Home » Vendore

Penda e Rahovicë shëndërrohet në vend turistik

Penda e Rahovisë tani e tutje do të jetë edhe një vend turistik. Për veç që penda do të shërbej për ujitje aty do të krijohen edhe terrene sportive. Kjo  mundësi do të sjell dy të mira për banorët e komunës së Preshevës pasi me rregullimin e shtratit të pendës do të akumulohet edhe më shumë ujë dhe njëkohësisht do krijohen kushte për zhvillimin e turizmit. Për banorin... 

Konfiskohen mbi 5 mijë tekste shqip në shkollën fillore “Zenel Ajdini” Raincë

Para dy ditësh mbi 5 mijë tekste shkollore kishin arritur në Preshevë si donacion nga Republika e Kosovës. Por ende pa rënë në duart e nxënësve organet e policisë i kanë konfiskuar sot ato. Banorët  të revoltuar kanë thënë përderisa nuk kthehen  tekstet , nuk do ti lirojnë fëmijët në shkollë. Ndërkaq  drejtori i kësaj shkolle Shkuri Ymeri ka thënë se tekstet duhet të... 

Prodhuesit vendorë goditen nga mungesa e energjisë elektrike

Komuna jonë sot për gati katër ka qenë pa energji elektrike. Dhe është  mungesa e rrymës  i ka shkaktuar dëme të mëdha prodhuesve vendorë.   Ndërmarrja për prodhimin e plastiksë EUROPLAST nga mungesa e rrymës ka shënuar humbje të mëdha materiale. Drejtori i kësaj ndrëmarje Fadil Sadiku thotë se është pagues i rregullt i energjisë edhe atë 2500 deri në 3000 mijë euro në... 

Nata e dytë e festivalit vazhdoi me Teatrin nga Prishtina Dodona me komedinë Ku…. çka?

Mbrëmë para publikut preshevar është prezantuar Teatri i qytetit të Prishtinës Dodona me shfaqjen Ku…Çka.. Në këtë komedi luajtën aktorët e mirënjohur nga Kosova, të cilët patën mbështetje të madhe nga publiku. Teatri i qytetit të Prishtinës Dodona  u prezantua mbrëmë në Festivalin e Komedisë. Ku ….Çka  komedi  kjo, origjinale sa dhuron buzëqeshje, aq të dhemb.... 

Kultivuesit e duhanit të pa kënaqur me çmimin e pagesës

Skender  Emini  nga fshati Bushtran ka 40 vite që merret me kultivimin e duhanit . Kjo punë e vështirë  nuk po I paguhet sa duhet pasi me çmimin e tanishëm nuk po arrit ti mbuloj as shpenzimet.Si Skenderi, të pa kënaqur me çmimet  janë edhe shumë  kultivues të tjerë. Të gjithë familjarët  i përkushtohen kësaj kulture bujqësore me zell,por fundi është i hidhur për ta pasi... 

Zv ministrja e arsimit, Nora Malaj premton zgjidhje për pranimin e studentëve në fakultetin e mjekësisë në Tiranë

Zv ministrja e arsimit në Republikën e Shqipërisë, Nora Malaj përmes linjës telefonike ka konfirmuar se përcaktimi i studentëve për në fakultetin e mjekësisë nuk do të bëhet përmes hedhjes së shqortit ashtu siq ishte paralajmëruar por fillimisht do të pranohen pesë studentë nga Lugina të ciklët nuk kanë arritur që të pranohen në fakultete të shteteve të tjera. Priorit do... 

Nis Festivali Ditët e Komedisë Shqiptare Presheva 2013

Edicioni i dhjetë i festivalit Ditët e Komedisë nis sonte në ora 19  e 30 në Shtëpinë e  Kulturës Abdulla Krashnica në Preshevë. Natën e parë të festivalit do ta hapë Tetari i Mitrovicës me komedinë Jashtë Bie borë. Natën e parë të Festivalit Ditët e Komedisë Shqiptare e hapi Teatri i qytetit të Mitrovicës me shfaqjen Jashtë bie borë. Ndërsa sonte para publikut do të... 

Banorët e lagjes st.hekurudhorë kontribuojnë në asfaltimin e rrugës

Asfaltimi i rrugës Zheleznicka është zgjidhje e problemit jetik për banorët që jetojnë në këtë lagje. Ata me vullnetin e tyre të pashoq kontribuan për grumbullimin e mjeteve pjesmarrëse në realizimin e projektit në Stacionin hekurudhorë në kuadër të Planit Investiv. Pjesmarrës në realizimin e asfaltimit të rrugës është edhe pushteti lokal në Preshevë që me mjete të caktuara... 

Vlora Çitaku hidhëron Jonuz Musliun – tejkaloi Bujanocin

Vizita e ministres për Integrime Evropiane të Kosovës, Vlora Çitaku, në Preshevë më shumë ka indinjuar liderët e shqiptarëve në Bujanoc dhe Medvegjë. Ajo megjithatë thotë se vizita në Preshevë nuk është e fundit në atë rajon. Gjatë kësaj vizite, Çitaku ka takuar përfaqësuesit shqiptarë në Preshevë, ndërsa përfaqësuesit e dy komunave tjera me popullatë shqiptare as që... 

Thyhen barrierat – Ministrja e Integrimeve Vlora Çitaku viziton Luginën

Ministrja e Integrimeve Evropiane Vlora Çitaku, është ministrja e parë e Republikës së Kosovës që viziton Luginën e Preshevës. Ministrja Çitaku  është pritur  nga kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa  të cilit i ka premtuar ndërtimin e një biblioteke dhe rritjen e numrit të bursave për studentët e Luginës. Pas këtij takimi Ministrja Çitaku ka vizituar shkollën... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch