Home » Opinione

Kryeminister Ramush Haradinaj,

Sali Rexhaj sot po të drejtohem si këshilltar, pa pagesë rreth demarkacionit. Nuk është hera e parë po është hera e fundit që po të drejtohem për këte punë. E di se ke zëvendesa, ministra, zëvendesministra e këshilltar me shumë se Trump, më shumë se edhe Kina, por po te drejtohem vetem për nje qeshtje të cilen e di më mire se ti dhe se të gjithë këta qe të rrethojnë. Po kthehem... 

Kur do të vijnë bijtë e shekullit të ri?

Nëno moj , po na kërcënohen . Në moj hallemadhja që nuk të mbaruan « dertet “ nuk të përfunduan brengat. E di moj nënë që ishe në zor , e di moj nënë që ishim një milion ata që ikëm  e të lamë` gati të vetmuar në mëshirën e djegëjeve ,rrënimeve  dhe dhunimeve , Donin t`a ndërronin  faqen e  dheut tënd , donin që t`i mos të flasësh më gjuhën e të parëve  ,... 

DEMARKACIONI: EDHE UJKU I NGOPUR, EDHE TUFA E DHENVE E PAPREKUR?

Kёto ditё, janё shtuar pёrpjekjet pёr zbulimin e ideve “tё reja”, “krijuese” pёr zgjidhjen e çёshtjes sё Demarkacionit me Malin e Zi. Analistё, ekspertё dhe drejtues partish politike, janё vёnё nё garё, kush e kush tё paraqitet me ide sa mё “origjinale”, nё mёnyrё qё tё mbetet nё histori si njeriu qё u hapi rrugёn e lёvizjes sё lirё shqiptarёve tё Kosovёs... 

Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e joshqiptarëve, as e tradhëtisë dhe as e korrupsionit(1)

Nga Skënder S.KAPITI Po filloj pjesën e parë të këtij shkrimi,  këtë hyrje të shkurtër në formë pyetjesh sepse lexuesi shqiptar nuk lexon gjatë dhe nuk studion thellë, dhe si pasojë edhe mashtrohet lehtë.  Politikës së Tiranës gjithnjë  nuk i ka interesuar interesi kombëtar por vetëm ai personal dhe pushteti. Çdo veprim e sjellje e kujdoqoftë, shqiptar apo joshqiptar, si... 

Kanosjet e mendjes shqiptare përmes ndikimit të huaj

Vjollca Hajdari A është duke u përsëritur historia në trojet shqiptare? Çfarë rreziku është duke iu kanosur mendjes shqiptare përmes ndikimit të huaj? Kush ka interes në zhveshjen e identitetit, mbjelljen e dogmës, injorancës dhe fanatizmit, sipas stilit “ndaj dhe sundo”? Përse – për shqiptarët që ndër shekuj ishin (dhe janë) shembull unik në botë për harmoni... 

Fotis Kalpidhis i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës

Mitropolitin Fotis, nuk e vranë shqiptarët mysliman, nuk e vranë as komitët bullgarë dhe rumunë, atë e vranë ortodoksit shqiptar të Korçës për veprimtarinë antishqiptare që bënte ky klerik i ardhur nga Azia e Vogël. Pra , dënimi i tradhtisë nuk njeh fe . Po, pse u vra kjo shëmbëlltyrë e së keqes ? Korçaret e vranë për greqizmin e shqiptarëve duke përhapur gjuhën greke dhe... 

Çnjerëzimi i harruar i femrave të Kosovës

Nga Fahri Xharra, Gjakovë 2012 “Shqipja e vjetër, si të parandiente një gjëmë të ardhshme, për përdhunimin e femrës e krijoi fjalën dyfish të rëndë “çnjerëzimi” (Kështu thotë Kadare tek shkrimi i tij “Mbi krimin në Ballkan”). Dramën e grave të Kosovës, në luftën e fundit, nuk ka kohë që mund ta shlyejë. Nuk ka kohë që mund ta heqë nga kujtesa e botës së... 

Arësyet se përse opozitës në Shqipëri nuk i besojnë akoma shumica e shqiptarëve

Nga Skënder S.KAPITI Me dt. 27 Janar 2018 u zhvillua nga opozita një protestë kundër Edi Ramës dhe qeverisë së tij. Kjo protestë  në të vërtetë ishte parashikuar dhe motivuar  si një reagim kundër zgjedhjes së Kryeprokurores së Shqipërisë, pasi me zgjedhjen e saj filloi edhe funksionimi i VETTING-ut. Pra motivi real dhe tinëzar i protestës së opozitës ,kauza e saj ishte protesta... 

Kush do të zëvendësoj Jonuz Musliun?

Se kush do të zëvendësoj tani të ndjerin Jonuz Musliun me postin e Kryetarit të Kuvendit të Bujanocit, Kryetarin e subjektit politik që e themeloi dhe në postin Kryetar të Këshillit Kombëtarë Shqiptarë për  Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë mbetët të shihet. Në këtë krahinë vazhdon diskriminimi kurse sfidat e subjekteve politike dhe liderëve politik e insitutucional do të duhej... 

Viti 2018-Viti i VETTING-ut, faleminderit SHBA! (Vazhdim…)

Nga Sënder S.KAPITI Vazhdim…Çdo epokë dhe çdo kohë ka heronjt e protagonistët e vet, ka historinë e vet, krijon “mitet” dhe të shënjtët  e vet që janë ata të cilët kanë dhënë nga vetja e tyre për të mirën e atdheut dhe të kombit. Me të kaluarën e lavdishme ,me ngjarjet dhe me sakrificat e shqiptarëve në të shkurën nuk është ndonjë mjaftueshmëri e konsiderueshme... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch