Home » Lajme » Harta e “Maqedonisë së Madhe” në një shkollë në Ohër

Harta e “Maqedonisë së Madhe” në një shkollë në Ohër

Harta e të ashtuquajturës “Maqedonia e Madhe” është hasur në shkollën fillore “Grigor Përliçev” në Ohër, zbulon agjencia e lajmeve INA.

 

Kjo shkollë tubon nxënës të të gjitha komuniteteve, ndërsa harta e tillë është e vizatuar në një nga muret e klasëve të ciklit të ulët.

Shfaqja e këtij vizatimi grandioz në një institucion arsimor  vjen vetëm pas disa javëve kur disa të rinj shqiptarë u arrestuan dhe kërcënohen me dënime me burg, për shkak të vizatimit të një grafiti me hartën etnike shqiptare.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e pyetur lidhur me skandalin nuk ka komentuar asgjë, duke paralajmëruar hollësi gjatë ditëve të ardhshme.  (Mentor Mellova/INA)

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress