Drejtat e Njeriut ka organizuar sot dy tribuna me nxënësit shqiptarë të shkollave të mesme në Preshevë dhe Bujanoc, në kuadër të realizimit të projektit “Dil dhe voto – Zgjedhjet për Këshillin Kombëtar Shqiptar”, të cilin e mbështet Misioni i OSBE-së në Serbi. Qëllimi është që të motivohen të rinjtë nga Lugina e Preshevës, veçmas ata që kanë për... 

Shoqëria Civile “Perspektiva” – Mediet dhe fushata zgjedhore e Këshillit Nacional

Shoqëria Civile “Perspektiva”, vlerëson se Radio Televizioni “Presheva” dhe portalet informative “Titulli”, “rajonipress”, “kosovalindore” dhe revista “Jehona”, janë shembujt më të mirë të informimit të drejtë, të saktë dhe të paanshëm, gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e Këshillave të pakicave kombëtare në Serbi, që do të mbahen, më 26 tetor 2014. Mediet... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch