Home » Vendore

Keshilli Nacional – TË NDIHMOJMË ATA QË KANË MË SË SHUMTI NEVOJË

Në selin e Këshillit Kombëtar Shqiptarë (KKSH), zv/kryetari dhe sekretari, Edmond Isufi dhe Enver Memeti pritën në një takim përfaqësuesit e shoqatës humanitare “Hasene” me në krye me Isak Eroglu si dhe shoqëruesit Mehmet Kahraman e Serkan Ulusoy në kuadër të fushtës së kurbanit “Qurban is batter when you share”.   Gjatë takimit u bisedua për mundësitë e bashkpunimit... 

Bujanoc: Republikanët kërkojnë nga organet kompetente zgjidhjen e problemeve të taksive

Partia Republikane, me një shkresë i është drejtuar zyrtarisht autoriteteve të administratës komunale të Bujanocit, përkatësisht Departamenti për punët e inspektimit dhe NP “ Drejtorati për ndërtim”, nga të cilat kërkon, që sa më shpejt të marrin masa për tejkalimin e problemeve, me të cilat po ballafaqohen taksistët e kësaj komune. Në shkresën e Partisë Republikane,... 

Reagim – Bujanoc: Foltorja e Kuvendit komunal, keqpërdoret për qëllime partiake

Partia Republikane, seancën e fundit, të Kuvendit Komunal në Bujanoc, e vlerëson të manipuluar nga koalicioni qeverisës, i cili foltoren e tij, e keqpërdor për reklamime partiake, duke krijuar skena jo të hijshme për qytetarët dhe opinionin.   Foltorja e Kuvendit Komunal në Bujanoc, ka vite, që është uzurpuar nga partitë politike udhëheqëse të këtij institucioni të lartë,... 

Mustafa , Arifi e Musliu ftohen në SHBA , pas themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Luginë të Preshevës

Pas themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Luginë të Preshevës , kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa , ai i Bujanocit Nagip Arifi dhe kryetari i këshillit Kombëtarë Jonuz Musliu , janë ftuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në ftesën e amerikanëve dërguar tre liderëve thuhet se:  Zhvillimet e fundit politike dhe shoqërore, çështja e themelimit... 

Nën organizimin e KBI në Preshevë e Bujanoc- 34 hanxhinj nisen për të kryer kushtin e pestë të Islamit

Nën organizimin e këshillit të bashkësisë Islame Preshevë e Bujanoc janë nisur sot për në vendet e shenjta Arabe 34 haxhinjë. Sipas muftiniut Fikret Limani haxhinjtë do të udhëtojnë me aeroplan. Ndërkaq qytetarët që po merrnin këtë rrugë janë shprehur të kënaqur pasi  do të kenë fatin të kryejnë kushtin e pestë të Islamit Haxhin.     Sikurse çdo vjet, edhe sivjet,... 

Zyra për të Rinj ndihmon refugjatët sirianë- ka rënë dukshëm numri I tyre

Ditëve të fundit ka rënë dukshëm numri I refugjatëve nga Lindja e mesme të cilët si destinacion kishin shtete e Evropës.  Stacioni I radhës pas Maqedonisë ishte Presheva mirëpo këtyre ditëve thuajse nuk aspak. Ndërkaq fluksi I radhës pritet sërish ditëve në vazhdim ka theksuar kështu Agon Ajeti kryetar I ZR në Preshevë e cila u ndihmon në forma të ndryshme refugjatëve në... 

Kryetari Musliu merr Urimet e para për themelimin e Asociacionit

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu ka marr urimet e para për themelimin e Asociacionit të komunave Shqiptare. “Iu urojmë në mbajtjen me sukses të seancës konstituive dhe formimin e asociacionit të Komunave të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.” thuhet në telegramin e urimit të nënshkruar nga kryetari i Këshillit Kombëtar Boshnjak, dr. Sulejman Uglanin. Më tej... 

Lëvizja Qytetare VATRA, reagon ndaj Qeverisë Serbe e cila ka penguar lëvizjen e lirë të qytetarëve për të kryer obligimin qytetarë në Medvegjë

Lëvizja Qyetare VATRA, ka përcjellë me vëmendje procesin e sotëm zgjedhor në Medvegjë dhe ka shprehur indinjatë të thellë ndaj shtetit serb, pasiqë në vendkalimin kufitarë në Mutivodë që lidh Kosovën me Serbinë gjegjësisht Medvegjën, shqiptarët e Medvegjës të cilët jetojnë në Kosovë, kanë pritur me orë të tëra për të kaluar kufirin e për të shkuar në Medvegjë të... 

Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës themelon Asociacionin e Komunave Shqiptare në Luginë të Preshevës & video

Sot, 43 këshilltarët shqiptarë të Luginës së Preshevës, pa prezencën e këshilltarëve nga Medvegja për shkak të humbjes së mandatit të këshilltarit dhe këshilltarëve të dy subjekteve politike të PVD-së së Riza Halimit dhe UDSH-së së Rahmi Zylfiut që përfaqësohen me rreth 1/3 e këshilltarëve të Kuvendeve Komunale në nivel të Luginës, miratuan me votë unanime Vendimin... 

Kryetari Musliu takoi artistët nga gjitha trevat shqiptare

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) në Bujanoc, kryetari Jonuz Musliu priti në një takim të përbashkët Koloninë e artistëve nga gjitha trojet shqiptare. “Ju jeni, jo thjesht njerëz të profesionit, por ambasador të kulturës, me çrast po vendosni në qendër të vëmendjes edhe këtë pjesë të trojeve shqiptare. Unë mbetem me shpresë që Lugina e Preshevës të vizitohet... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch