Home » Shëndetësi » Ja arsyet pse nuk duhet të përdorni alarmin e telefonit për t’u zgjuar

Ja arsyet pse nuk duhet të përdorni alarmin e telefonit për t’u zgjuar

Shumica prej nesh, alarmin e telefonit e kanë shumë të domosdoshëm në jetën e përditshme, pasi pa të, do vonoheshim për në punë, shkollë apo takime.

Por sipas studiuesve, alarmi i telefonit nuk është aspak i shëndetshëm dhe aspak i rekomandueshëm, për shkak se telefoni shkakton negativitit tek ne dhe dita nuk nis aspak e mbarë.

Sipas një psikologu, arsyeja pse telefonat shkaktojnë shumë negativitet është për shkak se në vend që të zgjohemi ngadalë, ne na duhet të rrëmbejmë menjëherë telefonin të fikim alarmin dhe simptoma të stresit rriten. Gjithashtu mund të futemi dhe në një panik për shkak të mesazheve ose postave elektronike që kanë ardhur gjatë natës.

Në këtë mënyrë, dita fillon në mënyrë negative dhe mbetemi të irrituar për pjesën tjetër të ditës.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch