Home » Shëndetësi » Disa arsye pse leximi është i mirë për shëndetin

Disa arsye pse leximi është i mirë për shëndetin

Të kesh një zakon të mirë të të lexuarit, të ndihmon të bëhesh më i zgjuar dhe më elokuent, por këto nuk janë përfitimet e vetme që mund të merrni nga ky aktivitet.

1. Mund t’ju ndihmojë të menaxhoni stresin më mirë.

Në një studim të vitit 2009, u zbulua se leximi për të paktën 30 minuta mund të ulë stresin, ashtu siç ndodh kur qeshni ose kur merreni me yoga. Kur e gjeni veten në situata stresuese, është e rëndësishme të merrni kohë për t’u qetësuar.

2. Ndihmon në uljen e ankthit.

Leximi nuk e kuron ankthin, por mund të ndihmojë në zvogëlimin e shqetësimeve, të cilat mund të jeni duke i menduar shumë. Leximi i një romani dhe zhytja në botën e librit mund t’ju japë kurajo mendore. Leximi gjithashtu mund t’ju bëjë të reflektoni për jetën tuaj, gjë që ndikon në rritjen personale dhe mund të zvogëlojë ankthin.

3. Mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së ‘Alzheimerit’.

Akti i thjeshtë i leximit stimulon trurin tuaj. Një studim zbuloi se njerëzit që ushtrojnë mendjen kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundjen e ‘Alzheimerit’. Kështu që është gjithmonë mirë ta mbani mendjen të angazhuar dhe trupin aktiv.

4. Mund t’ju ​​ndihmojë të flini më shpejt.

A përdorni dhe ju telefonin para se të flini? Ky zakon shkurton kohën dhe ul cilësinë e gjumit. Drita e ekranit të telefonit në të vërtetë zvogëlon prodhimin e melatoninës së hormonit të gjumit. Prandaj, para se të flini, lexoni një libër.

5. Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Meqenëse leximi përfshin trurin, ai mund të parandalojë sëmundjet njohëse të lidhura me një jetëgjatësi të shkurtuar. Një studim i vitit 2016 zbuloi se njerëzit që lexojnë më shumë jetojnë më gjatë, në krahasim me individët që nuk kanë një zakon leximi.

6. Mund të përmirësojë mënyrën e bashkëveprimit me të tjerët.

Duke lexuar, ju mund t’i kuptoni njerëzit e tjerë më mire dhe si rezultat të silleni më mirë ndaj tyre.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch