Home » Vendore

Përkujtohet 134-vjetori i Lidhjes së Prizrenit

Aktivitetet përkujtuese me rastin e 134-vjetorit të mbajtjes së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit shërbyen për të bashkuar udhëheqësit shqiptarë të të gjithë trevave, përfshi kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, homologun e tij shqiptar, Sali Berisha liderin e Bashkimit Demokratrik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, kryetarin e komunës së Preshevës Ragmi Mustafa, e shumë figura... 

Hashim Thaçi mbështet jetësimin e vullnetit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, gjatë fjalimit të tij në manifestimin e shënimit të 134 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në kuadër të 100 vjetorit të shtetit shqiptarë, tha një deklaratë mjaftë për tu dëshiruar për shqiptarët e Malit të Zi, Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës. Thaçi tha se Kosova përshëndet dhe përkrahë afirmimin e të drejtave kombëtare... 

Dita e ndërkombëtare e ambientit shënime edhe tek ne me aksione pastrimi

Me anë të një aksioni për pastrimin e ambientit në qytetin e Preshevë, është shënuar, Dita ndërkombëtare e Ambientit. Në aksion, kanë marrë pjesë, punëtorët e administratës komunale, nxënësit e shkollave të mesme dhe fillore , organizata joqeveritare Green World dhe organizatat tjera punuese kurse aksioni është iniciuar nga  Kryetari i Komunës, Ragmi Mustafa.   Me rastin... 

Maturantët e viti 1971 /72 shënuan 40 vjetorin e maturës

E kishin kryer gjimnazin që në vitin 1972 dhe  pas 40 viteve janë takuar përsëri por jo të gjithë sa ishin atë kohë. IV 2 dhe IV 3 e gjimnazit Skënderbeu këtë të shtunë kanë shënuar 40 vjetorin e maturës. Ata fillimisht janë takuar në oborrin e shkollës . ku çdo përshëndetje ishte me emocione , pasi kur u ndan ishin vetëm 19 vjeç e sot afro 60 –ve. Takimi i tyre ka nisur... 

Galip Beqiri me bashkëpunëtorët e tij, sot ka vizituar dy nga tre të burgosurit e 4 majit

KËSHILLI KOMBËTAR SHQIPTAR   KUMTESË   Kryetari i Këshillit kombëtar shqiptar, Galip Beqiri me bashkëpunëtorët e tij, sot ka vizituar dy nga tre të burgosurit e 4 majit. Me leje të gjykatës hetuese, përfaqësuesit e KKSH-së në burgun e Vranjës kanë vizituar Izet Qazimin (Vllaun e Komandant LLeshit) dhe Gëzim Gashi nga fshati Tërnoc, Komuna e Bujanocit. Me ç’rast ashtu... 

Ragami Mustafa – nesër në Prizren takohet me kryeministrin Thaçi dhe ministrin e diasporës Ibrahim Makolli

Në kuadër të 134 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit  do të organizohet manifestim dhe konferencë shkencore  4 ditore në Prizren , e cila mbahet nën patronatin e kryeministrit Hashim Thaçi . Në këtë eveniment është i ftuar edhe kryetari i komunës së Preshevës dhe njiherit i PDSH Ragmi Mustafa . Me këtë rast Kreu Mustafa të dielën në ora 10 –të do të takohet me kryeministrin... 

Maturantët festuan mbrëmjen e maturës – këtë vit ata nuk defiluan

Ditë solemne me përlotë emocione , herë buzëqeshje e herë pikëllim kështu karakterizohej dita e djeshme në Preshevë , ku  Maturantët e gjimnazit Skënderbeu dhe shkollës së mesme teknike Presheva festuan mbrëmjen e maturës. Rrugët të mbushura me njerëz , kryesisht familjarë të cilët kishin dalur për ti parë të afërmit e tyre në këtë manifestim. Por këtë vit maturantët... 

THEMELOHET LIDHJA MBARËSHQIPTARE E FORUMEVE RINORE

Të frymëzuar nga vepra e atdhetarëve të Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe në vigjilje të shënimit të 134 vjetorit të tubimit të tyre për formimin e Lidhjes së Prizrenit, forumet rinore të partive politike shqiptare nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës, kanë formuar Lidhjen Mbarëshqiptare të Forumeve Rinore (LMFR). Nënshkrimi i deklaratës themeluese... 

PUSHTETI LOKAL I BUJANOCIT ME UDHËHEQËSI TË RE

Bujanoc, 08 qershorë: Në mandatin e ardhshëm katërvjeçarë në krye të komunës së Bujanocit do të jetë Mr.Nagip Arifi, i cili me asnjë votë kundër është emëruar sot kryetarë i komunës, në seancën konstitutive të Kuvendit komunal të Bujanocit. Kryetari i sapoemëruar i komunës së Bujanocit, Mr.Nagip Arifi, edhe pse tashmë gjithçka ishte e kryer, ftoi subjektet tjera politike... 

Dështon Seanca e koalicionit UDSH-LPD-PVD

Bujanoc 7 qershor 2012: Seanca e Kuvendit Komunal të komunës së Bujanocit e thirrur për sot, nuk ka mundur ti vazhdojë punimet në mungesë të shumicës së këshilltarëve. Seanca e ftuar nga kryetari i Kuvendit Komunal Jonuz Musliu filloi me protestën për vjedhje të votave në Zarbicë, të cilën e shprehu kryetari i kësaj Bashkësie Lokale Selami Bajrami, ndërsa përfundoi pa u shqyrtuar... 
© 2017 KosovaLindore – Portal Informativ · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress