Home » Lajme, Politikë, Vendore » Kështu duket përbërja e Kuvendit të Kosovës pas rinumërimit të votave

Kështu duket përbërja e Kuvendit të Kosovës pas rinumërimit të votave

Ka përfunduar rinumërimi dhe numërimi i votave me kusht dhe të personave më aftësi të veçanta.

Sipas analistit Blerim Vela, koalicioni NISMA-AKR-PD,do ta kalojë pragun dhe do t’i fitojë 6 deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Sipas tij, ndarja do të bëhet në këtë mënyrë: LVV- 29 deputetë, LDK- 28 deputetë, PDK- 24 deputetë, AAK- 13 deputetë dhe NISMA- 6 deputetë.

Por, në qoftë se NISMA nuk e kalon pragun, Kuvendi dë të ketë këtë strukturë deputetësh: LVV- 31 deputetë, LDK- 30 deputetë, PDK- 25 deputetë dhe AAK- 14 deputetë.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch