Home » Lajme, Rajonale » KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE- NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

KESHILLI I LEVIZJES KOMBTARE- NISIM PROTESTEN MASIVE KUNDER FARSES ELEKTORALE QE PO PERGATITET NE TIRANE DUKE PASUAR NE PRISHTINE!

Fatos Ashiku

(Popull Shqiptare! -Cohu dhe rikthe sistemin politik te cilin kerkove me nderrimin e sistemit ne v 90 si ne Tirane edhe ne tere trevat!
Te gjithe bashkuar ja dalim.Qeveri Teknike per zgjedhje te lira.
Kjo klase politike e koruptuar ne kalvaret e modelit poshtrues se skemes se coptimit dhe ricoptimit(kosove)nuk eshte argument dhe garant per zgjedhje te lira dhe me standarte. Zgjedhja e nje klase politika nga situata normale votimi eshte hapi i pare i rikthimit ne normalitet te demokracise se rrenuar, hapi i pare per nje qeverisje me taban kombtare)

-Vala e protestes e cila ka zene vend shpirtrash kaq kohe , duhet pershkallzuar . Ripertritje e farsave elektorale , riciklimi i tyre ,ka humbur cdo shprese :se me tille klase politike do kemi ndonje here zgjedhje te lira dhe me standarte.
Ceshtje nuk shtrohet ne emra te pervecem edhe nese duke nisur nga Sali Berisha edhe tere me rradhe realisht jane bere te padurushem.
Skema e coptimit i ka hartuar planet e saje ka mbi nje shekull, kohe kur tradhetia kulmoi me shitjen e interesave te Shqiptareve per interesa hegjemoniste.
Keshilli i lev kombtare Ju ben thirr!
DIASPORES DHE EMIGRANTEVE KUDO GJINDENI NEPER BOTE!
–Ju te cilet perbeni nje mase te madhe te popullit si pjese integrale e kombit bashkuar te vetedijesuar tashme :mbi rendesine qe kane sistemi politik bazuar mbi pluralizmin dhe parlamantarizmin ne funksionimin e shtetit te se drejtes dhe demokracise .
-Ju!qe duke qene prej 2 dekadash si emigrante dhe dekada ne diaspore,ne shtete te Perendimit keni pare dhe mesuar se si perftohen elitat ne nje rrotacion normal politik dhe si garantohen siguria dhe stabiliteti i nje vendi:
-Ju qe e dini se: Pa zgjedhje te lira dhe te ndereshme, ku mundesohet leximi i verdiktit popullore nuk garantohet kalimi i pushtetit nga individi ne drejtim te instituticionet e shtetit per te garantuar nje qeverisje ne favor te interesave , lirive dhe te drejtave, aspirates dhe interesave kombtare.
E pra :Te gjitha keto ne Atdhene tone ngado Shqiperise bashkuar .Ne Tirane dhe prishtine ku kemi dy treva qe presupozohen se jene me qeverisje Dhqiptare keto mungojne.
Rutina kombtare ka perfshi nje problematike te gjere ,sa edhe keto qe vecojme kane dale si teme qendrore.Ideja se iku nje sistem dhe ndryshimi ube. Mbase Ju therret te mendoni : sa parashtrojm jane ceshtje qe na therrasin te ndalemi .
– Te ndalemi :pasi pa vu rregull ne Tirane dhe Prishtine. Pa ra keto ne duar te Shqiptareve . Pa u vu ne brazden e nje sistemi te cilen ne shumice apsolute u votua ne 90, nuk ka as komb bashkuar as Ju nuk keni qetesi e reahatim ne dhe te huaj.
Ketej mbase Ju keni te drejte ndersa shum kush thote :
-Gjithkush ti dale Zot situates..Nisjani Ju e na pas jush..apo sa edhe ka zera se Ju edhe Ne…’
Te dashur Bashkatdhetare. Shqiptare ngado gjindeni Shqipris bashkuar!
Nuk shtrohet ceshtja per nje rrotacion politik te mirfillte ku pyetja shtrohet ; te cohet iksi e ulet filani!
-Ne jemi sikur dihet ne pyetje :per vete sistemin! Ku mungon ,derisa eshte shkatrruar tere struktura e demokracise cila mendoni se shtron taban per nje rrotacion politik.
-Ne jemi tashma totalisht ne nje krize ku mungesa e zgjedhjeve te lira dhe me standarte ka fundos gjithcka deri te gjitha instituticionet.
-Si mundet nje komb mbi 15 miljon mbatet nen tutelen e nje skeme qe na kopromentu nje pakize edhe na mban nen sundim?
Si mundemi me te mos bejme nje ligj per votimine emigranteve.Anuk e mendoni se kjo nuk u intereson se kjo e ben nje komb me kaq talent te Zot te vetes?
Shum kush me viju pa u lag vete “Skema”, kerkon me na qit para nje Sali apo Edi ne Tirane nje Ali Ahmet a tjeter ne Treven klindore,, Hashim apo tjeter ne Prishtinapo ne trevat e tjera..
Jo ! Shqiperia etnike gjindet ne regres ngado si pasoje e vijimit te politikes se ndarjes dhe vecimit.
-Nese nuk veme nje taban politikanesh qe i don populli edhe votohen qe mandatohen bernda standartesh bshkohore , asnje ceshtje kombtare, te diaspores , emigracionit, te trevave nen okupim nuk i kemi ne dore edhe nuk mund te reagojm. (Kete e tregoi mase miri situata ne Presheve, po e tregon ne treven lindore per Camerine ndarja e Plaves e Gucise e sa plane qe po na shkojn sikur”ujet nen rrogoz”..
Per ti sherby kesaj strategjie eshte lejuar edhe lejohet, nje qeverisej me baze klanore ngaku ne planin e brendeshem demokracia ka rene dhe kemi pa frike se themi dicka te pa merituar vecse nje”Diktature”.
E Ju e dini: se te rrezosh diktatura edhe te dalesh ne rruge me parrullen :Liri Demokraci. Kjo nuk behet pa u be njesh tere nje komb.
Eshte pikrisht kjo e thene shkoqur pa frike qe na ben tu tregojme hallet si qendrojne pa i mbuluar edhe pa ate merakun se”:- keshtu po na demtohet “Integrimi”…’
Jo! Pa rikthyer besimin tek sistemi politik dhe funksionet e shtetit ligjore nuk ka as demokraci te brendeshme as integrim as rrugtim te sigurte per bashkim kombtare ne nje konteks teresore.
Thirrja vjen !
-Me e vleresu sikur shpirtin e keni tek Atdheu e tashmja , e ardhmja e femive edhe brezave , realizimi i misionit historik si rrace , popull e komb.
Ja nisim nje PROTESTE’!
-Duke nis: nga vetja , shoku, miku, familja, grupi, shoqria, organizimet dhe shoqatat ngado jemi te inkuadruar. Ne internet sikur eshte nje arritje e madhe ne rrjetin social. Duke pershkallcu organizime ne terren edhe ne komunikimet me kanalet diplomatike. Derisa te behemi nje barrjere per ti thene ndal kesaj gjendje.
Te dihet e na kuptoni:
-Me kete klase popilike klanore e cila gjindur ne vite permes kesaj bjerrje te gjithaneshem eshte e super “betonuar” ne pasuri e domene, nuk realizohet fushate elektorale normale edhe nuk ka rezultat te vertete te votimeve. Jo sikur te perbetohen
por cfardo te shprehet, nuk ka asnje garanci.
Propozimi dhe thirrja jone e perbashket do te jete”:
-“Qeveri Teknike “ne Tirane dhe Prishtine per te realizu zgjedhje edhe jo farsa
zgjedhore.
Askush mos mendoje !-Se kjo eshte puna e nje individi sikur nje “Pepe Grilo” apo edhe
nje keshilli sikur ne miq e shoke tuaj jemi si mundsi te berit bashke ne nje qendrim kombtare.
-Te gjithe bashkuar ja dalim! Ndryeshe me kot mos flasim :as per komb, integrim dhe
demokraci.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress