Home » Opinione » Çmenduria shqiptare dhe joshja e së zezës

Çmenduria shqiptare dhe joshja e së zezës

(Kaq shumë e kanë ushqyer syrin shqiptarët me ngjyrën e zezë, saqë edhe kur u del perpara tyre diçka e bardhë besojnë se ajo është një lloj i të zezës!!! (Agron Bala )

Erdogan lapsat-ngjyrat

Partneri ynë strategjik, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka qenë shumë i ashpër duke komentuar marshimin e paqes në Paris.

Ai ka thënë se reagimi i Perëndimit ndaj sulmeve në Paris ka qenë i mbushur me islamofobi dhe se në marshimin ku merrte pjesë edhe miku i tij Rama, ka pasur udhëheqës që ushtrojnë terorizëm shtetëror. (gazetaexpress.com).

 

Si mendoni ju Sulltan Erdogan, te ndjekim rrugën  e Serbisë , Malit të Zi, Maqedonisë ?

 

Shkojmë më tutje : Mediat serbe ishin ndoshta të vetmet e rajonit që thanë “nuk jemi me Charlie”-n. Kjo sepse revista pasqyronte terrorin serb në Kosovë. Deri pas luftës së fundit Franca ka qenë një ndër vendet më mike të serbëve. Keq për shoqërinë serbe sepse nuk rradhitet me bllokun e asaj bote me të cilën janë shqiptarët. Si fqinj.Duket sikur indikacioni të ringjallet serish blloku i të (pa)inkuadrarve në linjën “Rusi-Serbi-Maqedoni- vendet Arabe -Turqi” të ketë hyrë në realizim. Të drejtë kanë dhe mund ta bëjnë (Xh.Leka).

Por mosshkuarja e Serbisë në Paris e ka edhe arsyen tjetër , mu ne gazetat tona patëm lexuar që Serbia është shitëse e madhe e armëve ISIS-t dhe e të gjitha vendeve arabe. Si mendojmë ne që ajo do të prishet me turqit dhe arabët për shkak të një vrasjeje të flalës së lirë? . Jo . Ajo e ndjekë interesin e saj strategjik dhe ekonomik , dhe jo sepse i do aq shumë arabët . Po me turkun çka e lidhë ? përsëri tregu i armëve dhe mos të harrojmë planet e mëshefta në strategjinë perandorake te Davutoglut. E dijmë ne saktësisht se ku biejmë në atë strategji të Strategut ? e di inteligjenca shiptare se ç ka mendojnë turqit dhe serbët për këto pjesë të mbetura shqiptare?

Deshta të analizoj qëndrimin dinjitoz të shqiptarëve me rastin Je suis Charlie! Por më ngeci në fyt  fyt kudestaria e disave që çdo veprim shqiptar e shohin të zi sa do që i bardhë të jetë ai. Marre!

Rama dhe hoxha me prifterinjte ne France

“Kryeministri Edi Rama që ndodhej në Paris në marshimin për nderë të viktimave të Charlie Hebdo, bashkë me stafin e tij, klerikët nga katër fe, si dhe gazetarë nga Tirana, ka bërë një veprim simbolik, duke vendosur në xhepin e xhaketës së tij tre lapsa me ngjyrat që simbolizojnë flamurin e shtetit të Francës.Lapsi i karikaturistëve që ironizuan jo vetëm radikalizmin mysliman por edhe të gjitha ekstremizmat, është kthyer në simbol të lirise dhe mendimit të lirë.” Çfarë menqurie diplomatike një politikani shqiptar që premton shumë.! Bota e civilizuar i durtrokiti me zëmër (edhe unë ),; sa krenari kur civilizimi të thot në gjuhën e tij “ Bravo”? ( Ju lumtë !)

Por ne i kemi qyqet ndjellakeqe që shofin vetëm zi , dhe duhet pa tjetër të nxiejnë çdo të bardhë shqiptare që na  “dhurojnë” rrethanat botërore për t`a çfaqur.

Shetita portaleve , gazeta shqiptare ; lundrova me barkën time gati në të gjithë titujt që i kushtoheshin CharlieHebdo-s dhe pashë shumë ngjashmëri të anëve tona me qëndrimin serb dhe turk.
Në një portal që lansohet nga Kanada , e që është kryekëput antishqiptar ;pro serb, pro grek ,pro turk i gjeta aty të gjithë grumbull me shkrimet e tyre Andi Bushatin: Si do sillej sot një parti islamike shqiptare?;  Erol Velijajn :”Lufta e religjionit në Francë”; Kastriot Myftarajn me :” Katër mashtrues fetarë nga Shqipëria në Paris “;Shefqet Dellialisin me
”Konvertimi në një fe? Triumfoi toleranca fetare” Ilir Kullen me:” Shqipëria rrezikohet nga injoranca, varfëria dhe korrupsioni jo nga terrorizmi “ dhe shumë të tjerë që me shkirmet e tyre i pakan pëlqyer portalit extremist antikombëtar .

 

Ilir Kulla pyetet: A rrezikohet edhe Shqipëria nga akte të tilla, duke patur parasysh faktin se dhjetra shqiptarë luftojnë për ISIS në Siri? ..i nderuari analasit medon që ne presim që diçka tragjike të na ndodhë, te dirdhet gaju e pataj të dalim me sharje  e stërsharje për të gjetur fatorin që nuk gjindet kurrë. Keshtu shkruante edhe Fatos Lubonja një here pas një “inspektimi” që i kishte bër Kosovës : “ Nuk vërejta asgjë fundamentaliste në Kosovë “

Një lajm i mirë për ne në këtë halakamë mbarëshqiptare “Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin “Jeruzalemi” për vitin 2015.Çmimi do t’i dorëzohet Kadaresë në hapje të Panairit Ndërkombëtar të Librit muajin e ardhshëm në Jeruzalem.

DITA citon gazetën Haaretz e cila thekson se Kadare i dha shprehje lirisë njerëzore në librat e tij.

Librat e përkthyer në hebraisht të autorit janë “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Viti i mbrapshtë”, “I ngrirë në akull”, “Pasardhësi”, “Prilli i thyer”, “Piramida”, “Dasma” etj.

 

“Kadare është një tregimtar ironik dhe tepër interesant që rrëfen shkëlqyeshëm me nënkuptime të tërthorta rreth fajit kolektiv, veçanërisht në mos ndëshkimin e këtij faji… Edhe pse në formën e të shkruarit personazhet janë kryesisht lokalë, kuptimi dhe rëndësia janë padyshim universale. ” – thuhet në motivacion.

Fahri Xharra , 14.01. 15
Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch