Home » Vendore

Faktori politik shqiptar i Luginës së Preshevës unik rreth mbrojtjes së Lapidarit të Dëshmorëve të UCPMB-së

Preshevë -”Nuk lejojmë largimin e Lapidarit para godinës së Komunës së Preshevës”u tha sot në takimin e Kryesisë së Këshilltarëve Shqiptarë të tre Kuvendeve Komunale të Luginës. Ne mbledhje morën pjese: Riza Halimi, Ragmi Mustafa, Jonuz Musliu, Nagip Arifi, Shaip Kamberi, Naser Aziri, Nadër Sadiku, Avni Nuhiu, Mitat Saqipi  dhe kryetari i Organizatës së Veteraneve te Luftës... 

RTP lajmet 7 Janar 2013

Në prononcimin e tij të fundit kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq ka kërkuar presionin e ndërkombëtarëve ndaj shqiptarëve të Luginës për heqjen e lapidarit. Këto deklarata Daçiq i ka bërë për agjencinë e lajmeve Beta duke shtuar se “duhet të vendosen rrjedha normale, që donë të thotë respektim të ligjit”. “Presim që bashkësia ndërkombëtare të bëjë presion tek shqiptarët... 

LPD: TË GJITHË NË MBROJTJE TË MONUMENTIT TË LIRISË

    Lëvizja e Progresit Demokratik                   Rr. e Kosovës, nr.54 17520 Bujanoc E-maili: lpd_00@hotmail.com Data: 06.01.2013     Kumtesë   TË GJITHË NË MBROJTJE TË MONUMENTIT TË LIRISË Kryesia e Lëvizjes së Progresit Demokratik, me shqetësim është duke i përcjell zhvillimet e fundit në Luginën e Preshevës, të cilat kanë marrë përmasat... 

Ragmi Mustafa – vlerëson vendimin e institucioneve Kosovare për parimet e proporcionalitetit dhe reciprociteti

Nëse funksionalizohet parimi i proporcionalitetit dhe reciprociteti Luginën shumë shpjet mund ta vizitojnë presidentja Atifetet Jahjaga apo edhe kryeministri Hashim Thaçi. E tërë kjo mund të vijë pas asaj që presidenti Serb Nikoliç nuk u lejua të hyjë në Kosovë. Këtë vendim e ka vlerësuar edhe kryetari i komunë së Preshevë Ragmi Mustafa i cili ka thënë se kjo është një kërkesë... 

Ngrehin zërin Kosovarët – Kur Jahjhaga të vijë në Luginë edhe Nikolliq mund të shkojë në Kosovë

Institucionet e Kosovës i janë përgjigjur negativisht kërkesës së presidentit të Serbisë, Tomisllav Nikolliq për ta vizituar Kosovën gjatë Krishtlindjeve ortodokse. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi dhe ministrja  e Integrimeve Evropiane Vlora Çitaku kanë thënë se vizitat e liderëve serb mund të ndodhin vetëm në bazë të reciprocitetit, pra kur edhe liderët e institucioneve... 

Nikolici: S’lejoj të komandohem nga Prishtina

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, është  revoltuar pse EULEX-i nuk e ka lejuar t’i festojë Krishtlindjet ortodokse në Graçanicë, edhe pse me në kohë e ka parashtruar kërkesën. Sipas tij, EULEX-i edhe një herë ka dëshmuar se në aspektin e statusin nuk është neutral, por se vepron ashtu si i thotë Prishtina. “Nuk do të shkoj për Krishtlindje në Graçanicë. Nuk dua që... 

LSI: Dacic, mos i provoko shqiptarët e Luginës së Preshevës

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha, ka reaguar sot duke i cilësuar provokuese për shqiptarët deklaratat e kryeministrit të Serbisë, Ivica Dacic. Gjosha i është referuar deklaratës ku Dacic kërkon heqjen e monumentit të Preshevës. “I cilësojmë qëndrimet e fundit të Kryeministrit Dacic si provokime të hapura ndaj popullsisë shqiptare të Luginës... 

RTP lajmet 5 Janar 2013

Pritje të gjata në Merdare dhe Dheun e Bardhë   Policia ka bërë të ditur se në pikë kalimet kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë, që gjinden në mes të Republikës së Kosovës dhe të Serbisë janë krijuar kolona me pritje të gjata. Departamenti i Policisë Kufitare, saktësisht zyrtaret policor të pikë kalimeve kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë, informojnë se janë krijuar kolona... 

RTP lajmet 4 Janar 2013

Jonuz Musliu nuk ka qëndruar duarkryq përballë provokimeve që bënë një ditë më parët zyrtarët e lartë serbë, të cilët e kishin hequr flamurin kombëtar shqiptar nga varrezat e dëshmorëve në Dobrosin. Musliu, i shoqëruar edhe nga bashkëluftëtarët dhe Shoqata e Veteranëve të Luftës, tha për rajonipress se në mesditë ka shkuar vet në Dobrosin dhe bashkërisht kanë vendosur... 

Danas: Rasti i përmendores i vendosur në qendër të Preshevës mund të zgjidhet shumë shpejt në bisedime ndërmjet ambasadorëve të evropës perëndimore

Rasti i përmendores i vendosur në qendër të Preshevës mund të zgjidhet shumë shpejt në bisedime ndërmjet ambasadorëve të evropës perëndimore, përfaqësuesve shqiptar si dhe qeverisë serbe, shkruan sot gazeta serbe “Danas”. Ambasadori SHBA, Britanisë së madhe, Bashkimit Evropian dhe OSBE-së do të bisedojnë me qeverinë serbe në Beograd, por edhe me përfaqësuesit shqiptar... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch