Home » Vendore

E kemi ditur që shqiptarët e gjallë e pengojnë Daçiçin, po nuk e kemi ditur se edhe emrat e të vdekurve e irritojnë aq shumë

Se Daçiçi ka mbetur prapa në mesjetë  e tregon edhe ky prononcim i tij plot urrejtje kundër qytetarëve me përkatësi tjetër kombëtare e posaçërisht ndaj shqiptarëve. As edhe librat e krishterë  as  edhe asnjë libër fetar në botë nuk shkruajnë se një popull duhet të jetë rob i një populli tjetër, nuk shkruajnë se një popull duhet ta urrejë një tjetër  dhe se shenjat kombëtare... 

KËRCËNIMET RECIPROKE NUK I KONTRIBOJNË STABILITETIT

Partia Demokratike Kombëtare, tonet e ashpra të kryeministrit Daciq dhe të disa liderëve politikë e institucionalë në Luginën e Preshevës, rreth ngritjes së një lapidari kushtuar dëshmorëve të kombit, janë të panevojshme dhe nuk i kontribojnë qetësimit të situatës edhe ashtu të brisht në këtë rajon. Kremtimi i 100 vjetorit të pavarëisësë së Shqipërisë, është paralajmëruar... 

RTP lajmet 22 dhjetor 2012: Reagime institucionale dhe politike ndaj deklaratës kërcënuese te Daçiqit

Pas kërkesës së kryeministrit serb Ivica Daçiç që të largohet përmendorja e ushtarëve të rënë të Ushtrisë Clirimtare të Preshevës, Medvegjes dhe Bujanovcit kreu i Komunës së Preshevës Ragmi Mustafaka deklaruar se nuk ka patur një urdhër zyrtar për heqjen e kësaj përmendoreje të vendosur edhe me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Ndërsa, i cilësoi deklaratat... 

RTP lajmet 21 dhjetor 2012

Kryeministri serb dhe Ministri i Punëve të Brendshme Ivica Daçiç ka paralajmëruar sot se marrëdhëniet në rajon nuk kanë progres, mirëpo sidoqoftë Serbia do të ndjekë politikat e kokës së “ftohtë” i cili u bëri thirrje shqiptarëve në Preshevë për të hequr lapidarin e UÇPMB-së të vendosur pak ditë më parë në qendër të qytetit. Ajo duhet të hiqet dhe kjo është... 

RTP lajmet 20 nëntorë 2012

Nëse do të përfundohet autostrada në Preshevë e Bujanoc do të vijë më shpreh ka thënë kështu në formë shakaje ambasadori i ri amerikan Michael Kirby në konferencën e sotme në Bujanoc . Ambasadori i SHBA-ës i ka takuar të gjithë përfaqësuesit e pushteti lokal në Bujanoc duke i siguruar se ndihma popullit amerikan do të vazhdojë edhe më tej. Ai ka potencuar se strategjia e zhvillimit... 

Këshilli Nacional: KOMUNIKATË

Kryetari  i  Këshillit  Kombëtar  Shqiptar  Galip Beqiri  priti sot  në  mbledhje  drejtorët  e  shkollave  fillore  dhe  ata  të  shkollave  të  mesme  të  Luginës  së  Preshevës. Në  këtë  takim  Kryetari   i  ndau  çertifikatat  për  të  gjithë  mësuesit  e  ciklit  të  ulët  dhe  për  të  gjithë  arsimtarët  e  ciklit  të  lartë ... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch