Home » Shëndetësi

QË TË MOS ZHGËNJEHENI, ULENI PRITSHMËRINË

Lule Alidema, Psikologe klinike   Çdo individ është ndryshe nga tjetri, si në aspektin fizik, ashtu edhe në atë psikik. Vërtetë është një femomen që na bën të ndryshëm nga njëri tjetri, sigurisht se është një mundësi vetëdijësimi të bëjmë dallimin e sjelljeve tona, mes asaj që duhet vepruar dhe asaj që nuk duhet, po pse jo edhe të mësohemi, çoftë me... 

Shtëpia e shëndetit në Preshevë, ka publikuar statistikat e Covid -Ambulantës për muajin korrik

Info statistikat në Covid Ambulancën e shtëpisë së shëndetit në Preshevë për muajin #Korrik01.07 – 31.07.2020 296 pacientë janë paraqitur në kontrollë44 pacientë me test të shpejtë “Elisa” kanë dalë pozitiv (15% të testuarve) Mosha mesatare 57 vjet13 pacient me PCR test janë konfirmuar pozitiv (4% e të testuarve)Mosha mesatare 47 vjet Janë transportuar për... 

Ministri Zemaj: Qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka sqaruar se qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë .Këtë lajm Zemaj e bëri përmes një statusi në Facebook, ku ka takuar ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Ky është statusi i tij i plotë: Sapo u takova me ambasadorin e... 

Komuna e Preshevës: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet

Komuna e Preshevës apelon te qytetarët e saj për respektimin e masave që janë ndërmarrë për shkak të përhapjes së virusit Covid 19. Postimi i plotë: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet Edhepse pas çdo mbledhje të shtabit komunal për situata të jashtëzakonshme ku kemi nxjerrë konkluzione dhe vendime për të rrespektuar masat si distancën sociale, përdorimi i... 

Në Preshevë nga 15 pacient të testuar 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv

Lajmin e ka bërë të ditur drejtoria e Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë ku raportohet se më datë 20.07.2020 nga 15 pacientë me simptoma sebrile që janë testuar, 8 prej tyre kanë rezultuar pozitiv me Covid 19, ku dy prej tyre janë transportuar në spitalin e Vranjës me gjendje më të rëndë pneumonie. Njoftimi nga Shtëpia e shëndetit: CoVID Ambulanca, 20.07.2020 Të... 

Shpallet Situata e Jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës

Sot në mbledhjen e mbajtur të radhës së Shtabit Komunal për Situata të Jashtëzakonshme, pas një analize të thellë nga anëtarët e shtabit, merren këto konkluzione: 1. Shtabi Komunal për S.J në Preshevë i propozon Kryetarit të Komunës shpalljen e Situatës së Jashtëzakonshme epidemiologjike – Covid 19 në tërë territorin e Komunës së Preshevës . 2. Autorizohet drejtori... 

Shoqata e Mjekëve të Luginës apelon qytetarët që t’mos hezitojnë

Apel qytetareveNe si Shoqatë nuk mund te rrim duarkryq , por ju bejm thirrje te gjithe qytetareve si ne Bujanoc ashtu edhe ne Presheve qe nese verejne ndonje simptom si: humbja e shijes ne hund dhe goje, temperatur disa dite , kolle e thate , frymezenie me ndjenje te frymemarrjes se shkurte, ne te lajmerohen ne Kovid – ambullantat perkatese qe te trajtohen ku kontrollohen nga mjeku kujdestar,... 

Nëse pini një gotë ujë në mëngjes do të keni shumë përfitime në organizëm

Uji luan një rol thelbësor për të gjitha funksionet e trupit.Hidratimi është shumë i rëndësishëm dhe duhet të nisë që në mëngjes, sepse siç thotë populli ‘fillimi i mbarë, gjysma e punës’. 5 Arsyet përse duhet të pini ujë që në mëngjesDo të hidratoheniTrupi dehidratohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë. Nëse pini ujë sapo të zgjoheni do të rrisë nivelin... 

Turqia nis prodhimin e ilaçit kundër Covid-19

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pohoi se Turqia do të prodhojë një ilaç të përdorur në trajtimin e COVID-19, Favipiravir, i njohur edhe si Avigan. Gjatë një komunikimi të mbajtur të martën, Erdogan tha se pasi të përfundojë procesi i regjistrimit, ilaçi do të jetë në dispozicion për trajtimin e virusit. Mediat turke shkruajnë se ky ilaç, i zhvilluar nga Japonia,... 

Disa arsye pse leximi është i mirë për shëndetin

Të kesh një zakon të mirë të të lexuarit, të ndihmon të bëhesh më i zgjuar dhe më elokuent, por këto nuk janë përfitimet e vetme që mund të merrni nga ky aktivitet. 1. Mund t’ju ndihmojë të menaxhoni stresin më mirë. Në një studim të vitit 2009, u zbulua se leximi për të paktën 30 minuta mund të ulë stresin, ashtu siç ndodh kur qeshni ose kur merreni me yoga.... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch