Home » Vendore

SERBIA MBYLL KUFIRIN ME MAQEDONINË

Autoritetet serbe kanë mbyllur kufirin me Maqedoninë, në Tabanocë dhe nuk lejojnë hyrjen e personave të zhvendosur nga Lagjja e Trimave të Kumanovës në Preshevë. Këtë e ka konfirmuar për “Alsat-M”, kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa. “Prej dje në orën 7 kufiri është i mbyllur”, ka deklaruar Mustafa, i cili shtoi se pjesëtarët e Policisë serbe i kanë kthyer... 

Bashkimi Evropian tubon afaristët nga Kosova dhe Serbia, pjesëmarrëse edhe Lugina

Në Graçanicë, të shtunën më 9 maj, do të mbahet Forumi i biznesit Kosovë-Serbi. Me këtë rast, pjesëmarrës të këtij eventi i cili organizohet nën patronatin e Odës Ekonomike të Evropës do të jenë afaristët kryesorë të këtyre dy vendeve. Pjesa e Forumit është edhe Lugina e cila do të përfaqësohet nga Nexhat Behluli, i cili do të jetë i vetmi në cilësinë e të ftuarve... 

Këshilli Nacional mbanë mbledhjen e dytë të përbashkët me të gjithë drejtorët e Shkollave fillore dhe të mesme me mësim në gjuhën shqipe

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), me ftesë të kryetarit Jonuz Musliu, u mbajt mbledhje e dytë e përbashkët me të gjithë drejtorët e Shkollave fillore dhe të mesme me mësim në gjuhën shqipe. Rend i ditës të kësaj mbledhje të përbashkët ishin: Analiza e rezultateve të provimit provues përfundimtar; dhe Parapërgatitja për vizitën e nxënësve dhe mësimdhënësve... 

DITA E SHËN GJERGJIT NË PRESHEVË

/Dëshmi për Shën Gjergjin më dha edhe plaka 97 vjeçare, Lutfije Jusufi-Kamberi e Mëhallës së Sheh-Halilëve të Preshevës/   Shkruan : Xhemaledin SALIHU   Kroi i Keq /Çezmë sot-autori/ te Mëhalla e Derrajve, te Vreshtat e Preshevës, te Furrat e Qyreçit, në veri të qytetit. Kroi i Keq është i njohur shumë dhe i popullarizuar, sepse më 6 maj, Ditën e Shën Gjergjit , për... 

SI PO ZBEHEN TAKIMET E VENDLINDJES NË MEDVEGJË?!

Manifestimi tradicional “Takimet e Vendlindjes 2015”, në Tupallë të Medvegjës, ka filluar ta humb kuptimin e një feste gjithëpopullore, që kishte dikur. 1 Maji, kjo festë, kaq e dashur jo vetëm për medvegjasit, ka filluar, ka filluar të zbehet në krahasim me periudhat e mëparshme. Pse? 1 Maji, i cili njihet si dita ndërkombëtare e punëtorëve, e që përcillet shpesh me protesta... 

Myftiu Saqipi vizitoi Ambasadën e Turqisë në Beograd

Myftiu i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Nexhmedin ef. Saqipi, të hënën e 27 prillit, qëndroi për një vizitë me karakter pune në Ambasadën e Turqisë në Beograd. Gjatë takimit me ambasadorin Mehmet Kemal Bozaj, Myftiu Saqipi, e njoftoi nikoqirin lidhur me zhvillimet politike dhe ekonomike në rajonin e Luginës së Preshevës, me theks të veçantë në fushën... 

Behluli: Shteti po pengon shqiptarët në proceset e privatizimit, nuk guxojmë më të heshtim

Procesi i tranzicionit në Serbi i filluar prej më shumë se 15 viteve i cili ka bartur me vete edhe privatizimin e ndërmarrjeve në pronësi shoqërore,  në komunat e Bujanocit dhe Preshevës pothuaj se ka dështuar tërësisht. Kështu vlerëson njohësi i rrethanave ekonomike, Nexhat Behluli, i cili kur bëhet fjalë për privatizimin në këto dy komuna, thotë se ai ose është penguar, ose... 

Musliu mbajti mbledhje të përbashkët me të gjithë drejtorët e Shkollave fillore dhe të mesme

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), me ftesë të kryetarit Jonuz Musliu, u mbajt mbledhje e përbashkët me të gjithë drejtorët e Shkollave fillore dhe të mesme me mësim në gjuhën shqipe. Temë diskutimi gjatë takimit ishte informimi rreth rrjedhave të arsmit në Luginën e Preshevës e në veçanti parapërgatitjet për organizimin e provimeve provuese përfundimtare. Pasi... 

PARTIA REPUBLIKANE – Informatë

Për dy ditë rresht, zyrtarët e lartë të Partisë Republikane, me seli në Sentë të Vojvodinës, qëndruan për një vizitë me karakter pune, në degët e saj në Bujanoc dhe Preshevë. Gjatë kësaj vizite, ata patën rastin të njihen për së afërmi me problemet me të cilat po përballet komuniteti shqiptar në Serbi, e posaçërisht në rajonin e Luginës së Preshevës. Nikolla Eriq,... 

Jonuz Musliu pret zv. Ministrin e Integrimeve Evropiane të Kosovës Ramadan Ilazin dhe Ambasadorin Valdet Sadiku

Në selin e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, priti në një takim pune zëvendës Ministrin e Integrimeve Evropiane të Republikës së Kosovës, Ramadan Ilazi dhe Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Beograd, Valdet Sadiku. Gjatë takimit u bisedua për forcimi e bashkëpunimit rajonal ne kontekst te procesit të integrimit evropian, me çrast u konstatua se Serbia... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch