Home » Lajme, Ndërkombëtare » HARRY BAJRAKTARI PATRIOT I JASHTËZAKONSHËM SHQIPTARO-AMERIKAN

HARRY BAJRAKTARI PATRIOT I JASHTËZAKONSHËM SHQIPTARO-AMERIKAN

Nga ShTZ. Ilir META – President i Republikës së Shqipërisë
Falenderim dhe mirënjohje e veçantë për veprimtarin e palodhur të çështjes kombëtare, patriotin e jashtëzakonshëm shqiptaro-amerikan,Harry Bajraktari, themelues i gazetës “Illyria” në New York, biznesmen e humanist i shquar, për mesazhin e tij të solidaritetit me kauzën e drejtë mbarëkombëtare dhe Uraganin Kuqezi që sapo ka filluar.
Kombi ynë ndihet krenar për diasporën shqiptare, në veçanti për vëllezërit dhe motrat tanë në SHBA, që ashtu si Harry janë bashkuar me Pranverën Kuqezi dhe kurdoherë kanë qenë në ballë të mbrojtjes së Atdheut, e përpjekjeve për lirinë, pavarësinë, demokracinë dhe Shqipërinë si e gjithë Europa.

PërKushtetutën # PërRepublikën # PërShqipërinë # PërKombin

Tiranë, 3 mars 2020

THE RALLY TODAY IN TIRANA WAS DEMOCRACY IN ACTION

Nga Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit
There was a great turnout and the event was peaceful and dignified.
Protest rallies are an important part of democracy. People are given a
chance to express their sentiments when the institutions fall short.
President Ilir Meta was right to turn back the latest legislation to
the parliament. The process of the Constitutional Court makeup should
not and cannot sidestep the office of the President. We need checks
and balances in Albania for the democracy to function properly.
The judicial reform is important and so is the independence of the
judiciary. It should not be dominated by one party. The reform should
bring all parties together, including the opposition and the President
or the process risks losing the trust of the people.
It is time to find a way out of the ongoing institutional crisis. The
current situation with only one party hoarding all the political power
is not sustainable. Act now before it is too late!
New York, 3 mars 2020

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch