Home » PDSH

Nëndegët 6 dhe 7 në Preshevë – Mustafa: Do të vazhdojmë deri në aktin e vetëvendosjes së shqiptarëve të Luginës

Do të japim kontributin edhe nga pozicioni i KNSH-së që të përçojmë mesazhet e koalicionit të shqiptarëve të bashkuar për avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginë, tha kështu në tubimin e mbajtur mbrëmë në Preshevë, kryetari i PDSH-së, Ragmi Mustafa. Ai potencoi se do të vazhdojmë tentativat edhe pas 26 tetorit deri në aktin e vetëvendosjes së shqiptarëve të... 

Miratocë – Mustafa: Identiteti kombëtarë në Serbi edhe më tutje po mbetet mollë e ndaluar për shqiptarët

Për të realizuar aspiratat e kahmotshme të shqiptarëve autokton duhet unitet politik, më të bashkuar se kurrë tani janë shqiptarët në koaliconin Shqiptarët e bashkuar me pesë parti politike. Kryetari I PDSH-së, Ragmi Mustafa në Miratoc ka deklaruar se do të luftojnë fuqishëm në mbrojtjen e identitetit kombëtarë. KNSH pas 26 tetorit do të jetë zë I fuqishëm para korit diplomatik,... 

PDSH uron Festën e Kurban Bajramit

Partia Demokratike Shqiptare dhe kryetari saj Ragmi Mustafa, i uron gjithë besimtarëve të fesë islame festën e Kurban Bajramit.   Në këtë festë gëzimi dhe hareje e kemi për detyrim angazhimin tone të përbashkët për një të ardhme sa më të mire, më të lumtur dhe më të dinjitetshme që shqiptarët e Luginës së Preshevës, të kalojnë një jetë me perspektivë ashtu siç... 

PDSH vazhdon aktivitetet e saja nëpër nëndegët e qytetit në Preshevë

Sipas kryetarit të partisë z. Ragmi Mustafa, duke qenë se Presheva është një vendë heterogjen duke patur parasysh përbërjen e popullatës ku një numër i konsiderueshëm janë që kanë prejardhje nga fshatrat për’reth qytetit, ishim të obliguar që t’i ftojmë aktivistët nga të 9 (nëntë) nëndegët që kemi në qytet e që shumica prej tyre iu kanë përgjigjur kësaj ftese... 

Këshilli Qendror i PDSH-së nuk mori vendim për zgjedhjet e Këshillit Nacional por vendosi që paraprakisht ta merrë mendimin e elektorit të saj lidhur me të

N J O F T I M       Partia Demokratike Shqiptare zhvilloi dje (më datë 7 Shtator 2014) mbledhjen e Këshillit Qendror , i cili përbëhet nga 48 anëtar gjithësej, të cilin përfaqësojnë të gjitha nëndegët e PDSH-së. Mbledhja e Këshillit Qendror të PDSH-së filloi në ora 11:20 , për gjatë së cilës për rreth 5 orë të tëra u diskutua gjërë e gjatë në lidhje me shqyrtimin... 

Partia Demokratike Shqiptare fillon aktivitetet e saja për zgjedhjet e Këshillit Nacional që do të mbahen më 26 Tetor 2014

Nesër më datë 7 shtator 2014 PDSH ka ftuar Këshillin Qendror  dhe Kryetarët e nëndegëve për ta konfirmuar qëndrimin e kryesisë së PDSH-së për daljen në zgjedhjet e 26 tetorit 2014 për Këshillin Nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Sipas burimeve tona, Kryesia e PDSH-së ka diskutuar rreth këtyre zgjedhjeve jo më pak se në 5 takime të saj, që nga Janari i këtij... 

Preshevë: PDSH uron Shqipërinë me rastin e marrjes së statusit kandidat në Bashkimin Evropian

KOMUNA E PRESHEVËS Partia Demokratike Shqiptare Preshevë Pëfaqësuesve institucional dhe politik të Shqipërisë     I Nderuari President i Republikës së Shqipërisë z.Bujar Nishani, i nderuar Kryeministër z. Edi Rama, të nderuar përfaqësues institucional dhe politik dhe ju vëllezër shqiptarë,Urim me rastin e marrjes së statusit kandidat në Bashkimin Evropian Duke ju uruar... 

Konkluzion – Kryesia e Degës së PDSH-së në Leran kërkon unitet dhe të fuqizohet akti i bashkëngjitjes me Kosovë

Kryesia e Degës së PDSH-së në Leran për mes një konkluzioni drejtuar kanë   kërkon unitet dhe të fuqizohet akti i bashkëngjitjes me Kosovë .Në këtë konkluzion thuhet se mospjesëmarrja e të gjitha subjekteve politike shqiptare në këto zgjedhje do të ishte një argument i fortë politikë për kushtëzimin e Serbisë në vazhdimin e bisedimeve për integrim në BE, por sipas tyre... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch