Home » Vendore

RTP lajmet 5 Prill 2013

Afro 16 mijë pacientë brenda viti kërkojnë ndihmë në Emergjencë Duke marrë parasysh pozitën e vendit tonë dhe magjistralen E 75 ku frekuentojnë me mijëra automjete dhe gjatë vitit shënohen një sërë aksidentesh, Ndihma e shpejtë në Preshevë arrin që me kapacitetet e saja ti dalë në ndihmë afro 16 mijë pacientëve në vit. Kryeshefi i Emergjencës Beqiri Abazi ka thënë se Ministria... 

RTP lajmet 4 Prill 2013

Stankoviç – organet shtetërore duhet te reagojnë ndaj kompleksit memorial në Rahovic   Pas largimit të lapidarit të dëshmorëve të kombit nga qendra Preshevës , tani qeveria e Beogradit ia ka mësy edhe atij në Rahovicë. Ndërsa kryetari i bashkësisë lokale Rahovic Fadil Azizi i ka thënë RTP se ky kompleks memorial do të përfundohet ashtu siç është paraparë , pavarësisht mesazheve... 

Majkëll Kirbi: Unë duhet të vi më shpesh në Preshevë dhe të mësoj sa me tepër për këtë vend

Preshevë 3 Prill 2013 – Unë duhet të vi më shpesh në Preshevë dhe të mësoj sa me tepër për këtë vend, ka deklaruar sot gjatë qëndrimit në Preshevë, ambasadori I Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Majkëll Kirbi. Ai fillimisht u takua me kryetarin e komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa ku diskutuan për bashkëpunimin me TK, për dialogun që po mbahet në Bruksel... 

RTP lajmet 3 Prill 2013

Sipas statistikave të ministrisë së arsimit komuna e Preshevës këtë vit do të ketë filloristë më pak se shumë komuna të tjera. Megjithatë kjo statistikë është demantuar sot nga kryeshefi për veprimtari shoqërore Fadil Azizi , i cili ka thënë se Presheva nuk do të ketë më pak 112 nxënës por 82, dhe sipas këtyre të dhënave del se Presheva do të ketë nxënës më shumë se... 

RTP lajmet 2 Prill 2013

Gjatë dhjetë viteve numri i nxënësve në K.Preshevës bie për më tepër se 50 % Për më shumë se 50% është zvogëluar numri i nxënësve në komunën e Preshevës. Kështu për vitin 2013-2014 shkollat fillore do të kenë 82 nxënës më pak se vitin e kaluar. Në vitin 2002 në dy shkollat e mesme në Preshevë ishin regjistruar 1710 nxënës , ndërsa gjatë vitit 2012-2013 2304 , ku edhe... 

Nderime të kalurës sonë!

“Historia jonë e përmbysur , e përvetsuar dhe e mëshefur qëndron ende krenare nën dhe e mbi dhe. Vetëm prej nesh duhet që ta duam dhe ta kërkojmë, Ajo është aty dhe këtu ,por asaj duhet t`ia japim gjuhën që të flet shqip.” (F.Xh.)   “Grekët mbas vitit1912 e shkatruan komplet Selanikun ,ndertesat dhe trashegimninë e shekullit 17 -18,ne bashkpunim me te huajt ,,per te ndertuar... 

Reagim – NËN MASKËN E MYSAFIRËVE!

            Lëvizja e Progresit Demokratik, shpreh hidhërim të thellë ndaj artikullit të portalit “titulli.com”, me titull: “Jonuz Musliu humb besimin tek bashkëvendësit e tij”?! Kjo dritare pushtetare informative, ka shkëputur nga “profili” i Nexhat Behlulit, në Facebook, koordinator i zyrës për zhvillim ekonomik në Bujanoc, zërat kritik të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress