Home » Shëndetësi

Sëmundjet që kuron mjalti dhe kanella

Është konstatuar se përzierja e mjaltit me kanellë shëron shumë sëmundje. Ne po renditim listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë sipas hulumtimit të disa shkencëtarëve të perëndimit. Sëmundjet e zemrës Përgatitet një qull nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, lyeje bukën me të, në vend të xhelatinës dhe marmelatës dhe haje rregullisht për... 

Kërkohet bashkëpunim në mes të mjekëve të Luginës

Shoqata e Mjekëve të Luginës e cila është themeluar fundivitin e kaluar nëpërmjet të emsionin version plus në Rtadiotelevizionin Presheva ka përcjellur mesazhin për mes këtij emisoni që të ketë  bashkëpunim në mes mjekëve të Luginës .   Shoqata e Mjekëve të Luginës e cila është themeluar fundivitin e kaluar nëpërmjet të emsionin version plus në Rtadiotelevizionin... 

Ligjeratë gjinekologjike në Preshevë , ora 13:00 në amfiteatrin e RTP

Gjej kohë, kontrollo shëndetin tend sot, gëzohu me të afërmit e tu nesër, është motoja e fushatës dhe edukimit të  grave vetëm përmes vizitave mjekësore e organizuar nga V+O Komunikejshën.  Lidhur me këtë aksion edukativo-shëndetësor nesër nga ora 13 do të mbahet ligjëratë për gra në hapësirat e Radiotelevizionit Presheva. Fushat anë fjalë përkrahet  nga Bashkimi Evropian... 

DR. BARDHOKU: “E SHPËTUAM DHËMBALLËN, DORELA!…”

Nga: Murat Gecaj   Kënaqësia e Dorelës, bashkë me xhaxhi dentistin… Kishte disa kohë që, me të drejtë, mbesa Dorelë shqetësohej për gjendjen e një dhëmballe. Në orën e pushimit, ndërmjet orëve të mësimit, kishte shkuar edhe te dentistja e shkollës, por ajo nuk ndodhej aty?! Dhëmballën 6, në anën e djathtë-poshtë, ia kishte parë një dentist,  i njohur i babit. Mirëpo,... 

Dr Andrea Kleiner – Kujdes zemrën

Cilët janë faktorët më të rëndësishëm që sjellin rreziqe për zemrën dhe sulmin në tru? Kategoria e parë janë faktorët e shmangëshëm me ilaçe dhe mënyra jetese, kategoria e dytë janë ato ta pavarur nga vullneti ynë, pra, të pashmangëshëm. Në kategorinë e parë hyjnë pirja e duhanit, diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Mund të... 

MBRESA NGA NJË KONGRES EUROPIAN PËR MJEKËSINË, NË AMSTERDAM

Dr. Leonidha Peppo mjek kardiolog, Poliklinika nr.4-Tiranë Dr.L.Peppo 1. Para disa ditësh, në kryeqytetin Amsterdam, të Mbretërisë së Holandës, u  organizua Kongresi më i rëndësishëm i Kardiologjisë  Evropiane. Ky vend nordik  ka një sipërfaqe prej 41.500 km katrorë dhe një popullsi  me mbi 16.5 milionë banorë. Në atë Kongres  merrnin pjesë kardologët më të njohur e të... 

Kryqi i Kuq Lokal- ofron kontrolle mjekësore pa libreza shëndetësore

Kryqi i kuq lokal po shfrytëzon suksesshëm programin socio – ekonomik të komunës së Preshevës. Që në fillim punëtorët e adresuar në kryqin e kuq , kanë nisur një aksion për ti ofruar  qytetarëve me raste sociale kontroll mjekësore pa libreza shëndetësore. Në kuadër të realizimit të programit socio-ekonomik i paraparë për 12 muaj, Kryqi i Kuq  lokal në Preshevë në koordinim... 

Analizë mbi një këndvështrim psiko-social

KRITIKA DESTRUKTIVE DHE BASHKËUDHETIMI DREJT NJË BOTE TOTALISHT NDRYSHE! Fisnik Saqipi             (Autori eshte psikolog i diplomuar) Në shtetet ku funksionon ligji, përhapja e fjalëve të pabaza është hedhja baltë mbi personin dhe shoqërinë, përçarja dhe lëndimi i tjetrit, etiketimet dhe njollosjet, e aktet e tilla ndëshkohen dhe dënohen me ligj. Ne sot... 

Shtatë këshilla të mira që janë, në të vërtetë, të këqija për shëndetin tonë

Zgjohuni herët, pini shumë ujë, hani ushqime të lehta… Të gjitha këto këshilla, në të vërtetë, dalin jo shumë të shëndetshme. Zbuloni shtatë zakone të “mira” që përfundimisht nuk na bëjnë mirë. Që nga fëmijëria me qindra këshilla “të mira për shëndetin dhe mirëqenien tonë” na janë përsëritur qoftë nga prindërit, mjekët apo mediet. Ne... 

PËRVOJA TË VYERA PËR KARDIOLOGJINË, NË KONGRESIN E BARCELONËS

                       (Duke shfletuar bllokun e shënimeve)   Nga: Dr. Leonidha Peppo                               -Tiranë                               1. Është shkruar dhe më parë për pjesëmarrjen e mjekëve shqiptarë në kongrese e konferenca ndërkombëtare të rëndësishme... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch