Home » Vendore

Shkurtohet buxheti për komunat shqiptare në Luginë- mjetet dedikohen për komunat serbe në Kosovë

Qeveria e Serbisë i ka shkurtuar buxhetin Luginës së Preshevës. Sipas të dhënave komuna jonë do të ketë më pak 21 milion dinarë, ndërsa Bujanoci për mbi 30 milion dinarë. Sipas të dhënave të kryeshefit pë ekonomi financa dhe ndërmarrësi privat e prokurorime publike Azizi mjetet e Luginës qeveria serbe do ti dedikoj për komunat serbe në Kosovë.  Sipas të dhënave afro 5 miliard... 

KOMUNA E BUJANOCIT dhe SHËRBIMI NACIONAL PËR PUNËSIM Shpallin THIRRJEN PUBLIKE PUNËDHËNËSVE

Subvencioni për hapjen e vendeve të reja të punës I lejohet punëdhënësve me qëllim të punësimit të personave të papunësuar e të cilët janë në evidence e Shërbimit nacional për punësim, Filiali në Vranjë – Ekspozitura në Bujanoc. Të drejtën në subvencion mund ta realizojnë punëdhënësit të cilët janë ndërmarrës[1] ose persona juridik në ndërmarrjet mikro, të vogla... 

Tana e vogël niset nesër për shërim falas në Edrene në Turqisë

Për të ndihmuar shpëtimin e një jete në nevojat e shfaqura  për operacionin  e vogëlushes Tana Sabedini nga Presheva  jashtë vendit është organizuar mbrëmje humanitare nga një grup grash të vullnetit të mire. Aksioni humanitar është iniciuar në shenjë përkrahje dhe ndihme me  mjete materiale. Para të pranishmeve fjalën e mori Kadrije Ahmedi iniciatore  këtij gjesti human... 

QSA solidaritet me familjet në nevojë për të tejkaluar acarin dimëror

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit në Preshevë po realizon projektin për ti ndihmuar familjet me kushte të rënda  ekonomike. Projekti ka paraparë  që familjes përfituese ti dërgohen nga pesë meter dru,ku përfitues janë 80 familje nga komuna e Preshevës dhe Bujanocit. Në prag të dimrit Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit është duke realizuar projektin Përkrahja Dimërore. Projekti... 

Liderët e Luginës ndërpresin bisedimet me qeverinë serbe

Liderët politik shqip tarë kanë marrë sot qëndrim unikë që të ndërpresin bisedimet me qeverinë serbe. Gjatë një takimi të përbashkët ata kanë konstatuar se politika e Beogradit zyrtarë vazhdon ti diskriminoj skajshmërisht shqiptarët e Luginës. Ky vendim i liderëve shqiptarë vie pasi në seancën fundit të parlamentit serb , kuvendi nuk ka marrë parasysh amendamentet e deputetit... 

KUMTESË E KRYESISË SË PVD-së

Në mbledhjen e Kryesisë, të mbajtur, të premten në Bujanoc, PVD ka shqyrtuar dhe analizuar situatën aktuale në Luginë të Preshevës Zhvillimet e fundit në bisedat me përfaqësuesit e  Qeverisë së Serbisë rreth kërkesave për përmirësimin e pozitës së shqiptarëve, sidomos, mos aprovimi i amendamenteve  të deputetit Riza Halimi në procesin e aprovimit të Ligjit për selitë e... 

LPD – EDHE NJË SHQIPTAR VDES NË BURGJET E SERBISË

Lëvizja e Progresit Demokratik, me indinjatë të thellë ka pranuar lajmin për vdekjen tragjike të Reshat Bajramit, i arrestuar në burgun e Vranjës me akuzën lidhur me rastin e policit Goran Gjorxheviq, të aksidentuar në hyrje të fshatit Tërnoc.   Vrasja pa gjyq e shqiptarit nga Tërnoci në burgun e Vranjës, tregon qartë se Beogradi, nuk është liruar nga mentaliteti i vjetër i regjimit... 

Ramë Buja- PBM plagë e shqiptarëve në Kosovë e Shqipëri por njëherit edhe krenari e tyre

Këto treva gjithnjë kanë qenë pjesë e rëndësishme e botës shqiptare, e kaluara e tyre është e lidhur ngusht me pjesën tjetër të trungut shqiptarë. Ata shprehën gatishmërinë për ruajtjen e qenies shqiptare, u tha kështu në referatin e lexuar nga drejtori I Institutit Albanologjik në Prishtinë, Hysen Matoshi në konferencën shkencore me temën Presheva, Bujanoci dhe Medvegja dje,... 

Vdes Reshat Bajrami nga Tërrnoci në burgun e Vranjës

Ka ndërruar jetë Reshat Bajrami, i cili ishte arrestuar me rastin e policit që humbi jetën në fshatin Tërrnoc i madh. Rrethanat e vdekjes së Reshatit akoma nuk janë bërë të ditura, ndërsa lajmin për vdekjen e të ndjerit e ka konfirmuar një i afërm i familjes së tij. Reshat Bajrami është arrestuar më 22 tetorë në aksionin e policisë lidhur me rastin e policit i cili ka humbur... 

Kryetari i Presheves z.Ragmi Mustafa ngushëllon familjen Olldashi dhe institucionet qeveritare e partiake në Tiranë

Kryetari i PDSH-së dhe i komunës së Preshevës Ragmi MUSTAFA ngushëllon familjen Olldashi dhe institucionet qeveritare e partiake në Tiranë përmes një telegram ngushëllimi. E nderuara familje Olldashi, I nderuar kryetar i PD-së Lulzim Basha, I nderuar kryetar i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, të nderuar miq, dashamir e familjarë të Sokol Olldashi-t, dhe ju qytetarë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch