Home » Vendore

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE SHQIPTARE –MOS BINDJA KOMBTARE HAP I RENDESISHEM I MOHIMIT TE SKEMES SE COPETIMIT DHE RICOPTIMIT!

Nga Fatos Ashiku Kuvendi i Beselidhjes se Re Shqiptare, si forum orientimi dhe kordinimi mbi unifikimin e vendimarrjes unike mbare kombtare. Me vendimet e marra ne Kruje me 6 Tetore 2012 ka materjalizuar Beselidhjen e re si organizem mbare kombetare qe orienton strategjine kombtare per mohimin dhe pervijimin e realizimit te skemes se Re mbare kombtare qeverises. Jane te njohura dy vendimet historike... 

Edhe një provokim i radhës së pushteti serb ndaj shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit

Duke u bazuar në burimet e portalit www.titulli.com mësojmë se pushteti serb: “Të rinjt shqiptar të komunave Bujanoc , Preshevë dhe Medvegjë kanë filluar të pranojnë ftesat nga Ministria e Mbrojtjes (MM) e Serbisë për t’u evidentuar në ushtrinë serbe”(www.titulli.com). Këto ftesa nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes (MM) për të rinjtë shqiptar që të fillojnë të shkojnë ... 

Këshilli Organizativ i Protestave Paqësore në Konçul – Reagim

ARROGANCA DHE HAJGARET E NJË ZYRTARI Zyrtari i lartë në administratën komunale të Bujanocit, Nexhat Behluli, përmes profilit të vet të rrjetit social facebook, e të publikuar në portalin www.lugina-lajm.com, është tallur me protestën paqësore “kundër veprimeve të fundit të ushtrisë serbe në fshatin Konçul”. Vlerësimet e tij rreth protestës, të cilën, ai, e ka bojkotuar,... 

RTP lajmet 21 Mars 2013

Kuvendi miraton  raportin e RTP-së  Kanë vazhduar sot punimet e seancës së dytë të Kuvendit Komunal të Preshevës me çrast këshilltarët kanë miratuar 13 pika të rendit të ditës. Për dallim nga seanca e parë ku për një pikë të rendit të ditës u deshën plot 5 seanca e sotme ka qenë mjaft konstruktive pasi të gjitha pikat e parapara janë aprovuar.     Këshilltarët... 

RTP lajmet 20 Mars 2013

Ganimet Osmanit nga fshati Konçul i Bujanocit para 1 jave ushtria serbe ia kishte ozurpuar për orë të tëra bagëtinë e tij, ndërsa atë për më shumë se 2 orë e kishin marrë në pyetje. Ai thotë se bagëtinë po e kulloste në pronat e bashkëfshatarëve të tij, dhe jo në hapsirat e ndaluara nga ushtria. Ndërsa për këtë gjë dhe nga pasiguria që ndjejnë banorët e BL Konçul kanë... 

Qëndrimi i “Vatrës” me rrjedhën dhe rezultatin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Shqiptarët e Kosovës  Lindore përveç diskriminimit të vazhdueshëm që u janë nënshtruar para, por edhe pas përfundimi të luftës në mes UÇPMB-së dhe forcave ushtarake policore serbe, këto ditë u janë nënshtruar një presioni shtesë, shkaku i bisedimeve mes dy shteteve. Vatra, shumë  herë ka tërhequr vërejtjen te të gjithë faktorët relevant gjithandej për situatën e krijuar... 

RTP lajmet 19 Mars 2013

Nën organizimin e Lëvizjes për Bashkim dhe me mbështetjen e Shoqatës së të Shëprngulurve nga Kosova Lindore “Vatra”, në Prishtinë është mbajtur sot protesta kundër ndarjes së Kosovës. Kryetar i Lëvizjes për Bashkim Avni Klinaku tha se rezultati i bisedimeve do të jetë i dëmshëm për Kosovën e në veçanti për Mitrovicën dhe Kosovën Lindore. Ndërkaq, Sejdullah Kadriu nga... 

RTP lajmet 18 Mars 2013

Radiotelevizioni Presheva nga sot ka filluar punën me skemën e re programore por edhe me pamje të re të studiove. Duke parë angazhimin e tërë stafit punonjës të RTP është arritur që gjatë kësaj periudhe të projektohet dhe realizohet studioja e emisionit politik Studio e Hapur me një dizajnë të ri dhe nga trendi. Për veç emisionit të lartpërmendur është bërë edhe pjesa e emisionit... 

Protestë, të martën në ora 12:00

Shoqata e të shpërngulurve nga Kosova Lindore “Vatra”, fton qytetarët për pjesëmarrje në protestën e 19.03.2013 në Prishtinë që organizohet nga “Lëvizja për Bashkim”. Më 20 mars 2013, pritet të mbahet takimi i radhës Thaçi-Daçiq në Bruksel. Në këtë takim pritet të arrihen marrëveshje shumë të dëmshme për Kosovën. Lënia e Kosovës Lindore jashtë agjendës së bisedimeve,... 

LB- Lugina e Preshevës nuk po mbrohet nga politika kosovare

Nazim Jashari koordinator i Lëvizjes për Bashkim në Gjilan ka thënë se fatkeqësisht përfaqësuesit e zgjedhur të popullit shqiptar të Kosovës kanë dështuar që njëkohësisht këtë problem ta shtrojnë për zgjidhje edhe çështjen e shqiptarëve të mbetur pakicë duke mohuar kështu vetveten dhe nevojat ekzistenciale të pjesëve të popullit shqiptar të mbetur në mëshirën e vullnetit... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress