Home » Kulturë » Gjeniu i Repit Gem Belushi transformon vizionin e Hip Hopit Amerikan Nga: Ermira Babamusta, Ph.D., New York, Prishtinë

Gjeniu i Repit Gem Belushi transformon vizionin e Hip Hopit Amerikan Nga: Ermira Babamusta, Ph.D., New York, Prishtinë

Gem Belushi: “Unë këndoj për shqiptarët”

Vizionari dhe gjeniu i muzikës Gem Belushi ka ndryshuar kulturën e hip hopit amerikan siç njihet sot. Repi i tij konsiderohet si fenomen i East Coast, me krijimin e lëvizjes së re “EU Movement”. Ky stil sjell një perspektivë të re europiane në hip hopin amerikan. Gem Belushi ka zbuluar talente të reja shqiptare dhe të huaja dhe influencuar në njohjen e muzikës underground në popullore (mainstream).

 

Si artist mendoj se na mungon hip hop i vërtetë sot. Histori të vërteta që njerëzit mund ta gjejnë veten është çka e bën hip hopin të jetojë më gjatë. Pavarësisht nga historia që tregon, gjithmonë do ketë një person që e ka përjetuar historinë tënde. Varet nga aftësia e artistit si e prezanton këngën dhe si ia paraqet publikut,” tha reperi i talentuar Gem Belushi dhe themeluesi i Eagles Up Entertainment (EU).

Gem Belushi (Gem Belu) është një artist shqiptaro-amerikan me famë botërore. Ka mbi 10 vjet që merret me muzikë si dhe ka themeluar kompaninë e tij diskografike “Eagles Up Entertainme (EU)”. Gem Belushi ka lindur në Konetikët, Sh.B.A., dhe jeton nëStamford. Me talentin e tij ka zënë vendin dhe respektin e duhur si dominues i skenës muzikore të New Yorkut që nga fillimet e vitit 2000. Gem sjell muzikë të re, që gjithmonë çon përpara kultrën e hip hopit. Me lirika të sofistikuara dhe stil origjinal të paparë po ndryshon eksperiencën e hip hopit amerikan. Në veçanti ai sjell influencën europiane në kulturën e repit të New Yorkut. Me inteligjencën dhe kreativitetin e tij Gem Belushi po i mëson të tjerëve se si bëhet repi. Kompania “Eagles Up” ka krijuar një lëvizje të re që shfaq repin e ndërgjegjes. Ato që e dëgjojnë repin e EU ndjehen mirë dhe kuptojnë filozofinë e këngëve të Gem Belushit.

 

 

Fillimet në Muzikë

 

Gem Belushi e ka dashur muzikën që kur ka qenë i vogël. Në moshën 5 vjeçare Gem krijoi këngën e parë akapella, bashkë me vëllain, duke kënduar rap, “now here’s Georgie with his fat rap”.

 

Familja ime më ka përkrahur gjithmonë. Mbaj mend kur këndova para gjyshit tim (Filip Dedaj), nuk kishte ndjenjë më të mirë në botë. Familja e di se cili jam si artist dhe ato dëshirojnë që unë të bëj shfaqje,” tha Gem Belushi. .

 

Nga mosha 11-15 Gem Belushi eksperimentoi me muzikën duke prodhuar beata dhe këngë për shokët e tij gjatë shkollës së mesme. Që në atë kohë ka inkurajuar dhe përkrahur artistë të ndryshëm duke i prodhuar albumet e tyre.

 

Në shkollë të mesme kam prodhuar beata për të tjerët. Në ato kohë isha një artist dhe dija si të prodhoja një këngë duke prodhuar vetë intresumentalin e muzikës. Kush tjetër të këndojë rep në beatin sesa personi që e krijoi atë? Më pëlqeu kjo, kështu përveç beatave bëra dhe rep,” tregon artisti i famshëm Gem Belushi.

Talenti i Gem Belushit u zbulua nga publiku i gjërë me superhitin “No Sir No Sir” (fillimisht titulluar Jo Zotëri Jo Serb), lançuar në 2005. Kënga ishte kundërpërgjigje drejt një artisti serb që deklaronte se Kosova është Serbi dhe hapte propaganda serbe anti-shqiptare. Mbi 1000 fansa të apasionuar pas artistit u mblodhën në klubin Webster Hall në New York të ndjekin performancën live të këngës “No Sir No Sir” në dhjetor 2006.

 

Në vitin 2005 Gem Belushi themeloi kompanin e tij diskografike “Eagles Up Entertainment” (EU) në Stamford, Connecticut (www.eugang.com). Me lançimin e “Put Your Eagles Up” (Shqiponjat Lart) dhe “No Sir No Sir” kjo kompani muzikore ka dominuar në Amerikë dhe Europë. Gem Belushi ka bërë emër si reper i suksesshëm, producent kreativ, dhe artist vizionar duke krijuar stile të reja të hip hopit.

 

 

Sukseset e Karrierës: Repi i Gem Belushit dhe Hip Hop i East Coast

 

Në 2005 Gem Belushi lançoi albumin me titull “King and Ace” in 2005, shkruar dhe prodhuar nga Gem Belushi (Eagles Up) dhe Kash Dash, feat. Leo Luck. “King and Ace” është një platformë e zërit të kulturë hip hop duke reflektuar realitetin e shoqërisë në Amerikë gjatë këtyre viteve. Albumi prezantoi një stil, zë dhe vizion të ri si dhe një generatë të re të muzikës.

 

Kjo periudhë ishte bazë në krijimin e identitetit artistik të Gem Belushit. Muzika dhe Repi i Gem Belushit reflekton jetën e të rinjve dhe problemet e qytetit. Muzika e tij dallohet nga katër karakteristika: qualiteti i fortë, krijimtaria e veçantë, shumëllojshmëria dhe influenca pozitive. Nga mesi i viteve 2000-të muzika e Gem Belushit kaloi nga underground në mainstream. Albumi i tij lançuar në vitin 2007 (pa titull)  ishte një sukses i menjëhershëm. (www.facebook.com/GemBelushi)

 

 

Eagles Up Movement and European-American Hip Hop

 

Gjatë fundit të viteve 2000 repi i Gem Belushit njihet si një periudhë krijuese. Në 2008 Gem Belushi lançoi albumin e ri me titull “Suicide Kingz”. Albumi përfshin disa nga artistët më të shquar të hip hopi si Kash Dash, Leo Luck dhe Noizy. Albumi “Suicide Kings” u prodhua nga kompania muzikore e Gem Belushit, Eagles Up Entertainment me vizion të Leo-s. Videoklipi “Hard to Say Goodbye” u lançua në 2008, si pjesë e albumit “Suicide Kings”. Videklipi paraqet Gem Belushin dhe Leo Luck, drejtuar nga Gem Belushi me kolazh të klipeve të mëparshme.

 

Në fundin i viteve 2000-të, repi i Eagles Up (EU) pati ndikim të madh në kulturën e New Yorkut. Lëvizja Eagles Up solli një ndryshim kulturor me shpalljen e pavarësisë të Kosovës në 2008. Gjatë kësaj kohe shumë emigrantë shqiptarë emigruan në Amerikë, sidomos nëNew York. Gem Belushi prodhoi albumr të influencuara shumë nga rrënjët dhe prejardhja e tij shqiptare-europiane. Ka synin njohjen e emrit të Kosovës në diasporë dhe krenohet me prejardhjen e tij shqiptare.

 

Muzika ime në fund të viteve 2000, solli një zhanër krejt të ri. Belushi vjen në dritë me muzikë të re – Repi EU. Lëvizja Eagles Up (Shqiponjat Lart) paraqet stilin tim të ri. Është si një film që shfaq çfarë unë shikoj nga ambjenti im, atë që kam përjetuar vetë. Ashtu si tregimi i tre mbretërve, muzika ime ka një vizion, ka një histori, është nostalgjike. Muzika ime ta heq mendjen nga jeta e përditshme. Stili im është përshkrues si një tregim, ku rrëfej perspektivë time dhe tregoj historinë e jetës, me një stil dhe lloj që nuk e ka askush. Kur njerëzit dëgjojnë Belushin, ato mendojnë se jam dikush miks dhe jo shqiptaro-amerikan. Krenohem me prejardhjen time shqiptare,” tha vizionari Gem Belushi.

 

“I shkruaj vetë tekset e këngëve. Njerëzit e kuptojnë më mirë këngën kur dikush ka përjetuar ato për të cilat unë këndoj. Unë këndoj për shqiptarët, historinë e emigrantëve në Amerikë, etj. Kur njerëzit ndëgjojnë muzikën time ato kuptojnë një sens të një dekade tjetër të hip hpit me një flow ndryshe. Repi i Eagles Up (EU) ndryshon nga të tjerët sepse sjell perspektivën amerikane-europiane, që hip hopi nuk e ka parë kurrë më parv. Ky është vizioni im, për të influencuar hip hopin dhe kulturë e saj,” rrëfen Gem Belushi.

 

Në 2009 Gem Belushi lançoi albumin (mixtape) me titull  “Psycho Active” që përmban 27 këngë. Ky album ka stil freestyle, më këngë bonus dhe një nga prodhimet më të mirat të Gem Belushit. Videoklipi “Go Fish” feat. Leo Luck dhe Gem Belushi u prodhua nga Eagles Up Entertainment.

 

Në 2010 Gem Belushi filloi të shkruajë albumin tjetër “Fast Life” që më vonë e titulloi  “Money Out The Belu” (M.O.T.B.). Ky album i dedikohet mikut të tij të fëmijërisë, Kushtrim Elezaj, i cili ka ndërruar jetë. “Kushtrim Elezaj ishte një nga personat më të mëdhenj dhe ndikues në qytetin tim. Cilido person në qytetin tim që e njihte e quante shokun më të mirë. Prandaj e donin të gjithë. Leo, Kushtrimi dhe Kash ishte grupi më i fortë,” tregon Gem Belushi.

 

Në 2010 inçizova albumin “Fast Life” kushtuar Kushtrimit. Kam 3 vite që punoj dhe përmirësoj këtë album. Tani albumi mban titull tjetër “Money out the Belu”, një album komplet i ri me muzikë të re. Kam përzgjedhur çdo këngë me stile të ndryshme ku flas për jetën e përditshme. Albumi nuk është lançuar akoma për publikun. Do jetë gati këtë vit,” tha Gem Belushi.

 

 

Arritja në Majat e Suksesit dhe Famës

 

Influenca e hip hopit të Eagles Up (Shqiponjat Lart) vazhdon rrugën e suksesit. Në qershor 2012 Eagles Up u lidh me artistin e shquar Martin Berishaj (Marty Magz) (që ka fituar disa çmime). Marty Magz sjell influencat rajonale ngaDetroit,Michigandhe shton në shumëllojshmërinë e repit të EU-së.

 

Në fund të verës në 2012 Gem Belushi dhe Marty Magz lançuan videoklipin jo zyrtar “Not Adding Up”. Kjo këngë është pjesë e albumit të ri (mixtape) me titull “Go Fk Ya Self” që Eagles Up planifikon ta lëshojë falas për shkarkim në webfaqen

www.DatPiff.com, dhuratë për fansat besnikë të grupit EU. Kënga është shkruar nga Gem Belushi dhe Marty Magz. Video jo zyrtare u lançua në gusht 2012, ndërsa video zyrtare pritet të filmohet me 9 Mars 2012 në New York. (www.youtube.com/watch?v=8M4shBx1JTU). Kënga “Not Adding Up” u bë një sensacion internacional, dhe ndryshoi hip hopin amerikan duke përfshirë dhe influencat rajonale amerikane dhe europiane. Lëvizja shqiptaro-amerikane ‘Eagles Up’ (Shqiponjat lart) filloi nëConnecticut, u zhvillua dhe u rrit nëNew York, dhe në 2012 u bë ndërkombëtare.

 

Gem Belushi dhe Marty Magz e lançuan superhitin “Not Adding Up” në radion famoze të legjendës së repit, Eminem, në radion Shade 45 Radio, me Dj Black dhe personalitetin Miss Mimi, ku të dy artistët folën për Kosovën. Më pas kënga dhe video doli kudo. Muzika e Eagles Up i përshtatet moshave të ndryshme dhe ndëgjohet nga dashamirës të zhanrave të shumta.

 

Bëj muzikë për dashurinë dhe pasionin që kam për të, jo për famën. Gjenerata e re na shikon si shembull. Nuk ka ndjenjë më të mirë se influenca pozitive për rininë dhe gjeneratën e ardhshme,” tha artisti i talentuar Gem Belushi.

———————————-

From Rap Genius to Visionary: The Success Story of Gem Belushi

By Ermira Babamusta, New York, Prishtina

 

Versatile, visionary, musically genius Gem Belushi is changing the face of hip hop as we know it today. Gem Belushi’s rap is credited as being an originally East Coast phenomenon by shaping hip hop culture with his own genre, the “EU Movement” rap.  Bringing in a fresh European perspective to American hip hop, Gem Belushi has taken music from the streets to discovering new talents and bringing them on the main stage.

 

As an artist I feel that real hip hop, real music is what’s lacking today. Real stories that people can relate to is what makes hip hop live longer. No matter what your story is there is someone that can relate to the song. It is up to the artist to make it presentable and appeal to the masses,” said the talented rapper and CEO of Eagles Up Entertainment (EU), Gem Belushi.

 

Gem Belushi aka Gem Belu is a successful Albanian-American artist living inStamford. He has over 10 years experience in the music business and has also started his own record label (EU). The Connecticut-born rapper, Gem Belushi has claimed his space and dominatedNew York’s hip-hop scene since the early 2000s. His music makes hip hop culture relevant, fresh and moving forward. Gem is too rich with creativity to be limited to the regionalNew Yorkhip hop culture. He brings a totally fresh new European perceptive and sophisticated lyricism that is changing the American hip hop experience. His European influence on NY rap is re-writing history.  It’s about the explored intelligence in his original creative rhymes that demonstrate Gem’s ability to influence others and teach the rest how to do it. Eagles Up started a completely new hip hop movement that pushes ‘conscious’ rap. People like to hear Eagles Up music because it makes them feel good and they can resonate with the story told in the songs.

 

 

Early Beginnings in Music

 

From a very young age, Gem Belushi loved music. At age 5, Gem made his first acapella song, together with his brother, rapping: “now here’s Georgie with his fat rap”.

 

My family is very supportive. When I first performed in front of grandpa it was the best feeling. My family knows who I am as an artist and they like to see me do shows,” added Gem.

 

From age 11-15 Gem Belushi started experimenting with music by making beats and producing music for his friends in high school. Ever since Gem Belushi has encouraged and endorsed various artists and has created their albums.

 

Early on in high school I would produce beats for others. In freshman year I noticed that I liked myself better on my beats. I knew what to do so I would create songs. I became an artist with my own instrumentals. Who better to rap on the beat than the person who made the beat? So I ended up rapping,” said Gem Belushi.

 

Gem’s talent was first discovered with the superhit “No Sir No Sir” song, released in 2005, a wake up call for the Kosovar situation in response to the Serbian crimes and propaganda.  Over 1000 of crazed fans turned up at Webster Hall in Manhattan to listen to his live performance of “No Sir No Sir” in December 2006.

 

In 2005 Gem Belushi founded his own record label Eagles Up Entertainment (EU) in Stamford, Connecticut (www.eugang.com). With the release of “Put Your Eagles Up” and “No Sir No Sir” this indie label has dominated East Coast andEurope. Over the years, Gem Belushi rose to prominence as an accomplished rapper, creative producer, visionary entrepreneur and founder of his own rap styles.

 

 

Career Successes: Gem Belushi Rap and East Coast Hip Hop  

 

Gem Belushi released his debut album called “King and Ace” in 2005, written and produced by Gem Belushi (Eagles Up) and Kash Dash, featuring Leo Luck. “King and Ace” was an outlet and a voice of the hip hop culture reflecting on the social realities. The album introduced a new sound, new artist, new vision and a new generation of music. This is the foundation era where Gem was creating his artist identity and his art form at the same time.  Gem Belushi’s rap reflected on inner-city youth life and problems. It was defined by four key elements: quality, innovation, diversity and influence. By mid 2000s Gem Belushi’s releases began to establish undergroup music to mainstream. His next untitled album (2007) became an immediate success.

