Home » Opinione » “DEMOKRACIA” NGA EUROPA

“DEMOKRACIA” NGA EUROPA

Nga Nehat Hyseni

Na erdhi “demokracia” nga Europa

N’rrugët tona plotë me gropa

T’lumtë na, o për Shqiprimin

Që na solli, o “civilizimin”!

O Shqiprim,o mir’se na ke ardhë

Në politikë na dalsh faqebardhë

Dhe n’parti të bëmë të parë

Në komunë, të bëmë kryetar!

O t’mjerët na, o se ç’na gjeti

Vaj vatani, o e mjerë mileti

Nga Gjermania, na solli hixhabë

Për të na bërë, të gjithëve arabë!

Të shkretët na sa fortë u gëzuam

Se nga korrupcioni, o shpëtuam

Që n’Preshevë fitoi “demokracia”

Por, këmbëkryq na erdhi “Siria”!

Prishtinë

 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch