Home » Vendore

RTP lajmet 24 Dhjetor 2012 – 14 serb nga Beogradi drejt Preshevës për ta rrënuar lapidarin

14 djem, ishin nisur me 3 vetura nga Beogradi drejt Preshevës për ta rrënuar lapidarin e vendosur në qendër të Preshevës. Ata janë ndaluar nga policia në pikën e pagesës në Autostradë tek Nais në Nish ku edhe janë dërguar në stacion policor. Këta të organizuar që ishin tubuar nga qyteti i Krushevcit, Shabacit dhe Beogradit janë dërguar në stacionin policor të Nishit pasi policia... 

RTP lajmet 22 Dhjetor 2012: Platforma s’ka të bëjë me Luginën, ne do t’i bashkohemi Kosovës thotë Ragmi Mustafa

Kryetari komunës së Preshevës Ragmi Mustafa iu është përgjigjur platformës serbe për Kosovën. Ai thotë se kjo platformë ska të bëjë me Luginën sepse ne do ti bashkohemi Kosovës. Këtë deklaratë Mustafa e ka dhënë për Tribuna Shqiptare.   Platforma e Serbisë për Kosovën nuk duhet të ndërlidhjet me çështjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, vlerësojnë përfaqësues... 

RTP lajmet 21 Dhjetor 2012

Këshilltarët e koalicionit udhëheqës me pushtetin lokal të komunës së Bujanocit, kanë aprovuar buxhetin e komunës për vitin 2013, i cili do të jetë 971 milion dinarë, me i larti buxhet ndonjehëre që ka pasur kjo komunë. Shumica e mheteve të buxhetit do të përdoren për përmisimin e infrastrukturës, por janë paraparë edhe shumë mjete për zhvillimin e ekonomisë dhe punësimin... 

Kryetari i Komunës së Preshevës z.Ragmi Mustafa, sot po qëndron në Prishtinë

INFORMATË   Kryetari i Komunës së Preshevës z.Ragmi Mustafa, sot po qëndron në Prishtinë ku do të takohet me Ministrin e  Punëve të Jashtme z.Enver Hoxhaj, si   dhe një takim që do ta zhvillojë në Universitetin e Prishtinës.   NJOFTON KABINETI I KRYETARIT, PRESHEVË PRESHEVË 21.12.2012  Read More »

Platformat e Serbisë për Kosovën të vonuara e të dalë mode

Nga “Koha Ditore”, njoftohemi se, Serbia ka përgatitur “Platformën për Kosovën”, në të cilën: “kërkohet autonomi territoriale për katër komunat në veri të Kosovës, si dhe për të gjitha “komunat serbe” në Kosovë, …. po ashtu, i mbetet besnik pozicionit të shprehur në Kushtetutën e Serbisë, sipas të cilës “Kosova është pjesë e Serbisë”, dhe aty zotohet sërish... 

RTP lajmet 19 Dhjetor 2012

Këshilltarët e KK të Preshevës votojnë buxhetin prej 822.997.568 dinarë për vitin 2013 Pas më shumë se 6 orë debat në mes të këshilltareve të pozitës dhe opozitës, buxheti i komunës së Preshevës për vitin 2013 është votuar me 22 vota pro. Komuna e Preshevës për vitin 2013 do të ketë buxhetin më të lartë deri më tash mbi 820 milion dinare.   822.997.568 dinarë është... 

Këshilli Nacionl: Kumtesë

Në zyret e Këshillit Kombëtar Shqiptar, Kryetari Galip Beqiri, priti në një takim Myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, me bashkëpunëtorët e tij. Kryetari Galip Beqiri në këtë takim falënderoj Myftiun Tërrnava “për kontributin e Bashkësisë Islame të Kosovës dhënë për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë e posaçërisht në harmonizimin dhe sistemimin e... 

Kumtesë: PSE RAMUSHI KRYEMINISTËR?!

Zhvillimet politike në Kosovë rreth ndryshimeve të mundshme në qeverisjen e vendit, i ngjajnë më tepër lojës “ngre e mos këput”. Këto lojëra bëhen më tepër nga koalicioni qeverisës për ta mbajtur gjendjen e “status quos”, deri në zgjedhjet e reja. Kalkulimet politike se a duhet Ramush Haradainaj të bëhet kryeministër, kanë një matematikë të pastër. Ramush Haradinaj... 

RTP lajmet 17 Dhjetor 2012

Edhe komuna e Preshevës prej pjesës së parë të vitit të ardhshëm do ta ketë maternitetit. Sot është bërë edhe përurimi i objektit ku do të lindin nënat shqiptare, pas shumë e shumë viteve në Preshevë. Në këtë përurim kanë marrë pjesë udhëheqësit e komunave të Preshevës, e Bujanocit, ata të TK, përfaqëuses të organizatave ndërkombëtare dhe stafi mjekësorë nga Shtëpia... 

TAKIM ME SHOQATA NGA KOSOVA LINDORE

Më datë 16.12.2012. Shoqata ,,Vatra’’ kryesuar nga Kryetari Sejdulla Kadriu dhe anëtarët e Kryesisë, pritën përfaqësuesit e Shoqatës së ,,Muhagjerëve’’ Reshat Avdiun dhe të Shoqatës ,,Besëlidhja e Re’’ Sadik Sadiku dhe Mehmet Hyda, që të dyja nga Komune e Preshevës. Pas një shpalosje të shkurtër të aktiviteteve të gjertanishme të Shoqatës, Kadriu informoi edhe për... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch