Home » Shoqëria Civile

Vizita selektive e kryeministrit Vuçiq në Luginë…

Përshtypja e parë e vizitës “historike”, të kryeministrit Vuçiq, në Preshevë, ishte klubi i shahut, duke i lavdëruar shqiptarët për lojtarë të mirë, ndërsa në Bujanoc u falënderua për fasulen me shije të përgatitur nga kuzhina popullore e Kryqit të Kuq lokal.   Falënderimet kryeministrore u dekoruan me mirënjohjen e ofruar nga kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa,... 

Bujanoc: Nagipi e thërret Vuçiqin me “bujrum” në Luginë…

I pari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, i tha agjencionit të lajmeve, në gjuhën serbe, FoNet, se kryeministri Vuçiq, është i mirëseardhur në Luginë të Preshevës, ngase sipas tij, “nuk ka tensione ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve”. Një deklaratë e tillë e zotit Arifi, vjen dy ditë pas vizitës së kryeministrit Vuçiq, në Potoçari të Srebrenicës, prej nga mezi shpëtoi... 

Muhoci kujton Komandant Rebelin dhe dëshmorët e tjerë të çështjes kombëtare

Këshilli organizativ i fshatit Muhoc, dje, shënoi përvjetorin e 10-të të vrasjes misterioze të Muhamet Xhemailit, i njohur në popull si Komandant Rebeli. Në këtë manifestim përkujtimor, merrnin pjesë familjarë të dëshmorëve të kombit, veteranë të luftës UÇPMB-së, përfaqësues partiakë dhe nga fusha e shoqërisë civile, si dhe qytetarë të shumtë nga Malësia e Bujanocit,... 

Bujanoc: “Sadaka” komunale për mediet lokale

Komuna e Bujanocit, me një Aktvendim, të datës 7 korrik 2015, ka shpallur rezultatin e konkursit mbi bashkëfinancimin e projekteve për realizimin e interesit për veprimtari shoqërore në fushën e informimit publik.   Sipas Rregullores komunale mbi kushtet dhe mënyrën e shfrytëzimit të mjeteve për informim publik me rëndësi lokale, komisioni për vlerësimin e projekteve e ka ndarë... 

SI PO ZBEHEN TAKIMET E VENDLINDJES NË MEDVEGJË?!

Manifestimi tradicional “Takimet e Vendlindjes 2015”, në Tupallë të Medvegjës, ka filluar ta humb kuptimin e një feste gjithëpopullore, që kishte dikur. 1 Maji, kjo festë, kaq e dashur jo vetëm për medvegjasit, ka filluar, ka filluar të zbehet në krahasim me periudhat e mëparshme. Pse? 1 Maji, i cili njihet si dita ndërkombëtare e punëtorëve, e që përcillet shpesh me protesta... 

100 ditët e zyrës së Luginës në Gjilan

Më 30 dhjetor, të vitit, që e lamë prapa, dy ditë para ndërrimit të motmotit, solemnisht në Gjilan, u hap zyra për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, në përputhje me Rezolutën e Kuvendit të Kosovës për Luginën e Preshevës.   Ky qe një lajm i gëzuar, një nga dëshirat më të dashura të fundvitit, për banorët e dëbuar të Luginës së Preshevës, në Gjilan dhe për ata,... 

HASTA LA VISTA: RTV “BUJANOCI” DHE RTV „PRESHEVA”!

Me takimin e fundit, në Bujanoc, të institucioneve komunale e shtetërore, rreth privatizimit të medieve në Serbi, frika nga këto procese ka filluar të normalizohet. Ligji për privatizimin e medieve është i qartë dhe nuk ka lëshime për dikë “nënë” e për dikë “njerkë”. Deri në qershor të vitit 2015, do të privatizohen RTV „Bujanoci” dhe RTV „Presheva”, në përputhje... 

Bujanoc: Premtimet pa mbulesë!

Lajmi më sensacional i këtij fillim-viti, i cili fluturoi nga dritarja e portalit pro-komunal”, www.bujanoci.net është: „Arifi i gatshëm ta kthej popullatën e shpërngulur në Malësinë e Bujanocit!”. Ky sihariq doli nga takimi i përbashkët i kryetarit të Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi me përfaqësuesit e Fondit Humanitar të Malësisë së Bujanocit. Në këtë takim u bë e... 

Albin Kurti, shembull i mirë për liderët e Luginës

Mos rikandidimi i sërishëm i Albin Kurtit për postin e kryetarit të Lëvizjes “Vetëvendosje!”, është një shembull i mirë për skenën politike të Luginës së Preshevës dhe liderët e saj legjendarë. Heqja dorë nga pozita e kryetarit të partisë dhe lirimi i të tjerëve të, të përfshihen në udhëheqje politike, është një gjest parimor në zhvillimin, afirmimi dhe promovimin... 

Bujanoc: Komunalia godet konsumatorët me gjyq!

Ndërmarrja Publike „Komunalia”, me masa të dhunshme në Bujanoc, ka hyrë në fazën e dytë të disiplinimit të konsumatorëve për pagesën e faturave ndaj ujit, bërllokut dhe varrezave. Faza e parë e Komunalisë, ndaj borxhlinjve ishte më primitive. Shumë ekonomi shtëpiake çkyqeshin nga ujësjellësi, duke shkaktuar ndotje të ambientit dhe epidemi, sidomos te lagjet e familjeve të... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch