Home » Vendore

GDP themelon partinë e re – del me Deklaratë Parimore

Grupi i Deputetëve të Pavarur sot shpalosi deklaratën themelues të subjektit të ri politik. Në një konferencë për media, në lokalet e Kuvendit të Kosovës, u paraqitën, deputeti Dukagjin Gorani dhe Visar Ymeri. Kjo është deklarata që shpalosi Grupi i Deputetëve të Pavarur para mediave: DEKLARATË E PARIMEVE Kjo Deklaratë përmbledhë pikënisjet tona ideore, synimet tona shoqërore... 

Kanë përfunduar kërkimet për dy policët e aksidentuar mbrëmë në rrugën Hani i Elezit-Kaçanik

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Refki Suma, ka bërë të ditur, se ende nuk ka asgjë të re lidhur me dy policët e humbur mbrëmë pas një aksidenti në magjistralen Kaçanik- Hani i Elezit. Kërkimet për dy policët e zhdukur pas rënies në lumin Lepenc nga rrokullisja e veturës kanë vazhduar gjat tërë ditës. Kryetari i Hanit te Elezit z. Suma ka thënë për KosovaPress se FSK... 

Deputetët e Kosovës të painteresuar për Rezolutën për të pagjeturit

Janë bërë disa orë debat, por në fund Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të miratoi rezolutën e propozuar rreth zbardhjes së fatit të personave të zhdukur në luftën e fundit. Kjo për shkak se nuk kishte kuorum, pasi në sallë në momentin e votimit nuk gjendeshin 61 deputetë, minimumi i nevojshëm për të votuar. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pas dështimit për ta votuar rezolutën... 

Valon Nuhiu drejtor i shtëpis së kulturës “Abdulla Krashnica”

Valon Nuhiu me shumicë votash eshtë emëruar drejtor i shtëpis së kulturës Abdulla Krashnica. Valoni vie në vend te Gani Veselit. Valon Nuhiu me profesion është aktorë ndërsa tashmë është edhe punetorë i teatrit të Preshevës .  Read More »

Reshat Neziri zgjidhet drejtor në bibliotekën “Mehmet Jusufi”

Në seancën e tretë të kuvendit komunal me shumicë votash Reshat Neziri është emëruar drejtor në bibliotekën e qytetit Mehmet Jusufi në Preshevë. Reshat Neziri me profesion është magjistër i shkencave politike ndërsa gjatë karrierës së tij ka qenë këshilltarë, drejtorë në Rtv Presheva e zv.kryetarë i komunës së Preshevës. Neziri njihet edhe pasionant i librit ku deri më... 

Katër helikopterë vërshojnë qiellin e Preshevës, vazhdojnë shqetsimet ndaj qytetarëve shqiptarë

Gjatë ditës së sotme mbi qiellin e Preshevë kanë manovruar katër helikopterë ushtarak. Pas aeroplanëve tani Serbia po promovon edhe helikopterët duke shqetsuar qytetarët shqiptarë.  Read More »

Mbjellen 200 fidane, aksionit i bashkangjiten edhe kryetari Komunës dhe i Kuvendit, Arifi e Salihu

Për nder të ditës ndërkombëtare të Tokës, Zyra për të rinj ka organizuar mbjelljen e 200 fidaneve në rrugën që të shpie në hyrje të qytetit të Preshevës nga autoudha, nga hyrja e fshatit Çukark deri tek Stacioni Hekurudhor. Përveç të rinjëve që ishin pjesmarrës në këtë aktivitet, aty prezantuan edhe Kryetari i Komunës Shqiprim Arifi si dhe ai i Kuvendit Sami Salihu të cilët... 

SALI BERISHA NË TROPOJË

Sot,  prof. dr. Sali Berisha- lideri historik i Shqiptareve, ish presidenti e ish kryeministri i Shqipërisë, së bashku me zonjen e tij, Liri Berisha, ishte në Dushaj (Fierzë) për t’i shprehë ngushëllime kryetarit të Bashkisë të Tropojës, Besnik Dushaj, për humbjen e vëllait të tij të madh, Man Dushaj, në një aksident rrugor para dy ditëve në aksin Bajram Curri-Fierzë. Në këtë... 

Çekaj i përgjigjet Halitit: Pjesëtarët e FARK-ut s’janë fshehur

Në 19-vjetorin e rënies dëshmor të ish-gjeneralit të UÇK-së, Sali Çekaj, nën patronatin e kryeministrit Ramush Haradinaj, u organizua akademi përkujtimore. Djali i tij Hyseni, në emër të familjes Çekaj, tha se nuk e di si duhet të ndihen ai dhe nëna e tij kur të tjerët (duke iu referuar Xhavit Halitit) thonë se pjesëtarët e FARK-ut janë fshehur nëpër thera. Por, ai shtoi se... 

Rama: Sot kanë fituar shqiptarët

“Sot kanë fituar shqiptarët që të gjithë, pa asnjë dallim. Sot është Shqipëria që ka fituar një status të ri në shoqërinë e vendeve evropiane”, u shpreh Edi Rama. Pasi mori zyrtarisht raportin e Komisionit Evropian nga Ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shfaq i emocionuar në konferencën për shtyp. Kryeministri tha se rekomandimi është... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch