Home » Opinione » DICK MARTI ME PROCES”MEDICUS”TE FABRIKUAR ME ORGANIZIM TE SHQIPTARVE

DICK MARTI ME PROCES”MEDICUS”TE FABRIKUAR ME ORGANIZIM TE SHQIPTARVE

DICK MARTY ME PROCES ‘’MEDICUS’’TE FABRIKUAR ME ORGANIZIM TE SHQIPTARVE QE I PERKASIN SHERBIMIT SECRET UDBA SERBOSKALLVE TE OBJEKTIVES SE‘’VLLAZNIM BASHKIMIT’’ ME SHQIPTAR QE I PERKASIN  LUFTES SE UÇK-se NE KOSOVE 1999

Bahtir Hamza,author,editor
Thursday, August-02-2012/4:01:56 AM

Thema: Dick Marty dhe transplantimi I Organeve.

Dick Marty, shtetas Zvicrran,prej kohesh ka kene  miku me I mire I  popullit shqiptar  te Kosoves.Apo JO.?!   Tani eshte  ve ne sherbim dhe propagandes me pages  nga sherbimi  secet serrb  UDBA dhe duhet te ia bejem te qarte qe mos te mundohet te prezenton akuza fallso e te trilloje ngjarjet te pa qene dhe te pa fakte e pa dokumente.   Keto akuza te Dick Martyt,qe jane  te inprovizuara nga qarqet e Beogradit, pa fakte dhe pa prova konkrete  teni jan hedhur poshte dhe jen bere te pa vlefshme, nga komision perkates te exspertizave  qe jene krye ne Shqiperin e veriut ne Mat konkretisht ne shtepin e verdhe.   Kjo eshte bere e qarte dhe eshte sqaruare  plotesisht nga intervista e gazetares shume te ndershme Jeta Xharrese, me gazetrin M.M. ne Londer.BBC, (2010) e cila ka dhene  te dhena te qarta dhe te hollesishme  dhe argumenta bindese qe e ka hedhe poshte  prej kohesh kete akuze qe zanafillen e ka nga zonja e dashur Carla DePonte,shtetase Zvicrrane.   Dik Marty,shtetas zvicrran,duhet te perqendrohet kryesisht ne te dhenta informative prej serrbve,dhe ne te dhenate e Vuk Drashkoviçit,(S.P.O.) per banoret shqiptar-e, te Kosoves qe I jane te zhdukur qe te kerkojne te dhenate dhe te I kerkoje varret e tyre se ku I kane.Ne Serrbi,Ne Danub,ne Kosove apo ne Maqedoni.?!   Perse heshte perpara ketyre fakteve Mr.Dik Marty,?! Dhe hesht per gjenocidin e serrbve mbi shqiptaret, duke bere  akuza te pa baza, e shpifje e rrena.   Perse Dik Marty, mobilizon deshmitar te rrem prej  Telvivi –Izralelit, te cilet nuk kane as ide as informacion per keto akuza, as per matrijalet e ketyre akuzave qe iu ngarkohen ne korriz shqiptarve te gjor,shqiptarve te mjer, e te mjere.Medet o Medet.   Shtrohte pyetja, Keta deshmitar fallos ku kane qene gjate peridhuse kohore te luftes se Kosoves.1997/1999.   Ku jane mbeshtetur  per akuzate qe deshmojne. Mos valle jane paguar nga Vuk Drashkovici,e nga serrbet si Dick Marty,?!   Shqiptaret e dijne mire:Jane bere te njohura prej kohesh te dhenate e Flori Bruqit, I cili eshte paraqit para zonjes Carlo DePntes ,si reporter fallso I UÇkes,si luftar I njisiteve te UÇKes, ne Kosove.   Perse Dike Marty, nuk I deklarone te dhenat fallso dhe te inprovizuar nga shqiptaret qe jane deshmitar te rrejshem e tjere te sherbimin secret serrb dhe te dhenate nga “reporteri I luftese”, qe eshte kriminel kombetar agjeti I sherbimit secrte serrb i  tyre Flori Bruqi,fshatar nga Isnai I Deçanit te Kosoves.   Flori Bruqi, nga shkolla dhe pune  e tia me experience  te agjentures se shpijunazhit  ka ate prevoje dhe experiece  pune, qe te trilloje dhe te programoj dhjetra  e qindar akuze te tilla. Per te justifikuar  te ardhurate qe merr nga sherbimi secret serrb UDBA.i cili ka jetua mbi 10.vjet ne Beogard.   Ne kete proces te Dick Martyt, behet e diture se jane te perfshire 13.shqiptar  deshmitar  te rrejshem.Nende(9)  jane nga Kosova,  e katere(4) nga Shqiperia. Nga Kosova jane: 1.   Flori Bruqi,nga Isniqi I Decanit Kosove ’’reprot i luftese se UÇKes” 1998/1999.ne banim ne Prishtine 2.   Florent Krasniq,(Zamir Krasniqi) ushtar I UÇK-es, me banim ne Berlin te Gjermonise 3.   Enlirat Hoxhaj,me banim ne Berlin te Gjemronise 4.   Bashkim Hasanja, ushtar I UÇKese, me banim ne Prishtine Kosove 5.   Ramadan Avdimetaj,nga Deçani, emer  fallso, personi eshte mashkull  deshmitar  I rrejshem ne kete proces te Dick Martyt, me banim ne Prishtine Kosove.e tj….   Te gjithe deshimtaret shqiptar  i hedhin akuzate me te renda mbi Lutfi Dervishin, mjek nga Gradica e Gllogovcit (DRENAS) me banim ne Prishtine,Kososve.   Behet e ditur se Dick Marty, nuk do te paraqitet ne asnje senace gjygjesore per kete proces te inprovizuar.   Prandaj zotit.Dick Martyt, I urojme shendet, pune te mbare dhe jete te gjate ne Parlametin Europjane,gje qe se shpejti do ta mere kryesin e radhes.   [LKAB_cameri-arvaniti] “Der Spiegel”: Trafik organesh në Kosovë Publikuar më: 31 Korrik, 2012 Bota/Rajon | nga AMA-News “Der Spiegel”: Trafik organesh në Kosovë   Duke cituar një shkrim të botuar të hënën nga e përjavshmja gjermane “Der Spiegel”, Deutsche Welle thote se hetuesit e Bashkimit Europian janë vënë në gjurmët e tregtarëve të organeve me aktivitet global. Iniciativen e kane nxitur raste te tilla, si ai i nje fabrikanti gjerman dhe nje emigranteje te varfer ruse, qe sic thote revista prestigjoze demonstron qarte sesi pasaniket e semure zgjasin jeten ne kurriz te te varferve. Autoret e artikullit jane Arndt Ginzel, Martin Kruashaar dhe Steffen Winter. Artikulli i zgjeruar i tyre i botuar ne numrin e se henes te “Der Speigel” ka ne fokus klinikën mjekësore “Medicus” në Kosovë. Siç kuptohet nga shkrimi, autoret kane arritur te bisedojne me nje person te perfshire ne afere, Vera Shevdko, e cila ka rrefyer sesi varferia e shtyu te bente ate qe me sa duket kane bere edhe persona te tjere ne situaten e saj: te shese pjese te trupit per disa mijera euro. Personi i vene ne gjurmet e aferes eshte Prokurori Jonathan Ratel, i mberritur ne kosove ne 2010-ten për të ndihmuar në kuadër të misionit të BE-së EULEX ne ndërtimin e një sistemi konstitucional. Dhe nuk zgjati shumë kohë, derisa kanadezi filloi te merrej me veprimtarinë e paligjshme të tregtarëve të organeve nga Klinika Medicus thote Deutsche Welle gjithnje duke cituar ‘Spigelin’. Kanadezi Ratel eshte i bindur në spitalin me pronar gjerman jane marre 20 deri 30 veshka dhe ia kanë implantuar të sëmurëve, që janë në gjendje të paguajnë. Te ashtuquajturit dhurues te veshkave, vijnë nga Stambolli, nga Kishineu në Moldavi, apo ishin njerëz, që kanë emigruar para pak kohësh në Izrael. “Sistemi ka mundur të funksionojë,- thotë Ratel,- sepse eshte mbuluar nga mjekët kosovarë dhe punonjësit e administratës”. Spiegel i ka ndjekur per muaj te tere gjurmët e mafies së organizuar nga klinika ‘Medicus’, e sic thote, kerkimet jane shtrire në Izrael, Turqi, Bjellorusi dhe në Republikën Federale të Gjermanisë.   Medicus”, dëshmuan katër izraelitë përmes videos Publikuar: E marte 19 Qershor 2012, 21:44 0 Komente0 Rekomandime Katër dëshmitarët izraelitë kanë dëshmuar të martën në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë, duke rrëfyer mënyrën se si ishin lidhur me mjekun turk Jusuf Somnez përmes kompanisë së ashtuquajtur “Edgar”, e cila u kishte mundësuar atyre organizimin e transplantimeve në Kosovë, si dhe paratë e majme që kishin dhënë ata për t’iu nënshtruar transplantimit të veshkave. Nëpërmjet një transmetimi me video nga një gjykatë në Tel-Aviv, katër dëshmitarët izraelitë, emrat e të cilëve nuku bënë publikë nga ana e gjykatës, treguan rreth mënyrës se si kishin arritur të binin në kontakt me mjekun turk Jusuf Somnez, por asnjëri nga dëshmitarët nuk arriti të identifikojë fotot e shtatë të akuzuarve për trafikim të qenieve njerëzore, si dhe transplantim me organe në klinikën “Medicus”. (Më gjerësisht, të mërkurën në “Kosova Sot”)

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch