ShqipEnglishDeutsch

Home » Shëndetësi

Zbulim i madh: Shkencëtarët gjejnë ilaçin kundër kancerit të mushkërive

Shkencëtarë kanadezë kanë zbuluar ilaçin kundër kancerit të mushkërive. Ai do të jetë në qarkullim brenda gjashtë deri dymbëdhjetë muajsh. Kështu ka paralajmëruar Igor Stagljar, profesor i sektorit të biokimisë dhe të gjenetikës mjekësore në Universitetin e Torontos, transmeton Koha.net raportimin e medieve kroate. Ai këtë njoftim e bëri në Konferencën Ndërkombëtare në... 

Ofertat e punës nga Gjermania po zbrazin spitalet në Shqipëri

Mësohet se vetëm vitin e kaluar 145 mjekë janë larguar drejt Gjermanisë, kurse më 2015 ky numër ishte 120, derisa më 2014 ishte 132 mjekë. Me qindra mjekë të përgjithshëm dhe specialistë po largohen nga Shqipëria drejt Gjermanisë çdo vit, duke sjellë mungesa të theksuara në spitalet shqiptare, bën të ditur ‘BIRN’.   Tashmë kjo është shndërruar në fenomen në vitet... 

(VIDEO) Kështu bëhet përhapja e baktereve gjatë teshtimës

Në eksperimentin e bërë me 100 njerëz të shëndoshë, është regjistruar në mënyrë të ngadalësuar, se si përhapet një teshtimë. Pluhuri, erërat apo edhe drita e diellit, mund ta bëjë dikë të teshtijë. Në eksperimentin e bërë me 100 njerëz të shëndoshë, është regjistruar në mënyrë të ngadalësuar, se si përhapet një teshtimë. Sipas të dhënave, gjatë secilës teshtimë,... 

(VIDEO) Shtëpia e shëndetit përfiton autoambulancë në vlerë prej 25 mijë eurosh

Shtëpia e shëndetit në Preshevë ka përfituar një autoambulancë nga organizata gjermane Help. Vlera e këtij automjeti është 25 mijë euro, ndërsa shtëpia e shëndetit është e vetmja në Jug të Serbisë që ka këtë automjetë që është i pajisur më gjithë aparaturën .   Këtë autoambulancë të kompletuar në jug të Serbisë tashmë e ka vetëm shtëpia e shëndetit në Preshevë.... 

Tregim i dhimbshëm nga QKUK

Më mirë do të ishte të emërohet nga një zëvendës minister se sa nga dy dhe ato para derdhën në Klinikën Onkologjike, në të cilën pacientët janë të shtrënguar që vetë t’i sigurojnë barnat që janë shumë të shtrënjta Shkruan: XHAVIT ÇITAKU Sa keq. Për më tepër e dhimbshme. Shumë e dhimbshme. Pos sëmundjes këtë dhimbje edhe më shumë po ua shton shteti dhe institucionet... 

Sëmundjet që kuron mjalti dhe kanella

Është konstatuar se përzierja e mjaltit me kanellë shëron shumë sëmundje. Ne po renditim listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë sipas hulumtimit të disa shkencëtarëve të perëndimit. Sëmundjet e zemrës Përgatitet një qull nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, lyeje bukën me të, në vend të xhelatinës dhe marmelatës dhe haje rregullisht për... 

Kërkohet bashkëpunim në mes të mjekëve të Luginës

Shoqata e Mjekëve të Luginës e cila është themeluar fundivitin e kaluar nëpërmjet të emsionin version plus në Rtadiotelevizionin Presheva ka përcjellur mesazhin për mes këtij emisoni që të ketë  bashkëpunim në mes mjekëve të Luginës .   Shoqata e Mjekëve të Luginës e cila është themeluar fundivitin e kaluar nëpërmjet të emsionin version plus në Rtadiotelevizionin... 

Ligjeratë gjinekologjike në Preshevë , ora 13:00 në amfiteatrin e RTP

Gjej kohë, kontrollo shëndetin tend sot, gëzohu me të afërmit e tu nesër, është motoja e fushatës dhe edukimit të  grave vetëm përmes vizitave mjekësore e organizuar nga V+O Komunikejshën.  Lidhur me këtë aksion edukativo-shëndetësor nesër nga ora 13 do të mbahet ligjëratë për gra në hapësirat e Radiotelevizionit Presheva. Fushat anë fjalë përkrahet  nga Bashkimi Evropian... 

DR. BARDHOKU: “E SHPËTUAM DHËMBALLËN, DORELA!…”

Nga: Murat Gecaj   Kënaqësia e Dorelës, bashkë me xhaxhi dentistin… Kishte disa kohë që, me të drejtë, mbesa Dorelë shqetësohej për gjendjen e një dhëmballe. Në orën e pushimit, ndërmjet orëve të mësimit, kishte shkuar edhe te dentistja e shkollës, por ajo nuk ndodhej aty?! Dhëmballën 6, në anën e djathtë-poshtë, ia kishte parë një dentist,  i njohur i babit. Mirëpo,... 

Dr Andrea Kleiner – Kujdes zemrën

Cilët janë faktorët më të rëndësishëm që sjellin rreziqe për zemrën dhe sulmin në tru? Kategoria e parë janë faktorët e shmangëshëm me ilaçe dhe mënyra jetese, kategoria e dytë janë ato ta pavarur nga vullneti ynë, pra, të pashmangëshëm. Në kategorinë e parë hyjnë pirja e duhanit, diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Mund të... 
© 2017 KosovaLindore – Portal Informativ · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress