Home » Opinione

“Rugovizmi” duhet mbrojtur nga manipulatorët!

Shkruan: Nehat Hyseni Deputetja Teuta Rugova, e bija biologjike e Presidentit historik, Dr.Ibrahim Rugovës dëshmoi këto ditë, ashtu si kohë më parë edhe vëllai i sajë, Ukë Rugova se përveç lidhjes biologjike me të atin, asgjë tjetër nuk i bashkon. Përkundrazi! Këta vetëm sa e dëmtojnë dhe synojnë që ta rrënojnë nga themeli trashëgiminë politike e morale të kolosit të politikbërjes... 

Shqiptarët në mesë të drejtës dhe premtimit për nënshtetësi !?

Shkruan: Refik HASANI Kryetari aktual i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë z.Ilir Meta, apo Presidenti që sot ka bërë  betimin solemn dhe ka pranuar zyrtarisht postin e Presidentit, citojm ,,Që do t’i pajisim të gjithë shqiptarët me shtetësi të Shqipërisë’’.Kurse, i nominuari për Kryeministër të Republikës së Kosovës nga subjekti politik PAN,z.Ramush Haradinaj,  më... 

KUSH ISHIN ARNAUTASHËT ?

 “Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes, historisë dhe gjuhës, sa shqiptarët. E megjithatë, ata janë popull kryesor, të lashtë e të rëndësishëm, që çdo historian do të dëshironte t’i njihte: historia e tyre do të plotësonte zbrazëti të mëdha në historinë e vjetëre... 

Nuk duhet të ndërtohen xhamitë, por duhet ruajtur

Ilir Muharremi Burimet historike, rrjedhimisht edhe historianët e sotëm, kanë disa ndryshime kronologjike për vitet e para të pushtimeve osmane në Ballkan. Në vitet 1347, 1349 dhe 1352 trupat e sulltan Orhanit zbarkuan në Ballkan për të luftuar përkrah vjehrrit të sulltanit kundër serbëve, bullgarëve dhe kundërshtarëve të brendshëm politikë të Johanit VI. Në këto rrethana në... 

Azgan HAKLAJ – ORËT E FUNDIT TË GRUPIMIT ANTI-BASHA OSE TARTUFËVE TË PD-SË

Referendumi blu më 22 Korrik dhe fitorja plebishitare e Bashës do të shpartallojë Kasandrën e narcistëve.     Kur e pyetën Gëten se cila është vepra letrare më e shquar artistike ai u përgjig,pa mëdyshje ,e me pak fjalë, një stil që e kanë vetëm gjenitë: Tartufi, tha, sepse nga ekspozimi dhe përmbajtja nuk ka vepër si ajo në botë.   E zgjodha jo rastësisht titullin e këtij... 

Pse mbahen bashkë me të burgosur ordinerë edhe Luftëtarët Shqipëtar në burgjet e Republikës së Kosovës!

Gjatë qëndrimit tim prej  16 tetor 2012 deri më 31 qershor 2016, në  burgjet  e Republikës së Kosovës si i burgosur  politik, i   arrestuar, akuzuar, gjykuar dhe  dënuar politikisht   përmes  Fraksionit politiko-kriminal të EULEX-it, me  porosi  dhe  shantazhim të   Serbisë( drejtuar  këtij  Fraksioni të  EULEX-it), pos dukurive shumë  absurde  e jo në pak  raste ... 

Ramiz LUSHAJ – PSE PS E EDI RAMËS NUK MUND TË QEVERISË E VETME ?

Edi Rama, edhe kësaj here, e ka disi të vështirë ta mbajë i vetëm “timonin” e kryeministrit të Shqipërisë, pavarësisht faktit se e ka sigurue shumicën parlamentare me 74 mandate. Atij, ndoshta, i duhet me e ndá “tepsinë” me të tjerët, me aleatë politik të vjetër apo të rinj.  Kjo nuk është e kushtëzuar vetëm nga “Reformat e mëdha” si: Kushtetuta e Re, Kodi Zgjedhor,... 

Pse Gjilani ende nuk ka vllazërim, miqësim e binjakëzim me Preshevë, Medvegjë, Bujanoc, Kumanovë e Likovë apo një bashkëpunim të mirëfilltë ndërkufitarë në mënyrë institucionale

Shkruan: Refik HASANI Gjilanit si një trekëndësh kufitar është dashur  të krijoj  lidhje të qëndrueshme në baza reciproke, standarde dhe nivele të barabarta institucionale me Komunat fqinjë kufitare.Vendosja e bashkëpunimit ndërkufitarë në nivelin Komunal midis Organeve Lokale publike fqinje që i nënshtrohet sistemeve të ndryshme ligjore vendase për çështje të interesit të... 

Kushtrim Aliu – Kelmendi ( In memoriam) (1961-2017)

Larg nga vendlindja e tij, Presheva, ditën e martë, më 18 korrik 2017, ndërroi jetë Kushtrim Aliu – Kelmendi. Ngushëllime familjes, mbarë farefisit, miqëve, shokëve dhe dashamirëve për vdekjen e herëshme dhe humbjen e parakohëshme të Kushtrimit Aliut – Kelmendi. Kushtrimi lindi para 56 vjetësh në Preshevë dhe rrjedh nga një familje me tradita patriotike që i dha shumë... 

Birt e shekullit të ri do të vijnë !

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm  e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve  dhe dhunimeve , Donin t`a ndërronin  faqen e  dheut tënd , donin që t`i mos të flasësh më gjuhën e të parëve  ,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch