Home » Lajme, Vendore » Çekaj i përgjigjet Halitit: Pjesëtarët e FARK-ut s’janë fshehur

Çekaj i përgjigjet Halitit: Pjesëtarët e FARK-ut s’janë fshehur

Në 19-vjetorin e rënies dëshmor të ish-gjeneralit të UÇK-së, Sali Çekaj, nën patronatin e kryeministrit Ramush Haradinaj, u organizua akademi përkujtimore.

Djali i tij Hyseni, në emër të familjes Çekaj, tha se nuk e di si duhet të ndihen ai dhe nëna e tij kur të tjerët (duke iu referuar Xhavit Halitit) thonë se pjesëtarët e FARK-ut janë fshehur nëpër thera.

Por, ai shtoi se në fund të fundit, vlen sakrifica e babait të tij dhe bashkëluftëtarëve. Në këtë akademi, foli eprori Hysen Berisha, në emër të brigadës 138 “Agim Ramadani”. Ai tha se kur kujtohen personalitete si Sali Çekaj marrin prej tyre lavdinë.

“Toka e Dardanisë sot është e çliruar dhe Sali Çekaj është hero i Kosovës. Kur i përkujtojmë personalitetet si Sali Çekaj, marrim nga lavdia e tyre dhe përgjegjësi për atë që ishim. Sot me ndershmëri duhet të marrim të ardhmen tonë. Do të jemi vetë avokatë të së vërtetës”, tha ai.

Në ceremoni ka marrë pjesë edhe president Hashim Thaçi. E nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka kërkuar falje, për fjalët që tha në Kuvend.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch