Home » Opinione

Mbi përbërjen gjenetike të shqiptarëve dhe serbëve

Deklarata e Mustafa Nanos lidhur me “gjakun” e shqiptarëve po nxit reagime të shumta, shpeshherë, po aq pa vend sa edhe deklarata fillestare. Në rastin më flagrant, janë botuar edhe të dhëna gjenetike të linjave atërore, të shoqëruara me interpretime të gabuara, që duket sikur mbështesin idenë e “gjakut serb” ndër shqiptarë. Nuk është fundi i botës edhe po të kemi elemente... 

Politikanët e Luginës së Preshevës vetëm me formalitete deklarative

Mbledhja e liderëve politik dhe këshilltarëve shqiptarë të tre kuvendeve Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë për të marrur vendim të rëndësishëm që ka të bëj me të drejtat e shqiptarëve të kësaj ane, në parim duhet aplauduar dhe si e tillë ishte më se e domosdoshme edhe pse shumë e vonuar. Por, pas një sërë deklaratash që janë tashmë të nxjerrura si: Referendumit të 1 dhe... 

Përditshmëri të politikës shqiptare

Edi Rama dhe Hashim Thaqi e vizituan idolin shpirtëror të tyre Erdogan kriminelin. Kjo vizitë po i ngjanë asaj vizitës lamtumirse që kishte organizuar dikur Behgjet Pacolli tek Gadafi. Madje edhe patën vallëzuar para tij. Kjo vizitë po i jep frytet shumë shpejtë. Në Prishtinë organizata e dyshimtë si organizatë terroriste me emrin TIKA,qe duhet te debohet nga Kosova dhe Shqiperia, e... 

GJYQTARI GANI DIZDARI NUK KA SHKUE AS NË TEHERAN APO TRIPOLI, PO NË VENDLINDJEN E TIJ, NË TROPOJË

Gjyqtari mbi 69 vjeçar Gani Dizdari ishte i fundit ndër antarët e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë (ndër 9 gjyqtarët e fillimit, nga 6-të të marsit e tashti 3 të mbeturit të korrikut 2018) që hyri në ditën e sodit në rrjetën e peshkimit “Veting” dhe, pas tre ditësh, më 16 korrik, ka me e marrë vendimin final nga e përfoluna si “gijotinë” juridike e politike. Ndoshta... 

Shqipëria e Kosova do të ishin përfaqësueset e duhura të të drejtave të shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

Presheva dhe Bujanoci janë duke u përballur në prag të një rreziku për të mbetur si një pakicë edhe në qytetin e Bujanocit dhe të Preshevës sikurse Medvegja, nga rrethanat politike të represionit shtetëror serb. Kjo politikë diskriminuese me elemente të paramendimit të një politike shtetërore serbe me tendenca të qarta ekspansioniste që të shpërngulin popullatën shqiptare nga... 

Shkalla e përshtatjes së vullnetit të popullit

Ali Hertica Këtu futen organet e zbatimit dhe administratave,që kujdesen për deyrat praktike të qeverisjes,si taksat doganore dhe drejtësia mbrojtëse etj.Pjesa tjetër është kushtetuta,e cila tregon vendin që zë pushteti legjislativ dhe raporti midis pushtetit legjislativ dhe raportit midis pushtetit të tij ekzekutiv. Të dyja pjesët mund të jenë objekt për vlersësim utilitar.Çështja... 

Shoqëria civile të jetë pjesë e Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, kryetar I Shoqatës për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore   Këto ditë vere është aktualizuar Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës dhe pë rte është diskutuar në dy takime në Preshevë dhe Bujanoc. Në Preshevë, takimi u mbajt në lokalet e Partisë Demokratike Shqiptare, ku morën pjesë edhe Partia për Veprim Demokratik, Bashkimi... 

Demokracia e përfaqësuar ,në terminologjinë e Medisonit

Ali Hertica Çfarë e karakterizon një kushtetutë të dëshirushme,ka tri forma të mira qeverisjeje që janë,monarkia,aristokracia dhe demokracija e ndërgjegjshme.ka edhe tri forma të kqija të qeverisjes,tirania,oligarkia,dhe demokracia pa fre siq është në Kosovë një demokraci e till…qe asë kush nuk jap pegjegjësi nga politikanet.Në fillim njerëzit mblidhen rreth një forme të... 

Eksperimenti modern e popullor i vetëqeverisjes

  Ali Hertica Me kalimin e shekujve, përmes revolucioneve popullore apo evoluimin e institucioneve përfaqësuese si parlamentet, kanë zhvilluar kontrolla më të mëdha në pushtet dhe një ndarje më të madhe të qeverisë në degë të pavarur. Sipas kushtetutave të pashkruara dhe të shkruara, parlamenti do të mund të veproj në mënyrë të njëanshme kundër vullnetit të popullit dhe... 

TROLLET E GAZETES “DITA” DHE KOMENTET E TYRE TE POROSITURA KUNDER SHISH!

Se Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH) nuk është e nuk mund të jetë e njëjta gjë me të famkeqen UDB serbe është diçka e kthjellët për çdo mendje jo e helmuar nga eurot, dinarët apo rublat e armiqve të kombit shqiptar. Luan Hamiti Nën çdo artikull të.gazetës “Dita” po shfaqen trolla të ndryshëm të cilat, me një gjuhë plot gabime ortografike, shprehin dezinformata... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch