Home » Vendore

Galip Beqiri, u takua me Kampionin evropian në boks Nuri Seferi

KUMTESË Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Galip Beqiri, u takua në selinë e KKSH-së në Bujanoc me Kampionin evropian në boks Nuri Seferi nga Gostivari. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar u shpreh se për mua, Institucionin të cilin e  drejtoj dhe për  qytetarët e Luginës  së Preshevës është  një  nderë i madh që  sot jeni në  mesin  tonë. Ne  shqiptarët ... 

EMËRTIMI I RRUGËVE DHE OFIQARIA E GJENDJES CIVILE NË PRESHEVË GJATË VITEVE 1918-1941

Shkruan : Prof. Xhemaledin SALIHU   Presheva është komunë shqiptare dhe aktualisht në jug të Serbisë. Presheva, në aspektin territorial, etnik, kulturor, gjuhësor, familjar, ajo gjithmonë ishte e lidhur me Kosovën. Rajoni i Preshevës banohet nga popullata shumicë shqiptare dhe qysh në Antikë i takonte Dardanisë. Pas Kongresit të Berlinit, Kazaja e Preshevës, më 1878 i takonte... 

Lugina do ketë sfida të reja gjatë vitit 2014

Si në shumë vende të botës me spektaklin e fishekzjarrëve edhe në Luginë është shënuar fillimi i vitit të ri 2014 . Në sheshin e Preshevës mbrëmë qindra qytetarë kanë nisur festën që në orët e para të mbrëmjes. Pas shënimit të ndërrimin të motmoteve qytetarët e Luginës , shpresojnë që viti 2014 të jetë një vit më i mirë për ta. Edhe përkundër fishekzjarrëve të... 

Ragmi Mustafa uron që viti 2014 të jetë një vit më i suksesshëm

Me rastin e fund viti komuna e Preshevës sot ka shtruar një koktej , ku prezent ishin , këshilltarët e kuvendit , anëtarët e këshillit komunal , drejtues e institucioneve , administrata komunale si dhe përfaqësues të ndërmarrjeve. Ishte një vit me shumë sfida , ndërkaq edhe viti 2014 do të jetë një vit i ngjeshur , andaj kërkojë nga të gjithë ju që të bashkëpunojnë ,që ti... 

Sonte nga 21:00- Mbrëmje festive në qendër të qytetit të Preshevës

Me rastin e festës së Vitit të ri,sonte në qendër të qytetit është organizuar  mbrëmje festive. Nga ora 21 qytetarët do të kenë rastin të argëtohen duke dëgjuar muzikë live nga këngëtarët preshevarë. Sonte me rastin e ndërrimit të motmoteve  një grup i të rinjve ka organizuar mbrëmje festive në qendër   të qytetit. Me fillim prej ora nëntë qytetarët do të mund të... 

Shkup – Takohen krerët e institucioneve fetare Shkup-Bujanoc- Beograd – Sanxhak

Një delegacion i lartë i Rijasetit të Serbisë, i udhëhequr nga Adem ef. Zylkiq dhe kryetari i Bashkesisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedin ef. Saqipi, u pritën në selinë e Bashkësisë Fetare Islame në Shkup nga Reis ul Ulema, H. Sulejman ef. Rexhepi, me bashkëpuntorët e tij. Qëllimi i kësaj vizite protokolare, ishte njohja për së afërmi e zhvillimeve fetare në... 

Tana e vogël sot u kthye shëndosh e mirë pranë gjirit familjar

Tana Sabedini është vogëlushja nga Presheva e cila kërkoi ndihmën e popullit për tiu nënshtruar operacionit në zemër. Falë njerëzve të vullnetit si Qani Nalbani nga Bilaçi , Tanës së vogël iu mundësua operacioni falas. Pikërisht në ndërrimin e motmoteve ajo u kthye pran familjes shëndosh e mire. Ajo qëndroi për një muaj në spitalet turke.   Në orët e hershme të mëngjesit... 

RTP lajmet 30 Dhjetorë 2013

Mbi 80 bujq të komunës së Preshevës – përfitues të pajisjeve agroteknike   Janë shpërndarë sot paisje agroteknike për 89 aplikuesit nga komuna e Preshevës,është ky projekti subvencionet  në bujqësi që është financuar  nga buxheti I komunës së Preshevës,me vlerë prej 5 milion e 800 dinarë. Për bujqit të cilët kanë qenë përfitues të këtij projekti këto paisje... 

RTP lajmet 28 Dhjetorë 2013

Promovohet libri Ditari i Rrugëtimit që mban  vulën e Shekullit nga autori Qenan Hamdiu Kumanova Është promovuar sot libri Ditari i Rrugëtimit që mban  vulën e Shekullit nga autori Qenan Hamdiu. Libri në fjalë përshkruan   rrugëtimin  disa ditor e vetë autorit bashkë me 11 të tjerë  nga Prizreni e deri në Vlorë. Qenan Hamadiu  rrugëtoi  në këmbë bashkë 11  të tjerë ... 

RTP lajmet 27 Dhjetorë 2013

Bashkatdhetarët premtojnë investime në Zonën Industriale në Preshevë   Konferenca Takimi me bashkatdhetarë  është mbajtur sot për herë të parë në komunën e Preshevës,nën patronatin e Kryetarit të komunës Ragmi Mustafa dhe në mbështetjen e Unionit të Afaristëve Preshevar. Zona industriale dhe investimet në Preshevë ka qenë sot tema e diskutimeve në këtë konferencë.   Zona... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch