Home » Vendore

Nuri Seferi fitoren e radhës ia dedikon Luginës së Preshevës

Kampioni i Evropës në  versionit WBO në peshën Cruiser Nuri Seferi ka qëndruar sot në Luginë. Tajsoni shqiptarë gjatë takimeve ka thënë se fitoren e radhës do t’ia dedikoje Kosovës Lindore. Ai gjithashtu ka premtua mbështetje për boksierët nga Lugina.   Edhe jashtë ringut mbanë flamurin kombëtarë .Kësaj here Kampioni I Evropës në boks Nuri Seferi atë e solli  bashkë... 

Vazhdojnë defektet në rrjetin e ujit të pijshëm

Si pasojë e rrjetit të vjetërsuar , qyteti i Preshevës çdo ditë përballet me ndërprerje të ujit të pishëm . Këtë problem po e ndihmojnë edhe vet qytetarët të cilët kërkojnë shërbime e nuk paguajnë. Çdo defekt NP Moravica po i shkakton humbje të mëdha , e cila po reflektohet edhe në mos pagesën e rrogave të punëtorëve.     Defektet në rrjetin e ujësjellësit... 

Kushtet klimatike momentale ndikojnë negativisht në zhvillimin e kulturave bujqësore

Kushtet klimatike nuk po I shkojnë për shtati të mbjellurave vjeshtore. Për të pasur bujqit rendimente të mira në këtë vit kalendarik preferohet që kulturat vjeshtore të kenë temperature të ulëta nën zero gradë celsius të shoqëruara me bore sepse në të kundërtën po ndikojnë negativisht thotë Agronomi Qenan Daliu.   Kulturat  vjeshtore  këtë vit kalendarik janë në... 

Galip Beqiri, u takua me Kampionin evropian në boks Nuri Seferi

KUMTESË Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Galip Beqiri, u takua në selinë e KKSH-së në Bujanoc me Kampionin evropian në boks Nuri Seferi nga Gostivari. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar u shpreh se për mua, Institucionin të cilin e  drejtoj dhe për  qytetarët e Luginës  së Preshevës është  një  nderë i madh që  sot jeni në  mesin  tonë. Ne  shqiptarët ... 

EMËRTIMI I RRUGËVE DHE OFIQARIA E GJENDJES CIVILE NË PRESHEVË GJATË VITEVE 1918-1941

Shkruan : Prof. Xhemaledin SALIHU   Presheva është komunë shqiptare dhe aktualisht në jug të Serbisë. Presheva, në aspektin territorial, etnik, kulturor, gjuhësor, familjar, ajo gjithmonë ishte e lidhur me Kosovën. Rajoni i Preshevës banohet nga popullata shumicë shqiptare dhe qysh në Antikë i takonte Dardanisë. Pas Kongresit të Berlinit, Kazaja e Preshevës, më 1878 i takonte... 

Lugina do ketë sfida të reja gjatë vitit 2014

Si në shumë vende të botës me spektaklin e fishekzjarrëve edhe në Luginë është shënuar fillimi i vitit të ri 2014 . Në sheshin e Preshevës mbrëmë qindra qytetarë kanë nisur festën që në orët e para të mbrëmjes. Pas shënimit të ndërrimin të motmoteve qytetarët e Luginës , shpresojnë që viti 2014 të jetë një vit më i mirë për ta. Edhe përkundër fishekzjarrëve të... 

Ragmi Mustafa uron që viti 2014 të jetë një vit më i suksesshëm

Me rastin e fund viti komuna e Preshevës sot ka shtruar një koktej , ku prezent ishin , këshilltarët e kuvendit , anëtarët e këshillit komunal , drejtues e institucioneve , administrata komunale si dhe përfaqësues të ndërmarrjeve. Ishte një vit me shumë sfida , ndërkaq edhe viti 2014 do të jetë një vit i ngjeshur , andaj kërkojë nga të gjithë ju që të bashkëpunojnë ,që ti... 

Sonte nga 21:00- Mbrëmje festive në qendër të qytetit të Preshevës

Me rastin e festës së Vitit të ri,sonte në qendër të qytetit është organizuar  mbrëmje festive. Nga ora 21 qytetarët do të kenë rastin të argëtohen duke dëgjuar muzikë live nga këngëtarët preshevarë. Sonte me rastin e ndërrimit të motmoteve  një grup i të rinjve ka organizuar mbrëmje festive në qendër   të qytetit. Me fillim prej ora nëntë qytetarët do të mund të... 

Shkup – Takohen krerët e institucioneve fetare Shkup-Bujanoc- Beograd – Sanxhak

Një delegacion i lartë i Rijasetit të Serbisë, i udhëhequr nga Adem ef. Zylkiq dhe kryetari i Bashkesisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedin ef. Saqipi, u pritën në selinë e Bashkësisë Fetare Islame në Shkup nga Reis ul Ulema, H. Sulejman ef. Rexhepi, me bashkëpuntorët e tij. Qëllimi i kësaj vizite protokolare, ishte njohja për së afërmi e zhvillimeve fetare në... 

Tana e vogël sot u kthye shëndosh e mirë pranë gjirit familjar

Tana Sabedini është vogëlushja nga Presheva e cila kërkoi ndihmën e popullit për tiu nënshtruar operacionit në zemër. Falë njerëzve të vullnetit si Qani Nalbani nga Bilaçi , Tanës së vogël iu mundësua operacioni falas. Pikërisht në ndërrimin e motmoteve ajo u kthye pran familjes shëndosh e mire. Ajo qëndroi për një muaj në spitalet turke.   Në orët e hershme të mëngjesit... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress