Home » Vendore

MIRASHECA E RAHOVICES VEND IDEAL PER NJE QENDËR SPITALORE

Pesë hektarë tokë të një sipërfaqeje me kategori të klasës së dytë (II), qytetarët e Rahovicës, në shenjë solidariteti, dhe me deshiren me te madhe do të ndajnë për ndërtimin e Qendrës spitalore te Liqeni artificial – penda e Rahovicës, e cila do të jetë në shërbim të më se 100 mijë banorëve të kësaj pjese të Kosovës Lindore. Ne, propozojnë që kjo qendër spitalore... 

RTP lajmet 27 korrik 2012

Kanë mbetur vetëm edhe pak orë nga nisja e Lojërave Olimpike Londër 2012, kurse organizatorët e aktivitetit më të madh të sportit botëror kanë bërë të ditur se nuk do të ketë befasi të momentit të fundit. Sipas tyre gjithçka është gati për ceremoninë e hapjes, një shfaqje spektakolare ku do të marrin pjesë njërëzit më të famshëm të artit, muzikës dhe jetës politike... 

Reagim: SEANCA SPEKULATIVE

Reagim  SEANCA SPEKULATIVE Lidhur me seancën e Këshillit Drejtues të Ndërmarrjesë Publike të Radio Televizionit “Bujanoci”, të mbajtur, më 25 korrik dhe të bërë publik në disa portale informative.    Jemi mësuar, deri tashti, përmes faqeve të portaleve informative dhe mediumeve të tjera elektronike, t’i përcjellim seancat e Asamblesë komunale dhe Këshillit Komunal, por jo... 

RTP lajmet 26 korrik 2012

Në vendkalimin kufitarë ndërmjetë Preshevës dhe Kosovës në Muçibabë, është rritur numri i udhëtarëve që hynë në Kosovë. Rradhët e gjata të pritjes për qytetarët janë të detyruar të presin edhe përkundër vapës së madhe. Qytetarët prapa kamerave akuzojnë autoritet kosovare për procedura të shumta që kërkojnë, duke legjitimuar në kompjuter si pasaportat e udhëtarëve,... 

U mbajt seanca e radhës e Këshillit Drejtues të Ndërmarjesë Publike të Radio Televizionit të Bujanocit

Ditën e Mërkurë më 25.07.2012 në hapësirat e RTB-së u mbajt seanca e tretë e këshillit drejtuesë. Në mesin e disa pikave të rendit të ditës ajo e cila më së shumti që zgjoi interesim ishte raporti i komisionit  5 anëtarësh i cili ishte i angazhuar ta kryejë regjistrimin e mjeteve themelore të inventarit dhe aparaturës së kësaj ndërmarje publike.   Fletëregjistrimet e... 

Ismet TAFILI: Reportazh nga Takimi i Vendlindjes “Priboci 2012”

Në Priboc u mbajt  “Takimi i Vendlindjes Priboci 2012”   Kanë kaluar 13 vite që kur banorët e fshatrave të Malësisë së Bujanocit  u dëbuan nga regjimi i Millosheviqit. Që prej atëherë, përkundër përpjekjeve të organizmave ndërkombëtarë, pushtetit lokal, shoqatave e këshillave të fshatrave nuk është arritur të bëhet diçka në rregullimin e infrastrukturës në këto... 

RTP lajmet 23 korrik 2012

Kryqi i Kuq në Preshevë do të bëjë shpërndarjen e ndihmave prej 600 pakove me gjëra ushqimore dhe 600 me higjienë, familjeve në nevojë në komunën e Preshevës. Sekretari i Kryqit të Kuq në Preshevë Amet Halimi thotë se ndihmat do të ndahen në koordinimim me qendrën sociale, ndërsa paketat me ndihma kanë ardhur nga Kryqi i Kuq i Serbisë. Të gjitha paketat sipas Halimit do të... 

Reagim i Vatrës për pengesat që i bën policia Serbe sot gjat zhvilimit të takimeve të vendlindjes në Malësi të Bujanocit-Priboc

REAGIM   Takimet Tradicionale të Vendlindjes në Malësinë e Bujanocit që nga viti 2005 janë organizuar ga shoqata “Vatra”. Mirëpo, këtë vit për arsye tani më të njohura, përkatësisht për shkak të pamundësisë që të dalin qytetarët me tabela KS-RKS, për shkak të sigurisë e problemeve tjera, nuk janë organizuar takime te vendlindjes në fshatrat  e Malësisë. Megjithate,... 

LUGINA PARA SFIDAVE TË REJA

Lëvizja e Progresit Demokratik          Rr. e Kosovës, nr.54 17520 Bujanoc E-maili: lpd_00@hotmail.com Data: 22.07.2012     Kumtesë     LUGINA PARA SFIDAVE TË REJA     Lëvizja e Progresit Demokratik, duke përcjell zhvillimet politike në Luginën e Preshevës dhe ato, që po zhvillohen në veri të Kosovës dhe në vet Serbinë, ka vlerësuar se dalëngadalë po shteren... 

Kësaj here nuk do të mundeni të mbroheni nga keqëpërdorimet dhe vjedhjet, as me patriotizëm e as me rrolin e viktimës

Nuk e kanë rradhën bentet, temsilet, fraza, kanunet dhe aftësitë për të njollosur dhe etiketuar. Kësaj here nuk do të mundeni të mbroheni nga keqëpërdorimet dhe vjedhjet, as me patriotizëm e as me rrolin e viktimës.   Reagim në shkrimin “Fushata denigruese pushtetare” nga Autori Sevdail Hyseni. Sigurtë jam  i vetëdijshëm dhe asnjëherë nuk do të më vie vështirë ta pranojë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch