Home » Vendore

RTP lajmet 24 Prill 2014 – Bujanoci vërshohet nga shiu e breshëri – ekipi i RTP pëson aksident por pa pasoja

Komuna e Bujanocit sot në mesditë është përfshirë nga të reshura të mëdha të shiut dhe breshëri. Në ato  momente e tërë magjistralja M 75 është vërshuar nga uji dhe breshëri. Ndërkaq ekipi i RTP dy kolegët kryeredaktori Hasan Hasani dhe kolegu nga redaksia serbe Millorad Millosheviç , përderi sa po ktheheshin nga një ngjarje në  Bujanoc si pasojë e breshëri kanë pësuar... 

RTP lajmet 23 Prill 2014 – Personat me invaliditetit vazhdojnë të diskriminohen

Personat me invaliditetit vazhdojnë të diskriminohen, penalizimi për institucionet nga një 1-10 milion dinarë   Duke patur parasysh se komuna e Preshevës është ndër komunat më të pazhvilluara në Serbi nuk mund të themi se kemi zhvillim ekonomik lokal, kështu ka deklaruar në programin e paradites, përfaqësuesi I Entit për punësim, Muhamet Ramadani. Sipas tijë personat me invaliditetit... 

Nga dita e nesërme edhe Bujanoci me përfaqësi

Oda Ekonomike e Serbisë –Oda Rajonale Leskovc       Informatë për Media   Nga dita e nesërme edhe Bujanoci me përfaqësi   Jugu i Serbisë  nga 24 prilli  do të jetë i pasur edhe me një përfaqësi tjetër institucionesh, rezultatet e së cilës do të jenë prezente në sipërfaqe brenda pak koësh. Komuna e Bujanocit  në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Serbisë dhe Odën... 

RTP lajmet 22 Prill 2014 – Mbahet Akademi përkujtimore në Gjilan për dëshmorët Sherif Januzi dhe Enver Bajramin

Mbahet Akademi përkujtimore në Gjilan për dëshmorët Sherif Januzi dhe Enver Bajramin  Përvjetori I 14 i dëshmorëve të kombit të Sherfi Jonuzit dhe Enver Bajramit nga fshati Breznicë  u shënua dje me akademi përkujtimore në Gjilan. Vepra dhe kontributi I tyre u përkujtuan nga familjarët  e  bashkëluftëtarët e tyre.    Për  të kujtuar e  nderuar veprën e dëshmorëve... 

RTP lajmet 21 Prill 2014

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së dhe UÇK-së organizuan sot në Gjilan Akademi përkujtimore dedikuar dëshmorëve të kombit të rënë në luftën e UÇPMB-së. Gjatë ditës së sotme në fshatin Breznicë është bërë edhe përurimi i lapidarëve.   Musliu- Një vit pas marrëveshjes së Brukselit Lugina e injoruar, Veriu i Kosovës i avancuar   Kryetari i  Kuvendit... 

RTP lajmet 19 Prill 2014

Më 22 prill përkujtohet dëshmori Qenan Rrahimi     Të martën më 22  prill OVL e UÇPMB – duek filluar nga ora 11 do të bëjë homazhe tek varri i i dëshmorit Qenan Rrahimi në Bushtra. OVL e UÇPMB-së fton t[ gjthë që të marrin pjesë në kët përkujtim duke nderuar gjakun e dëshmorti Qenan Rrahimi.   Me rastin e përkujtimit të rënies së Dëshmorit Qena Rrahimi ,... 

RTP lajmet 18 Prill 2014

Fondi Humanitar nis ndërtimin e tri  shtëpive në BL Miratoc   Faza e pare e aksionit humanitar për ndërtimin e  100 shtëpive në Luginë të Preshevës po realizohet me suksese. Kryesia e Fondit humanitar ka qëndruar në BL Miratoc për të parë fillimin  e punës për ndërtimin e shtëpisë së Florim Fazliu,në fazën e pare të këtij aksioni janë paraparë të ndërtohen 15 shtëpi... 

RTP lajmet 16 Prill 2014

Radijatorët ende të ngrohtë – shkak temperaturat e ulëta   Është paralajmëruar më herët se sezoni i ngrohjes qendrore në institucionet publike duhet të përfundojë më datë 16 prill, por ky sistem edhe më tutje do të vazhdojë shkak moti i keq ditëve të fundit dhe temperaturat e ulëta. Radiatorët do të jenë të nxehtë në të gjitha institucionet e komunës së Preshevës... 

Reagim: OVL e UÇPMB-së reagonë kundër personave anonim, që kanë paralajmëruar organizimin e akademisë përkujtimore me datën 21.04.2014 në Gjilan

Me rastin e perkujtimit të dëshmorëve të kombit Sherif Jonuzit dhe Enver Bajramit të rënë në luftën e UÇPMB-së me daten 21.04.2000, ftojme opinionin e gjerë që të marrin pjesë në përurimin e lapidarit të dëshmorëve të kombit të rënë në altarin e lirisë ku edhe u ngritën në piedestalin më të lartë, e që me rënjen e këtyre dëshmorëve u emërtua edhe brigada 112 “Sherif... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress