Home » Vendore

RTP lajmet 15 Prill 2014 – Xhandarmëria bastis shtëpinë e Osman Sulejmanit nga Miratoca

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm forcat e xhandarmerisë serbe bastisën shtëpinë e Osman Sylejmanit  nga  fshati  Miratoc . Ata për një orë rresht  kanë qëndruar aty duke bastisur çdo cep të shtëpisë. Bastisja më së shumti tronditi nipat e mbesat e pronarit të kësaj shtëpie. Kjo është bastisja e dytë që ndodhë në këtë familje.   Qeveria e re e drejtuar... 

RTP lajmet 14 Prill 2014 – QSA- hedhë gurëthemelet e shtëpisë së Naser Latifit

Në kuadër të projektit Strehimi Qendra  e Solidaritetit dhe Avancimit me seli në Preshevë organizoi solemnitet me rastin e vënies së gurëthemelit të shtëpisë së Naser Latifit nga Presheva. Sipas kryetarit të QSA  Lejlan Sadiku, falë vullnetit të mire të Xhavit Sherifit  kjo familje në të ardhmen do të ketë strehë mbi kokë.   Familja shtatë anëtarësh e Naser Latifit nga... 

BIPBM – FEJA NË FUNKSION TË QYTETËRVE DHE SHOQËRISË

Sot, në selinë e Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), u organizua një takim i përbashkët me Këshillat e Bashkësisë Islame, në nivel të Luginës së Preshevës. Takimi i përbashkët, u mbajt nën patronatin e Myftiut të BIPBM-së, Nexhmedin ef Saqipi, i cili për së afërmi u njoftua nga kryetarët e KBI-së, nga Presheva, Granit Kamberi, nga kryetari i KBI... 

RTP lajmet 10 Prill 2014 – USAID ndihmon realizimin e projekteve në ekonomitë e vogla dhe të mesme në Preshevë

Konfirmohet zyrtarisht ndihmesa financiare për realizimin e projekteve në ekonomitë e vogla dhe të mesme në Preshevë nga USAID-I amerikan. Këtë lajm të mirë për bizneset preshevare e konfirmuan sot përfaqësuesit e USAID-it në takimin me kryetarin e komunës, Ragmi Mustafa. Realizimi I ndihmesës financiare sipas tyre do të orientohet në ndërmarrjet që punojnë me alumin, pelet, material... 

Lugina e Preshevës DOLI NGA SHTYPI NUMRI I RI I REVISTËS “JEHONA”

Doli nga shtypi numri i ri i Revistës “JEHONA”, e cila për lexuesit e saj, sjell tema e materiale nga fusha të ndryshme të jetës sonë politike dhe ekonomike. “Jehona”, si zakonisht fillon me komentin redaksional: “Pranvera shqiptare”, në të cilën përshkruhet fillimi i stinës së re plot bukuri dhe energji në natyrë dhe shoqëri. Me interes për lexuesit, gjithashtu, janë edhe... 

RTP lajmet 9 Prill 2014 – Këshilli për të drejtat e njeriut konference për shtyp – Rjeti I ndihmës juridike Chris

Rrjeti I ndihmës juridike në Serbi Chris dhe Këshilli për të drejtat e njeriut me seli në Bujanoc kanë mbajtur  konferencë për shtyp për të promovuar projektin  Rrjeti i ndihmës falas juridike   Chris dhe Tri A për qytetarët. Sipas përfaqësuesit të Këshillit për të drejtat e njeriut në Bujanoc Ragmi Mustafa për herë të parë KDNJ po bëhet pjesë e një rrjeti të madh siç... 

RTP lajmet 8 Prill 2014 – Vazhdon ulja e numrit të filloristëve

Në komunën e Preshevës ka rënë ndjeshëm numri i filloristëve të regjistruar në vitin shkollor 2014/2015. Kryeshefi I drejtoratit për veprimtari shoqërore në Preshevë, Fadil Azizi ka njoftuar se 10.35 përqind e filloristëve do të ulen më pak në bankat e klasës së parë. Ndonëse këto ditë regjistrimi I filloristëve po vijon në shkollat fillore të komunës së Preshevës në... 

RTP lajmet 7 Prill 2014 – Presheva me vetëdijesim të pamjaftueshëm për kujdesin shëndetësorë

7 prilli shënohet si dita botërore e shëndetësisë. Përkitazi me këtë qytetarët e komunës së Preshevës akoma nuk kanë njohuri të mjaftueshme rreth rëndësisë së kujdesit shëndetësor ka theksuar kështu për RTV –Beqir Nuhiu, kryetar i ShMLP Qytetarët e Komunës së Preshevës vazhdojnë të mos i kushtojnë rëndësi shëndetit. Sipas kryetarit të Shoqatës së Mjekëve të Luginës... 

Të martën, më 3 prill 2014, u nda papritur nga jeta, veprimtari i palodhur deri në fund, Kadri Rexhepi

Kush ishte Kadri Rexhepi (Rainca):Ishte miku i Atedheut,miku i gjithe miqve te Atedheut , shoku, veprimtari i palodhur, burre i beses, kembengules, i pa luhater, i pa kursyer per ceshtjen e Atedheut, vetmohues deri ne flijim. -Per tere keto 33 vite qe e njohem Kadri Raincen,  sikur i thonin edhe shume Preshevar te rinj tek i cili gjejne njeriun e palodhur, te perkushtuar ne maksimum. I tille ishte... 

KBI: TË INTENSIFIKOHET JETA INSTITUCIONALE FETARE DHE POZITA E SAJ NË SHOQËRI

Dje, në lokalin e KBI-së në Bujanoc, u mbajt mbledhja e parë e  Këshillit të  përkohshëm   të Bashkësisë  Islame të Bujanocit, pas emërtimit nga kryesia e BIPBM-së,  të cilën e përfaqësoi kryetari prof. Bejtullah ef. Bejtullahu, me anëtarët e rinj: prof. Seid  Amidi, prof. Argjend Xhelili, prof. Ibrahim Rrustemi si dhe prof. Sedat Kadrijeviq. Në këtë mbledhje, në të... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch