Home » Shoqëria Civile

Shoqëria Civile

Bujanoc: Iku “Karaxhorgje” erdhi “Skënderbeu”!

Bujanoc: Iku “Karaxhorgje” erdhi “Skënderbeu”!

Qer. 30 | Fundi i qershorit, për Parlamentin lokal të Bujanocit, do të mbahet mend, për një vendim të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë, të këtij institucioni të lartë vendor, për ndryshimin e emrit të sheshit nga “Karaxhorgje Petroviq”,...

Bujanoc: Kthimi në vendin e origjinës!

Bujanoc: Kthimi në vendin e origjinës!

Qer. 22 | Ish kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, i kthehet “Birovit”! Ky lajm, pak u publikua nëpër portalet informative të Luginës e aq më pak tërhoqi vëmendjen e opinionit. Në cilësinë e kryetarit dhe nënkryetarit të komunës, Nagip...

Bujanoc: Skandali i quajtur dorëzim – pranim…

Bujanoc: Skandali i quajtur dorëzim – pranim…

Maj. 19 | Ish partia pushtetare në ikje, PD-ja e Nagip Arifit, krenohet se gjatë dorëzimit të postit të kryetarit, i ka lënë pasuri buxhetore Komunës së Bujanocit, mbi 400 mijë euro, a në anën tjetër ankimohet se në mandatin e kaluar e ka pranuar...

Kujtesa historike: ME BURRAT E MALËSISË…

Kujtesa historike: ME BURRAT E MALËSISË…

Pri. 8 | Malësia e Bujanocit, është njëra ndër krahinat më të bukura të etnikumit shqiptar. Shtrirja e saj përgjatë vijës kufitare Kosovë – Serbi, pozita gjeografike dhe gjeopolitike, lartësia mbidetare, klima atmosferike etj, e kanë shndërruarë...

“LUAJE MACE, KRYET E BUALLIT!”

“LUAJE MACE, KRYET E BUALLIT!”

Dhj. 27 | Drejtorati për Shërbime Publike dhe Veprimtari Shoqërore, i Komunës së Bujanocit, ka bërë publike rezultatin e konkursit të dytë, të ndarjes së buxhetit të destinuara për informim publik. Në konkursin publik janë paraqitur 11 aplikacione,...

SHQIPTARËT DO TA PAGUAJNË RTS-NË EDHE PSE NUK E SHIKOJNË!

SHQIPTARËT DO TA PAGUAJNË RTS-NË EDHE PSE NUK E SHIKOJNË!

Dhj. 22 | Shqiptarët e Luginës së Preshevës, nuk mund t’i ikin parapagimit të Radio Televizionit të Serbisë RTS, ndonëse në skemën televizive të këtij mediumi nacional shtetëror, nuk ka as një minut program në gjuhën shqipe. Dikur në kohën e...

Mozaik  Satirik

Mozaik Satirik

Dhj. 21 | VITI I RI Vit i Ri, o Vit i mbarë Mos paç punë me shqiptarë Ndonëse janë racë e mirë E kanë kokën sall dëshirë A i sheh, lum Ti Viti Si lakmia i koriti Të ndërsyer për pushtet I kërcejnë dhe nënës së vetë Këta n’ pozitë sjellin...

Bujanoc: Organizim i dobët i Festës së Flamurit Kombëtar

Bujanoc: Organizim i dobët i Festës së Flamurit Kombëtar

Nën. 29 | Komuna e Bujanocit, nuk mban mend, gjatë historisë së saj, të ketë organizuar më keq e më dobët, kremtimin e Ditës së Flamurit Kombëtar. Qyteti i Bujanocit, nuk u stolis, si dikur, me flamuj kuq e zi, e bile munguan edhe bilbordet me urime:...

Satirike – FESTA E FLAMURIT

Satirike – FESTA E FLAMURIT

Nën. 27 | Flet Murseli, nga Brukseli: – Kjo Evropa, s’qenka plakë, qysh na futi, prapë shuplakë!? Me marrëveshje e përleshje, si në rrugë e n’ Parlament, e s’u mbushëm, aspak mend! Si të themi ashiqare: “Zajednicës” në Veri, a s’i bie...

RRUGA E ZARBICËS – PËR DUSHK E GOGLA!

RRUGA E ZARBICËS – PËR DUSHK E GOGLA!

Nën. 23 | Autoritetet e “Drejtoratit për Ndërtim”, në Bujanocit, patën deklaruar se ka fundi i këtij nëntori, do të filloj asfaltimi i rrugës Muhoc-Zarbicë. Në Informatën e kësaj Ndërmarrje Publike thuhej: ,, Asfaltimi i rrugës Muhoc – Zarbicë,...
© 2015 KosovaLindore – Portal Informativ · RSS · Designed by Kosovalindore · Powered by wordpress