 

 

Eagles Up Movement and European-American Hip Hop

 

During late 2000s Gem Belushi’s rap period is noted for its innovation. In 2008 Gem Belushi released a new album called “Suicide Kingz”. The album featured some of the best hip hop artists, namely Kash Dash, Leo Luck and Noizy and it was produced by Gem Belushi’s record label, Eagles Up Entertainment. “Suicide Kings is a Leo Luck vision. Leo envisioned the album as a darker album with gritty beats,” said the accomplished rapper and producer Gem Belushi.

 

Hard to Say Goodbye” music video was released in 2008, as a feature from the “Suicide Kings” album. The video featured Gem and Leo Luck. It was directed by Gem Belushi and it featured a collage of old videos and old footage.

 

By the end of 2000sNew Yorkexperienced a heavy influence of EU rap. The Eagles Up Movement was brought on by cultural shift particularly as Kosova gained its independence in 2008 and more Albanian immigrants moved toNew York City. Gem Belushi has produced albums influenced heavily by his Albanian-European roots.

 

My music style by the end of 2000s brought a whole new genre. Belushi comes to light with new music – EU rap. The Eagles Up movement represents my new style. It’s like a movie portraying more of what I see from my environment, what I have been around and what I have been through. Like the story of the three kings, it has a vision, it tells a story. It is nostalgic. It takes you away from everyday life. My style is narrative – 1st person perspective narrating to paint the picture of life. This is a new sound that no body has. When people listen to Belushi they think he’s a mix-breed and not American-Albanian,” said the visionary Gem Belushi.

 

“I write my own lyrics. People can relate to someone who has gone through what I am talking about. Everything I rap about is about Albanians – pretty deep on streets, not afraid of police, the story about European immigrants in US. People get a sense of a new age of hip hop, a new flow. What makes EU rap different is the Belushi vision from an American-European perspective, that has not been shown in hip hop,” added the great Gem Belushi.

 

In 2009 Gem Belulshi released a new mixtape called “Psycho Active” featuring 27 songs. This album has more of a freestyle flow, with bonus songs, free style and the best of Gem Belushi. The music video “Go Fish” featuring Leo Luck and Gem Belushi was produced by Eagles Up Entertainment.

 

In 2010 Gem Belushi started to write his next album “Fast Life” which he later renamed “Money Out The Belu” (M.O.T.B.). This album is dedicated to his childhood friend Kushtrim Elezaj who passed away. “Kushtrim Elezaj was the greatest person and very influential to my city. Anybody from my city would say he was there best friend. That’s why everyone in my city loved him. Leo, Kushtrim and Kash that was a really tight crew,” said Gem Belushi.

 

In 2010 I recorded “Fast Life” dedicated to Kushtrim. I have been retouching this project for the past three years. The album turned to “Money out the Belu”, a whole new album, with new music. I picked different songs that talk about street life and I took my time to record more songs. It hasn’t been released yet. I plan to release it in 2013,” stated Gem Belushi.

 

 

Even Greater Success

 

The influence of Eagles Up hip hop continued its way to success. In June 2012 Eagles Up teamed up with the award winning artist Marty Magz. Bringing in his regional influences fromDetroit,Michigan, Marty Magz (Martin Berishaj) added to the diversity of the EU Rap.

 

In late 2012 Gem Belushi and Marty Magz released “Not Adding Up” music video, a feature from the “Go Fk Ya Self” mixtape that EU plans to release for free on www.DatPiff.com. The song is written by Gem Belushi and Marty. The non official video was released on august 2012, and the official video is set to shoot on march 9th, 2013 (www.youtube.com/watch?v=8M4shBx1JTU). With the release of this song EU became an international sensation. “Not Adding Up” reinvented American hip hop to absorb the European influences and regional American styles. Eagles Up, a movement that started inConnecticut, grew inNew York, in 2012 it launched the global movement.

 

Gem Belushi and Marty Magz had the debut of “Not Adding Up” superhit at Eminem’s Shade 45 Radio station, with host Miss Mimi and Dj. Black. The song and the video were a mainstream success. EU music appeals to listeners of all ages, and spans different genres.

 

I do this for the love and passion in music, not for the fame. Young kids look up to us. There is no better feeling then to influence the next generation and be a positive influence for them,” said Gem Belushi.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress