Home » Shëndetësi

Ilaçi Plaquenil i mundshëm për luftën kundër gripin aktual pandemik korona

Kompania farmaceutike franceze Sanofi njoftoi se është e gatshme t’u ofrojë autoriteteve franceze ilaçin antimalarik në luftën kundër gripin aktual pandemik korona që ka marrë mijëra jetë njerëzish në të gjithë botën. Në një testim të fundit klinik, ilaçi Plaquenil u testua te 24 pacientë, dhe pas gjashtë ditësh, virusi ishte zhdukur në tre të katërtat e tyre. Testim... 

Kush janë transmetuesit më të shpesht të koronavirusit

Koronavirusi transmetohet më së shumti nga njerëz të infektuar së fundmi dhe që ende nuk kanë shfaqur simptoma. Studimet tregojnë se në Singapor, dy të tretat dhe në Tianjin të Kinës, tre të katërtat e personave të infektuar janë prekur nga njerëz pa simptoma, sipas Guardian. Kjo do të thotë që izolimi i një personi nga momenti kur shfaqen simptomat e para nuk është... 

IKSHPK për mërgimtarët: Ata që kanë ardhur luten që të vetëkarantinohen për 14 ditë

Ky është lajmërimi i plotë nga IKSHPK: Të nderuar Qytetarë të Republikës së Kosovës! Ju lutemi me shpirt: QËNDRONI NË SHTËPI pranë të afërmve tuaj dhe ndiqni rekomandimet tona sa më shumë që të keni mundësi! Bashkatdhetarë të nderuar që keni ardhur në atdhe! E di që keni mall për atdhe dhe keni ardhur të vizitoni familjen dhe të dashurit tuaj! Kësaj... 

Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL

      Sinuzitet akute janë një sëmundje mjaft e shpeshtë dhe sipas të dhënave të literaturës gati çdo njeri në jetën e tij kalon një process inflamator në një nga sinuset paranazalë. Dhe në rrethin tonë kjo sëmundje është mjaft e shpeshtë mbi 200 raste në vit diagnostikohen dhe kurohen në spital dhe në mënyrë ambulatore. Nga sinuset paranazalë më... 

Këto ushqime duhet të hani për të rënë në peshë

Në ditët e sotme mbetet ende problem se çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë për të humbur peshë por nutricionistët kanë treguar se është më e thjeshtë se sa e mendojmë. Susie Burrell, dietologia e famshme australiane rendit listën e ushqimeve më të mira që na ngopin dhe nuk na japin kalori të panevojshme. Supa Çaji jeshil Gjiza Peshku i bardhë Kosi./sn/  Read More »

Operacioni nga kirurgu Olluri, mbetet unik në botë

Operacioni i kryer nga kirurgu vaskular, Elmi Olluri, vazhdon të mbetet operacioni i vetëm në literaturë i kryer me sukses. Ky operacion, i cili vitin e kaluar ishte përzgjedhur që të prezantohej në njërin prej simpoziumeve më të mëdha të shkencës mjekësore në Nju Jork, edhe gjatë këtij viti ka qenë temë e diskutimeve po në këtë simpozium, bën të ditur televizioni publik i... 

Mjekët harrojnë në barkun e pacientes objektin metalik të madhësisë së një këpuce!

Është dashur një kontroll i thjeshtë në skanerin për kongtroll të sigurisë në aeroportin e Cyrihut për të zbuluar objektin e tepërt në barkun  e gruas 49 vjeçare, ku kishte qëndruar afër 3 vjet. Mjekët në një spital të Cyrihut, pas operacionit të kryer kanë harruar në barkun e një pacienteje një pjesë metalike të gjatë 28 centimetra, në formë të shuallit të këpucës.... 

Zvicra do të lejojë hulumtimet gjenetike të embrionit

Embrionet te të cilat do të zbulohen defekte gjenetike, nuk do t`u implantohen nënave. Në Gjermani, diagnoza preimplantative është lejuar që nga viti 2013 dhe kufizimet juridike janë të njëjta me ato në Zvicër, Mjekët në Zvicër së shpejti do të kenë të drejtë të hulumtojnë embrionet pas një fekondimi artificial. Këtë do të mund ta bëjnë me qëllim zbulimin e veçorive të... 

Zbulim i madh: Shkencëtarët gjejnë ilaçin kundër kancerit të mushkërive

Shkencëtarë kanadezë kanë zbuluar ilaçin kundër kancerit të mushkërive. Ai do të jetë në qarkullim brenda gjashtë deri dymbëdhjetë muajsh. Kështu ka paralajmëruar Igor Stagljar, profesor i sektorit të biokimisë dhe të gjenetikës mjekësore në Universitetin e Torontos, transmeton Koha.net raportimin e medieve kroate. Ai këtë njoftim e bëri në Konferencën Ndërkombëtare në... 

Ofertat e punës nga Gjermania po zbrazin spitalet në Shqipëri

Mësohet se vetëm vitin e kaluar 145 mjekë janë larguar drejt Gjermanisë, kurse më 2015 ky numër ishte 120, derisa më 2014 ishte 132 mjekë. Me qindra mjekë të përgjithshëm dhe specialistë po largohen nga Shqipëria drejt Gjermanisë çdo vit, duke sjellë mungesa të theksuara në spitalet shqiptare, bën të ditur ‘BIRN’.   Tashmë kjo është shndërruar në fenomen në vitet... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch